Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hlavní rizika pro evropské trhy v letošním roce

Hlavní rizika pro evropské trhy v letošním roce

14.1.2018 14:45
Autor: Redakce, Patria Online

Ekonom banky Natixis Patrick Artus se ve své poslední analýze zamýšlí nad tím, jakým největším hrozbám čelí finanční trhy v eurozóně v letošním roce. Mezi ty zásadní podle něj patří vývoj v USA, situace na trzích s korporátními obligacemi a vládními  dluhopisy. Tím ale jeho výčet nekončí. 

Podle Artuse představuje pro evropské akciové trhy hrozbu možnost korekce na trzích v USA. Americké valuace leží totiž mnohem výše než ty evropské. Nahoru je táhne zejména očekávané snížení daňového zatížení firemního sektoru a také vysoký objem odkupů. Zatímco daňové změny podle Artuse skutečně projdou, u odkupů není situace jasná. Jejich vysoký objem by šlo totiž udržet pouze v případě pokračujícího ekonomického boomu. Jestliže růst ekonomiky oslabí, dá se čekat útlum i na straně odkupů, což se negativně projeví na cenách amerických akcií. A jelikož mezi americkým a evropským trhem obvykle panuje vysoká korelace, projevil by se tento vývoj pravděpodobně i v Evropě. Rozdíl ve valuacích obou trhů popisuje následující graf:

a

Natixis si také všímá toho, že rizikové spready na trhu korporátních obligací leží poměrně nízko ve srovnání s mírou defaultů (viz následující graf). „Je tak pravděpodobné, že dojde k růstu rizikových prémií. Tato situace může nastat ve chvíli, kdy ECB ukončí svůj program kvantitativního uvolňování, protože kvůli němu investoři přecházeli z trhu vládních obligací na trh obligací korporátních,“ domnívá se Artus.

a

Ekonom zmiňuje i možnost přestřelení dlouhodobých sazeb ve chvíli, kdy ECB ukončí QE a Fed bude nadále zvyšovat sazby v USA. Trhy nyní sice počítají s tím, že sazby v eurozóně porostou, je ale možné, že jejich zvýšení bude větší, než s jakým se nyní počítá. Artus nicméně tuto možnost nepovažuje za příliš pravděpodobnou a příčinou je globální hlad po bezrizikových aktivech.

Vážný problém by vznikl v případě, že by konec kvantitativního uvolňování QE (a také růst rizikových prémií) negativně dolehl na výnosy bankovních dluhopisů. Zejména u bank s nižším ratingem a nízkou ziskovostí by to negativně dolehlo na jejich finanční zdraví. K tomu se může přidat opětovný růst politického rizika. To se nyní v eurozóně sice nachází na mimořádně nízkých úrovních, avšak vstupujeme do roku, kdy se budou konat volby v Itálii, a je zřejmé, že institucionální reformy v eurozóně nepostupují dostatečným tempem, uzavírá Artus.

Zdroj: Natixis

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Jak zabránit problémům poté, co v eurozóně skončí kvantitativní uvolňování
5.12.2017 11:51
Hlavní ekonom banky Natixis Patrick Artus se stejně jako mnozí další d...
The Economist: Boom eurozóny skrývá velké nebezpečí
5.12.2017 18:48
Nietzsche říkal: „Co mě nezabije, to mě posílí.“ Ale on sám kvůli opak...
Trhy budou letos stále těžit z globálního růstového impulsu, ten bude ale slábnout
3.1.2018 7:11
Ekonomové dospěli k téměř univerzálnímu konsenzu, podle kterého v loňs...
Je Itálie stále potenciální rozbuškou eurozóny?
20.12.2017 12:05
Itálie bývá nejednou zmiňována jako možný zdroj politických a ekonomic...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
15:00USA - Prodeje starších domů
19:00USA - Jednání Fedu, základní sazba