Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Davies: Globální obchodní válka není tím největším rizikem, akcie budou nervózní hlavně z inflace

Davies: Globální obchodní válka není tím největším rizikem, akcie budou nervózní hlavně z inflace

12.4.2018 13:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Modely společnosti Fulcrum AM podle jejího šéfa a známého investora Gavyna Daviese nyní potvrzují, že globální ekonomika poněkud zpomaluje. Tento trend začal již minulý měsíc a Davies na svém blogu na Financial Times píše, že se to týká jak výrobního sektoru, tak sektorů spotřebního zboží. Významný podíl na tom mají vyšší ceny ropy, které snižují reálné příjmy domácností. Globální ekonomická aktivita tak nyní podle společnosti Fulcrum expanduje asi o 4,2 %, zatímco na konci roku 2017 se tempo jejího růstu pohybovalo mezi 4,5 – 5 %.

Popsané snížení tempa růstu ale stále udržuje expanzi nad globálním potenciálem a tudíž pokračuje snižování volných kapacit, které se ve světové ekonomice nacházejí. Následně se zvyšují obavy z inflace a prudšího monetárního utažení, což platí zejména pro USA. Finanční trhy tak podle Daviese mohou citlivě reagovat i na mírné zvyšování inflace a „další neočekávaně vyšší inflace v USA je zdaleka nejvyšším rizikem pro globální riziková aktiva“. Podle investora jde dokonce o vyšší riziko, než jaké představuje hrozba celosvětové obchodní války.

Jak se bude inflace vyvíjet v dalších měsících? „Centrální banky sice používají modely založené na fundamentálním vývoji v ekonomice, které se snaží predikovat vývoj inflace v daném časovém horizontu. Podobné pokusy ale nejsou moc úspěšné a příčinou je zploštění Phillipsovy křivky. Tedy to, že vývoj volných kapacit na trhu práce má jen malý a velmi nejistý dopad na inflaci,“ píše Davies. A vysvětluje, že jeho společnost se v tomto ohledu spoléhá na dvě hlavní metody, ke kterým se stále více obracejí i centrální banky.

První z nich spočívá ve sledování vývoje inflace očištěného od „šumu“. Takto získaný trend lze považovat za indikátor vývoje jádrové inflace a investor tvrdí, že podle jeho modelů nyní ukazuje na mírné zvýšení inflačních tlaků. Ve světové ekonomice se takto definovaná jádrová inflace pohybuje kolem 1,79 % a ve vyspělých zemích kolem 1,64 %. K tomuto zvýšení přispívá silný růst světové ekonomiky, který dává korporátnímu sektoru větší prostor pro zvyšování prodejních cen. K tomu lze přidat vývoj na ropném trhu a do určité míry mzdové tlaky, a to zejména v USA. „Spojené státy jsou nyní vlastně jedinou ekonomikou, kde hrozí překročení inflačního cíle centrální banky nastaveného na 2 %,“ píše Davies.

Druhou metodou, kterou Fulcrum AM používá, jsou inflační modely, jejichž predikce shrnují následující grafy. Podle prvního z nich by měla inflace v USA překročit inflační cíl, ale posléze by k němu měla opět rychle konvergovat. V eurozóně by se inflace měla stále pohybovat hluboko pod cílem ECB, v Japonsku by po jejím přechodném růstu mělo dojít k poklesu pod 1 %. V Číně by po přechodném zvýšení v první polovině letošního roku měla přijít také korekce a následně mírný růst nad 2 %:

001

Davies vysvětluje očekávaný vývoj v USA tím, že po zbytek letošního roku bude dobíhat efekt vyšších cen ropy a slabšího dolaru. „I kdyby podle modelů mělo dojít k opětovnému poklesu inflace, dá se očekávat, že trhy budou nervózní z možnosti rychlejšího utahování monetární politiky,“ píše investor.

Zdroj: Blog Gavyna Daviese na FT

 

Čtěte více:

The American Conservative: EU zavírá oči před realitou, má nového krále a náš premiér je jeho spojencem
11.4.2018 11:39
Předseda Strany nezávislosti Spojeného království Nigel Farage ve svém...
Teorie efektivních trhů je naprosto logická. Jen ji trochu kazí naše iracionalita
10.4.2018 11:24
Teorie efektivních trhů tvrdí, že v daném okamžiku je tržní cena cenné...
VW vstal z hrobu. Míří k „elektrickým“ hvězdám?
11.4.2018 6:21
Businessweek tvrdí, že největší automobilka na světě Volkswagen se v n...
Hra Goldman Sachs pro nadcházející výsledkovou sezónu: Sázka na organický růst
10.4.2018 15:37
Goldman Sachs před začátkem výsledkové sezóny za první čtvrtletí dopor...
Bitcoin jako epidemie? Sorosovi to nevadí
10.4.2018 18:59
Největší bublina v historii praská, alespoň podle Bank of America. Bit...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Diamondback Energy Inc (12/18 Q4, Aft-mkt)
Herbalife Nutrition Ltd (12/18 Q4, Aft-mkt)
HSBC Holdings PLC (12/18 Q4)
7:30Danone SA (12/18 Q4)
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Medtronic PLC (01/19 Q3)
13:00Walmart Inc (01/19 Q4)
14:30Ecolab Inc (12/18 Q4)