Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína začíná čelit dluhovému problému nového druhu

Čína začíná čelit dluhovému problému nového druhu

14.03.2018 6:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Rychlost růstu čínských dluhů je v posledních deseti letech téměř bezprecedentní. Podobně tomu bylo snad jen v Japonsku v osmdesátých a ve Spojených státech ve dvacátých letech minulého století. A podle Matthew C. Kleina z FTAlphaville právě tyto paralely moc optimismu neposkytují.

Nejvíce pozornosti se nyní právem upírá na dluhy čínských společností. A zejména těch, které vlastní stát a půjčují jim hlavně čtyři největší státní banky. Koneckonců právě tyto dluhy určují valnou část celkové dluhové dynamiky firemního sektoru. Jenže čínské domácnosti korporátní sektor rychle dohánějí.

Až doposud se tedy dalo hovořit o tom, že státem vlastněné společnosti si stále více půjčují od státních bank, aby udržely provoz a zaměstnanost v neziskových aktivitách. Takový postup přirozeně vytváří řadu problémů, které bude muset Čína v budoucnu řešit. Nicméně má jednu přednost – vznikající ztráty ze špatných úvěrů mohou být rozprostřeny po celé populaci. Teoreticky by sice bylo nejlepší zavřít všechny neziskové podniky a začít hned z bodu nula. Jenže z praktického hlediska může být současný úvěrový boom lepší než chaos vyvolaný prudkou vlnou bankrotů.

U dluhů domácností je ale logika jiná. Ty totiž nejsou jednou malou skupinou ve společnosti, která by měla velký politický vliv. Jejich věřitelé většinou nejsou velké bankovní domy, ale často spíše nové finanční společnosti. A jejich dluhy v podstatě nikdy nefinancují produktivní investice. Zatímco u části investic do infrastruktury a výrobních kapacit je možnost, že se v budoucnu potvrdí jejich smysl, u domácností a jejich spotřeby financované dluhy tomu tak nebude.

V polovině roku 2017 dosahovaly dluhy domácností přibližně 106 % jejich disponibilních příjmů. Pro srovnání – v USA je to asi 105 % disponibilních příjmů. Jenže je tu jeden podstatný rozdíl. V USA je tato úroveň již nějakou dobu stabilní, zatímco v Číně probíhá prudký růst. Příjmy domácností se totiž sice zvyšují, ale u dluhů to platí ještě mnohem více. A začínají se projevovat i na agregátních číslech.

Dluhy čínských domácností tvoří stále jen asi 18 % celkových dluhů, ale generují asi třetinu celkového růstu. Dlouho si jich nikdo moc nevšímal právě proto, že šlo o relativně nevýznamný objem úvěrů. Jenže například poměr těchto dluhů k HDP je v tomto případě zavádějící, protože domácnosti musí při splácení úvěrů spoléhat na své příjmy a ne na HDP. Po roce 2007 se přitom podíl příjmů domácností na HDP drží jen mezi 42 – 46 %, zbytek jde zejména směrem ke zmíněným státem ovládaným společnostem. V USA se podíl příjmů domácností na HDP pohybuje mezi 71 – 76 %.

Známý odborník na čínskou ekonomiku Michael Pettis tvrdí, že se Peking musí snažit o co nejrychlejší eliminaci neproduktivních investic a kapacit, ale zároveň nechce dopustit růst nezaměstnanosti na nebezpečně vysoké úrovně. Číně se doposud jen s obtížemi dařilo nahradit neproduktivní investice produktivními, tudíž se snaží nahradit je spotřebou. Jenže to neřeší problém s dluhy, protože příjmy domácností nerostou dostatečně rychle už proto, že klesající investice vedou k většímu propouštění zaměstnanců. Z matematického hlediska zde tedy hledíme pouze na to, jak dochází k realokaci bohatství, ale z ekonomického hlediska může podle Pettise vznikat vážný problém.

Zdroj: FTAlphaville


 

Čtěte více:

Itálii se povedlo nemožné, hůř na tom je snad jen Česká republika
08.03.2018 17:12
Populisté se z výsledku italských voleb zřejmě zaradovali, ale podle L...
Globální ekonomika začala „normalizovat“, obavy jsou ale namístě jen u Evropy
11.03.2018 16:17
Investiční společnost Fulcrum AM na základě svých modelů po dlouhou řa...
Kandidát na nejzajímavější IPO letošního roku
08.03.2018 18:45
Když na akciový trh vstoupilo Ferrari, šlo o pozorně sledovaný krok už...
Zákaz dieselů prý může být pro platinu štěstí v neštěstí
08.03.2018 15:31
Rozhodnutí německého nejvyššího správního soudu o zákazu jízdy naftový...
Jak nás Facebook špehuje a co s tím?
09.03.2018 11:33
Konspirační teorie uživatelů Facebooku a Instagramu začaly nabývat na ...
Víkendář: A co když Trumpovo chvástání funguje?
11.03.2018 8:21
Americký prezident Donald Trump hrozil, že „úplně zničí Severní Koreu“...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university