Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co se vlastně děje?

Co se vlastně děje?

14.07.2017 11:43

Americké akcie jsou už od počátku června nerozhodné, německý DAX poměrně znatelně ztrácí. Výnosy vládních obligací míří nahoru a bylo by jednoduché vše spojit do následujícího vzorce: Centrální banky dávají najevo pevné rozhodnutí normalizovat svou politiku, to tlačí dolů ceny obligací (zvedá jejich výnosy) a neprospívá to ani akciím. Jenže je tu jeden „detail“:

Během pokrizových let byly výnosy obligací taženy zejména ekonomickým výhledem. Pokud se zlepšoval, výnosy dluhopisů rostly i přesto, že monetární politika byla značně uvolněna. Přesněji řečeno, pozitivní dopad této politiky na růst se projevil růstem výnosů a známkou fungující monetární expanze tak byly vyšší, než nižší výnosy obligací. Pokud naopak monetární expanze nefungovala, výnosy klesaly, ale důvodem bylo to, že růst a inflace zůstávaly utlumeny.

Logika je to prostá, i když na první pohled kontraintuitivní. Jejím základem je v podstatě sebenaplňující se proroctví. Tedy mechanismus, který práci centrálních bankéřů konečně jasně redukuje na schopnost přesvědčit lid, že bude líp, tak, aby se podle toho začal už nyní chovat. Pokud je pak tato monetárně-dluhopisová logika stále relevantní, pak současný růst výnosů obligací odráží hlavně lepší ekonomický výhled a ne ony jestřábí snahy o normalizaci monetární politiky. Pro akcie by to měla být zpráva dobrá: Sice tu nebude podpora ze strany likvidity a ultranízkých sazeb, ale sílí to, na čem by vysoké ceny a valuace měly stát zejména: Fundament, ekonomická a zisková expanze.

Ono akciové váhání, či korekce zmíněná v úvodu může být způsobeno tím, že akcie chtějí přece jen spíše vrabce v hrsti (likviditu), než holuba na střeše (očekávaný růst). Nebo vůbec nevěří tomu, že globální ekonomika po předchozím škobrtnutí opět nabývá na síle. A bojí se tak toho, že normalizace monetární politiky bude ukvapená a zařízne býka, který jinak mohl ještě nějaký čas běžet, či alespoň kulhat vpřed.

Já sám jsem ohledně síly současné expanze a/nebo reflace globální ekonomiky v posledních týdnech vyjadřoval určitou skepsi. Nicméně třeba takový Fulcrum AM (jehož modelům je dobré věnovat pozornost) tvrdí, že světová ekonomika upaluje celkem slušně dál. A její nominální růst je tažen zejména produktem a ne inflací, což by samo o sobě mělo pro akcie být tím nejlepším z nejlepších scénářů.

Ono se to vše dá vlastně relativně jednoduše uchopit přes rozdíl mezi nominálním tempem růstu ekonomiky a dlouhodobými sazbami. Čím vyšší je první relativně k druhé proměnné, tím více vše nahrává akciím a naopak. Rozdíl mezi růstem a sazbami ve vyspělých ekonomikách ukazuje následující graf z čerstvé analýzy od Deutsche Bank. Nyní se podle něj pohybujeme v tom nejsladším bodě, jakého lze podle historických standardů dosáhnout.

Soustružník 

Jinak řečeno, růst je nyní relativně k sazbám extrémně vysoko. Nejde ale o to, co je nyní. Důležité je, nakolik je tento stav udržitelný. Historie ukazuje, že jde jen o velmi přechodný jev. Jeho udržitelnost bude nyní ovlivňovat zejména to, jak moc bude nominální růst tažen reálným růstem a jak moc inflací (viz výše). Pokud inflace zůstane utlumena a centrální banky nezačnou zbytečně jančit, obrat nemusí přijít tak brzy. To ale neznamená, že nás čeká další rally. Kvůli vysokým valuacím si stále myslím, že hovoříme spíše o tom, zda přijde, či nepřijde větší korekce. Jisté je pak jedno: Přesouváme se do další fáze pokrizového cyklu. Trhy mají rády jednoduché pravidla, ale s přechodem do fáze nové si ty dosavadní budou asi muset po čase trochu upravit.

 

Čtěte více:

Množí se známky návratu do první poloviny roku 2016. Jak investičně reagovat?
03.07.2017 18:12
Významné centrální banky podle všeho stále věří v úspěšnou reflaci eko...
Co ukazuje pohled na nejlevnější akcie na trhu
04.07.2017 18:21
Akcie v takzvané skupině FAANG si letos užívají dalších týdnů a měsíců...
Dají se na trhu ještě najít levné akcie? Možná tato trojka
05.07.2017 17:57
Najít levné akcie není problém. Tedy pokud hovoříme o levnosti, která ...
Hodně výjimečná diskontní akcie
06.07.2017 17:29
Téma „levných“ akcií bych tento týden rád uzavřel pohledem na společno...
Čína trhy tentokrát asi nezachrání
07.07.2017 18:37
Je možné, že americká ekonomika dokáže opět pozitivně překvapit a ukáž...
Tržní ticho před bouří?
10.07.2017 18:12
V sousední vsi mají ručně psanou kroniku v které jsou popsána i předvá...
V poptávce po akciích dochází k výrazným změnám. Jaký signál vysílají?
11.07.2017 18:44
Americké akcie se obchodují s hodně vysokými valuačními násobky, výraz...
Nejkvalitnější akcie na trhu
12.07.2017 17:01
Warren Buffett je vzorem nejednoho investora, pokusy o doslovné kopíro...
Na povrchu adrenalinová akcie, pod povrchem čokoládový dluhopis
13.07.2017 18:48
Občas se tu snažím poukázat na tituly, které jsou v nějakém ohledu hod...

Váš názor
 • uvidíme
  14.07.2017 12:31

  ono totiž za poslední období extrémně narostlo zadlužení firem, FED pumpováním likvidity vlastně "nutil" běžné firmy do čím dál většího finančního dobrodružství, je tak snadné za půjčené peníze vykupovat akcie namísto tvrdé práce na stand.byznysu, takže ještě uvidíme jak si s tím poradí pokud budou vyšší sazby, odpadne jich asi dost min. cenově
  Mike
 •  
  14.07.2017 12:20

  Ekonomika je tažena akciovými trhy, ne naopak. Takže jakákoliv analýza ekonomické situace ve snaze predikovat vývoj na akciovém trhu je absolutně nepoužitelná a zbytečná. Až akcie zamíří dolů, jakože v dohledné době zamíří, a to dost ošklivým způsobem, tak se všechny ekonomické indikátory rovněž otočí dolů. A pak na to bude spousta lidí zírat s otevřenou hubou, ostatně jako vždy...
  Nyk Lísn
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cisco Systems Inc (07/20 Q4, Aft-mkt)
E.ON SE (06/20 Q2)
Just Eat Takeaway.com NV (03/20 Q1)
Lyft Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
7:00Orsted A/S (06/20 Q2)
8:00UK - HDP, y/y
8:00UK - Obchodní bilance, mil. GBP
8:00UK - Průmyslová výroba, m/m
11:00EMU - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD