Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na povrchu adrenalinová akcie, pod povrchem čokoládový dluhopis

Na povrchu adrenalinová akcie, pod povrchem čokoládový dluhopis

13.07.2017 18:48

Občas se tu snažím poukázat na tituly, které jsou v nějakém ohledu hodně výjimečné – svou rizikovostí, růstovým výhledem, či samotným předmětem podnikání. To samé bude platit i dnes a zároveň si podržíme směr „kvalitních“ akcií nastavený ve včerejším příspěvku. Pohled na následující obrázek by napovídal, že bude řeč o titulu s velmi rizikovým předmětem podnikání, jehož výhled se prudce mění z měsíce na měsíc a podle toho také reaguje cena akcie.

Tento titul je skutečně během několika málo dní schopen přidat, či naopak odepsat i více než 10 %. Dojem nějaké technologické exotiky, či vysoké cykličnosti je ale mylný. Jde totiž o společnost Hershey Company. Ta vyrábí čokoládu, prochází „buffettovským“ testem kvality (viz předchozí příspěvek) a její beta (ukazatel systematického – neoddiverzifikovatelného rizika) je dokonce na hodnotě 0,3. Akcie by tedy (jako součást investičního portfolia) měla být mnohem méně riziková, než celý trh.

Soustružník

Zdroj: Financial Times

K volatilitě ceny akcie Hershey v minulosti přispěla řada faktorů. Mezi ně patří neúspěšný pokus o fúzování s Mondelezem, konkurenční tahy Marsu, či třeba pohyby cen kakaa. Tržby této společnost se ale už řadu let drží na téměř stejné úrovně mírně převyšující 7,4 miliardy dolarů. Podle konsenzu na FT by se letos a v roce 2018 měly mírně zvedat až na 7,7 miliardy dolarů. Hospodaření společnosti je tak v přímém rozporu v tom, co předvádí akcie, respektive jak se k ní chovají investoři.

Jak je na tom čokoládovna s generováním hotovosti? Dobře. V roce 2016 byla schopná na provozu vytvořit necelou miliardu dolarů, rok předtím to bylo asi 1,2 miliardy (tehdy hodně pomohl pracovní kapitál). Investice do provozu se pohybují mezi 270 – 370 miliony dolarů, takže po nich firmě „standardně“ zbývá volné cash flow v řádu 700 milionů dolarů. Ty firma dává na ostatní investice/akvizice (což s ohledem na to, že její tržby v podstatě nerostou, budí určité otázky). A poté na dividendy (500 milionů dolarů v roce 2016).

Hershey navíc patří mezi ty společnosti, které se domnívají, že svým akcionářům prospějí tím, když více zapáčí svou rozvahu a novým dluhem zafinancují odkupy (490 milionů v roce 2016). Rozvaha je zatím relativně silná, ale donekonečna toto samozřejmě fungovat nebude. Faktem ovšem je, že pokud společnost nepůjde cestou nějakých divokých akvizic a nedojde k výraznému zhoršení jejích finančních výsledků, současná úroveň dividend je lehce udržitelná. Či přesněji řečeno, dá se očekávat i její růst, i když ne raketový.

„Velké finále“ dnešního příspěvku spočívá v prosté kalkulaci toho, co ospravedlní současnou kapitalizaci této čokoládovny: Kapitalizace shodou okolností (nebo spíše shodou třžních sil) téměř přesně odpovídá současné hodnotě dividend z roku 2016 rostoucích v budoucnu ročně o 2 %. Ovšem s předpokladem, že požadovaná návratnost se odvíjí od zmíněné mimořádně nízké bety a ne vysoké volatility, která na nás z grafu čiší. Jinak řečeno, musíme se zbavit dojmu z krátkodobých pohybů trhu a vnímat akcii podle jejího fundamentu: Dosti stabilní tržby, tvorba hotovosti, výplata dividend. Na povrchu adrenalin, pod povrchem spíše čokoládový dluhopis.

 

Čtěte více:

Začalo další utracení akciového býka centrálními bankami?
30.06.2017 19:11
Říká se, že je to čínské přání, respektive kletba, ale ve skutečnosti...
Množí se známky návratu do první poloviny roku 2016. Jak investičně reagovat?
03.07.2017 18:12
Významné centrální banky podle všeho stále věří v úspěšnou reflaci eko...
Co ukazuje pohled na nejlevnější akcie na trhu
04.07.2017 18:21
Akcie v takzvané skupině FAANG si letos užívají dalších týdnů a měsíců...
Dají se na trhu ještě najít levné akcie? Možná tato trojka
05.07.2017 17:57
Najít levné akcie není problém. Tedy pokud hovoříme o levnosti, která ...
Hodně výjimečná diskontní akcie
06.07.2017 17:29
Téma „levných“ akcií bych tento týden rád uzavřel pohledem na společno...
Čína trhy tentokrát asi nezachrání
07.07.2017 18:37
Je možné, že americká ekonomika dokáže opět pozitivně překvapit a ukáž...
Tržní ticho před bouří?
10.07.2017 18:12
V sousední vsi mají ručně psanou kroniku v které jsou popsána i předvá...
V poptávce po akciích dochází k výrazným změnám. Jaký signál vysílají?
11.07.2017 18:44
Americké akcie se obchodují s hodně vysokými valuačními násobky, výraz...
Nejkvalitnější akcie na trhu
12.07.2017 17:01
Warren Buffett je vzorem nejednoho investora, pokusy o doslovné kopíro...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data