Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč jsou evropské akcie stále tak pozadu za americkými?

Proč jsou evropské akcie stále tak pozadu za americkými?

09.10.2017 18:37

Evropské akcie mají již dlouhou řadu měsíců nad těmi americkými dvě hlavní výhody. Jejich valuace jsou o něco níže relativně k historickému standardu než valuace jejich amerických kolegyň. A ziskovost evropských společností je relativně k předchozím maximům zase znatelně níže. Což by mělo znamenat, že ...

...potenciál pro růst zisků by měl být v Evropě vyšší. V kombinaci s nižšími valuacemi by to mělo vést k silnější rally na trzích evropských. Nicméně tuto tezi jsem já i někteří další prezentovali již někdy v roce 2015, a jak ukazuje následující graf (oranžově vyznačený index SPX, modře akcie evropské), ke kýženému efektu nedochází:

001

Zdroj: Bloomberg

K výše uvedeným pozitivům, kterými se evropské tituly mohou teoreticky pyšnit, bychom samozřejmě mohli dodat řadu negativ. Ta se bude povětšinou točit kolem (ne)funkčnosti eurozóny a bude zahrnovat vysoké dluhy některých vlád, neexistenci mechanismu, který by je skutečně řešil, politickou nestabilitu v některých zemích a regionech, menší flexibilitu evropské ekonomiky, včetně třeba mnohem vyšší NAIRU (nezaměstnanost, po jejímž dosažení již rostou inflační tlaky). 

Na druhou stranu ale mají Spojené státy již téměř rok ve svém čele prezidenta a vládu, která má mírně řečeno značně nestandardní (v tom horším slova smyslu) přístup k vedení země. Kdyby takto vládla v nějaké rozvíjející se zemi, už by jí možná prudce klesal rating a čelila by masivnímu odlivu kapitálu. Jenže finanční trhy se chovají se značnou setrvačností, což je jedno zmožných vysvětlení popsaného rozdílu ve výkonnosti transatlantických trhů.

Možné je ale samozřejmě i to, že v USA díky své odolnosti vše přečkají bez větší úhony a snad ještě posíleni, zatímco v Evropě je problém hlubší. Čímž se dostávám k jedné z posledních analýz francouzského Natixisu, kde se jeho analytici dívají na vývoj toku kapitálu, který proudí na evropské akciové trhy a z nich. První z následujících dvou grafů ukazuje, že po velkém propadu v roce 2016 se v roce 2017 na evropské trhy dostavil velký příliv zahraničního kapitálu (i díky vlivu voleb ve Francii). Druhý graf dodává, že se to projevilo i na posilování kurzu eura:

002

Zahraniční investoři se tedy evropských akcií již řadu měsíců neštítí, naopak. V čem je tedy problém? Čtenářka a čtenář již asi tuší, že domácí investoři se chovali trochu jinak. A Natixis skutečně dochází k závěru, že evropské instituce a investoři již dříve nakoupili tolik evropských akcií, že k nim již nechtějí výrazně přidávat.

Výše uvedené by mohlo zavánět skepsí: Zahraniční investoři Evropu kupují, ti domácí tak již učinili, na silnou rally to stejně nestačí a lépe už být nemůže. Ohledně podobného pocitu bych byl ale opatrný. Celý investiční svět zoufale hledá nějaké slušné výnosy s přijatelným rizikem a pouští se kvůli tomu do různých dobrodružství. Pokud by evropské akcie byly skutečně jednoznačnou „stodolarovkou na chodníku“, asi by se o ní poprali i domácí instituce bez ohledu na to, kolik již evropských akcií drží. 

Můj tip na to, proč si Evropa (zatím) stále nevede moc dobře, jsem i přes zmíněný výčet negativ zatím nezmínil: Je jím ECB, která má za sebou nejeden sporný politický krok. V podstatě se tím ale vracím k fundamentální nefunkčnosti neoptimální měnové unie jménem eurozóna. Tedy unie mimo jiné složené z Německa nyní potřebujícího utaženější finanční podmínky, a periferie, které by prospěla velmi uvolněná politika (doplňovaná tolikrát zmiňovanými strukturálními reformami).

 

Čtěte více:

Fed by chtěl akciového býka hýčkat ještě řadu let
25.09.2017 18:58
Při hodnocení současné mimořádně dlouhé fáze expanze americké ekonomik...
Jsou odkupy investiční příležitostí, či spíše varováním?
26.09.2017 18:52
Když Fed prováděl svou monetární stimulaci, zaznívala dlouhá řada názo...
Padající gigant, který ukazuje, co se stane s Amazonem
27.09.2017 18:57
Občas se říká, že historie se opakuje a to zejména v případech, kdy se...
Co mají společného Apple, The Eagles a Veblen?
28.09.2017 18:41
Thorsteinu Veblenovi se podle mne nedá upřít jedna věc. V době, kdy lu...
Zkáza už je za rohem a jedno z největších krizových poučení
29.09.2017 15:06
Současná situace na kapitálových trzích se možná dá vystihnout jednodu...
Kraluje trhům likvidační likvidita?
02.10.2017 18:41
Akciím se letos nevede nijak zle, navíc došlo k výraznému poklesu vola...
I takový je svět a trhy: Po masakru všichni smutní, ale akcie zbrojovek rostou
03.10.2017 14:10
Spojené státy mají za sebou nejhorší útok provedený ruční zbraní v mod...
Nejvíce nenáviděné akcie na trhu a sousta pro kontrariány
04.10.2017 12:47
Sázet na akcie, které upadly v nemilost trhu, asi vyžaduje mnohem větš...
Velká investiční úvaha o másle
05.10.2017 18:30
Nikdy bych se nenadál, že ve svých investičních postřezích budu někdy ...
Neutrální sazby přidávají akciím na optimismu, ale pozor na Keynese
06.10.2017 20:14
Fed se nyní domnívá, že neutrální sazby se budou dlouhodobě pohybovat...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index