Občas se tu snažím poukázat na tituly, které jsou v nějakém ohledu hodně výjimečné – svou rizikovostí, růstovým výhledem, či samotným předmětem podnikání. To samé bude platit i dnes a zároveň si podržíme směr „kvalitních“ akcií nastavený ve včerejším příspěvku. Pohled na následující obrázek by napovídal, že bude řeč o titulu s velmi rizikovým předmětem podnikání, jehož výhled se prudce mění z měsíce na měsíc a podle toho také reaguje cena akcie.
Tento titul je skutečně během několika málo dní schopen přidat, či naopak odepsat i více než 10 %. Dojem nějaké technologické exotiky, či vysoké cykličnosti je ale mylný. Jde totiž o společnost Company. Ta vyrábí čokoládu, prochází „buffettovským“ testem kvality (viz předchozí příspěvek) a její beta (ukazatel systematického – neoddiverzifikovatelného rizika) je dokonce na hodnotě 0,3. Akcie by tedy (jako součást investičního portfolia) měla být mnohem méně riziková, než celý trh.
Zdroj: Financial Times
K volatilitě ceny akcie v minulosti přispěla řada faktorů. Mezi ně patří neúspěšný pokus o fúzování s Mondelezem, konkurenční tahy Marsu, či třeba pohyby cen kakaa. Tržby této společnost se ale už řadu let drží na téměř stejné úrovně mírně převyšující 7,4 miliardy dolarů. Podle konsenzu na FT by se letos a v roce 2018 měly mírně zvedat až na 7,7 miliardy dolarů. Hospodaření společnosti je tak v přímém rozporu v tom, co předvádí akcie, respektive jak se k ní chovají investoři.
Jak je na tom čokoládovna s generováním hotovosti? Dobře. V roce 2016 byla schopná na provozu vytvořit necelou miliardu dolarů, rok předtím to bylo asi 1,2 miliardy (tehdy hodně pomohl pracovní kapitál). Investice do provozu se pohybují mezi 270 – 370 miliony dolarů, takže po nich firmě „standardně“ zbývá volné cash flow v řádu 700 milionů dolarů. Ty firma dává na ostatní investice/akvizice (což s ohledem na to, že její tržby v podstatě nerostou, budí určité otázky). A poté na dividendy (500 milionů dolarů v roce 2016).
Hershey navíc patří mezi ty společnosti, které se domnívají, že svým akcionářům prospějí tím, když více zapáčí svou rozvahu a novým dluhem zafinancují odkupy (490 milionů v roce 2016). Rozvaha je zatím relativně silná, ale donekonečna toto samozřejmě fungovat nebude. Faktem ovšem je, že pokud společnost nepůjde cestou nějakých divokých akvizic a nedojde k výraznému zhoršení jejích finančních výsledků, současná úroveň dividend je lehce udržitelná. Či přesněji řečeno, dá se očekávat i její růst, i když ne raketový.
„Velké finále“ dnešního příspěvku spočívá v prosté kalkulaci toho, co ospravedlní současnou kapitalizaci této čokoládovny: Kapitalizace shodou okolností (nebo spíše shodou třžních sil) téměř přesně odpovídá současné hodnotě dividend z roku 2016 rostoucích v budoucnu ročně o 2 %. Ovšem s předpokladem, že požadovaná návratnost se odvíjí od zmíněné mimořádně nízké bety a ne vysoké volatility, která na nás z grafu čiší. Jinak řečeno, musíme se zbavit dojmu z krátkodobých pohybů trhu a vnímat akcii podle jejího fundamentu: Dosti stabilní tržby, tvorba hotovosti, výplata dividend. Na povrchu adrenalin, pod povrchem spíše čokoládový dluhopis.