Aktualizováno Bytové výstavbě se v Česku daří. Zájem o vlastní bydlení či pro investici byl v loňském roce i díky rekordně nízkým úrokovým sazbám u hypoték enormní. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se loni v celé republice postavilo 16 365 nových bytových budov s celkem 28 569 byty. Hlavním trendem je přesun bytové výstavby mimo hlavní město. Zatímco v minulých letech se Praha na nové rezidenční výstavbě podílela zhruba ze dvou třetin, loni ji dotáhl Středočeský kraj a přibližuje se k ní i jižní Morava. Do hlavního města se přitom loni přistěhovalo s výrazným odstupem nejvíce lidí.
"Loňský rok byl navíc ještě ve znamení dokončování projektů z dřívějších dob. Pokud se podíváme na statistiku zahájených bytů, tak Praha loni o svou dlouhodobou pozici v čele přišla a spadla dokonce až na třetí místo. V celém Česku se v minulém roce zahájila stavba celkem 31 521 bytů. Nejvíce, 6 514 bytů, začalo vyrůstat ve Středočeském kraji. Se 4 027 zahájenými byty následuje Jihomoravský kraj a jeden z nejbohatších regionů v Evropě – české hlavní město – spadl až na ostudné třetí místo (3 734 zahájených bytů)," vyjmenovává šéf developera Ekospol Evžen Korec.
Tento trend pokračuje i letos, podle zatím posledních dat ČSÚ se před Prahu dostaly z hlediska výstavby bytových domů dokonce i Olomoucký a Zlínský kraj. Poprvé od revoluce tak bytovou výstavbu táhnou výrazně chudší regiony.
"Mohou za to hned tři faktory: zablokovaný povolovací proces, zastaralý územní plán a nepřátelský postoj mnoha radnic městských částí vůči jakékoliv výstavbě. Pokud se tento stav nezmění, tak bude Praha dále zaostávat. A ceny toho malého množství bytů, které se v hlavním městě dostanou na trh, budou i nadále růst," soudí Evžen Korec.