Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání svoji měnovou politiku nezměnila. Rada guvernérů se na prázdniny rozjíždí s tím, že úroková sazba pro hlavní refinanční operace a úrokové sazby mezní zápůjční facility a vkladové facility zůstávají beze změny na úrovni 0,00 procenta, 0,25 procenta a -0,40 procenta. Kromě toho ECB očekává, že základní úrokové sazby ECB zůstanou na současné úrovni po delší dobu a rozhodně za horizont čistých nákupů aktiv. Další měnové zasedání se bude konat 7. září.
Euro po měnovém rozhodnutí oslabilo, na páru s dolarem se dostalo až na denní dno 1,1482 EUR/USD, před rozhodnutím se pohybovalo kolem 1,1498. Průběžné ztráty ale poté postupně umazávalo.
"Část trhu očekávala, že ECB vypustí alespoň část textu ponechávající ve hře eventualitu dalšího navýšení kvantitativního uvolňování (QE). Zdá se, že Mario Draghi a jeho kolegové ale zatím nechtěli zbytečně euro provokovat k dalším ziskům. Pokud si však na tiskové konferenci šéf ECB připraví půdu pro ohlášení ústupové strategie na zářijovém zasedání, bude se euro vzdávat nedávných zisků jenom těžko," uvedl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
ECB dnes sdělila, že čisté nákupy aktiv by v současném měsíčním objemu 60 mld. EUR měly pokračovat do konce letošního prosince nebo podle potřeby i delší dobu a v každém případě, dokud Rada guvernérů nezaznamená udržitelnou korekci vývoje inflace, která je v souladu s jejím inflačním cílem. Pokud se výhled stane méně příznivým nebo pokud finanční podmínky přestanou být v souladu s dalším pokrokem směrem k udržitelné korekci vývoje inflace, je banka připravena rozšířit program co do objemu anebo délky trvání.
Prezident ECB Mario Draghi rozhodnutí zdůvodnil na tiskové konferenci.
Podle Bureše a ekonoma ČSOB Petra Dufka Draghi “nevycouvá” z pozic připravujících trhy na blížící se konec kvantitativního uvolňování. Zopakuje tak klíčové body svého červnového projevu, který zazněl v Portugalsku, především tedy názor, že při zlepšujících se ekonomických vyhlídkách nemusí nutně osekání QE znamenat utažení měnové politiky. Na druhou stranu ale Draghi nebude chtít dát euru novou záminku k ziskům. I proto bude také zdůrazňovat opatrnost a flexibilitu ECB. Už v září by ale mohla přijít s detaily, jak z programu nákupů aktiv ustupovat.
Ekonomice eurozóny se vede slušně. V prvním čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,6 procenta, tedy nejprudším tempem za poslední dva roky.

Aktuální běžící odhad růstu podle Bureše a Dufka ukazuje na zrychlení, které by mělo meziroční dynamiku katapultovat spolehlivě nad 2 procenta, tedy nejrychlejší úrovně od roku 2010.
Zdroje: ECB, Eurostat, Patria.cz