Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velký návrat Twitteru a jeho současný investiční profil

Velký návrat Twitteru a jeho současný investiční profil

05.07.2018 17:11

BuzzFeed psal nedávno o tom, jak se Twitter vrátil do hry. Není to totiž tak dávno, co ztrácel uživatele a reklamní zakázky. New Yorker psal o jeho konci a investiční banky doporučovaly akcie k prodeji. Jenže pak se věci začaly měnit. 

Twitter začal překonávat očekávané finanční výsledky, začali se k němu vracet klíčoví zaměstnanci stejně jako inzerenti a uživatelé. Twitter se také „konečně začal zabývat problémem s trolly“ (což by měla učinit i řada jiných, a ne jej podceňovat). BuzzFeed dokonce tvrdí, že Twitter je první společnost tohoto druhu, která začala ztrácet uživatele, ale poté se jí podařilo dosáhnout obratu a opět se dostavil pozoruhodný růst.

Tento „velký návrat“ Twitteru lze podle BuzzFeedu připsat čtyřem hlavním faktorům: Za prvé, firma si přiznala, že nikdy nebude Facebookem a následně se zaměřila na zprávy, ze kterých se Facebook naopak stáhl. To Twitteru umožnilo konečně přesněji definovat, čím vlastně je a chce být. Za druhé přidal prémiová živá videa. Za třetí jeho CEO Jack Dorsey požadoval po svých zaměstnancích, aby uvažovali o radikálních změnách. A začtvrté se přidalo prosté štěstí.

BuzzFeed cituje Matta Derella z vedení Twitteru, který situaci popisuje následovně: „Před dvěma lety jsme dělali příliš mnoho věcí, ale nedělali jsme žádnou z nich tak dobře, jak bylo třeba“. Společnost se také podle něj v neustálém soupeření s Facebookem nafoukla a pracovalo v ní příliš mnoho „zbytečných lidí“. Přesun do zpravodajství se pak kryl s jedním z nejvíce zpravodajsky vytížených období desetiletí - zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem v roce 2016, brexitem a dalšími politickými otřesy po celém světě. Lidé se tak otáčeli k aktuálním zprávám ve snaze „dát smysl okolnímu světu“.

Příběh je to jistě hezký a možná skutečně úplně ojedinělý. Ale jaká je „investiční“ řeč čísel? Twitter patří mezi technologicko-sociální společnosti, které vydělávají, a ne málo. I když na první pohled se to tak nejeví. Pohled na ziskovost totiž ukazuje, že ještě v roce 2016 firma těžce prodělávala už na provozním zisku a ještě loni prodělávala na zisku čistém. Nicméně provozní tok hotovosti se prudce a soustavně už řadu let zvedá až na loňských 831 milionů dolarů a volný tok hotovosti (to, co zbude po investicích) na 670 milionů dolarů (porovnejme s čistou účetní ztrátou 108 milionů dolarů). Rozdíl mezi zisky a cash flow je přitom z velké části dán tím, že zisky jako nehotovostní položka tlačí dolů akciové kompenzace.
0
Zdroj: Morningstar

Twitter se nyní pyšní kapitalizací 33 miliard dolarů. Výstup k ní začal na počátku roku 2017 poté, co si akcie řadu měsíců hledala nový směr – a k jeho nalezení jí značně pomohly výše popsané změny. Pokud by Twitter pro akcionáře generoval neustále 670 milionů dolarů ročně (volný tok hotovosti z roku 2017), současná hodnota takového cash flow se bude pohybovat kolem 9 miliard dolarů. Což můžeme vnímat tak, že současná schopnost generovat hodnotu pokrývá kapitalizaci společnosti z více jak jedné čtvrtiny (třeba u Amazonu je to jen jedna desetina). Kapitalizaci by pak plně ospravedlnilo například to, kdyby ono volné cash flow rostlo šest let o 20 % (a pak by tempo růstu postupně klesalo).

V prvním čtvrtletí tohoto roku rostly tržby Twitteru shodou okolností meziročně asi o 21 %. Pokud toto tempo firma udrží po řadu let, promítne jej i do svého toku hotovosti a pak se z ní stane stabilní dojná kravka, je férově naceněná. Pokud je výše popsaný obrat ve strategii jen začátkem a bude ještě lépe, akcie je stále atraktivní. Jen ty turbulence vedoucí k hledání smyslu okolního světa na Twitteru by se už opakovat nemusely.


Čtěte více:

Nečekaně kvalitní herní akcie
28.06.2018 18:11
Investiční společnost Needham se domnívá, že za nákup stojí akcie firm...
Dlouhodobá návratnost akcií bude slušná. Kartami by zamíchala recese, či technologický boom
29.06.2018 18:46
V globální ekonomice je velmi pravděpodobně už hodně dlouho převis zam...
Globální ekonomika a pravé příčiny hrozící obchodní války
02.07.2018 18:13
Jak se bude v delším období vyvíjet situace v americké, evropské a čín...
Někdy by se investoři měli radovat spíše ze snižování dividend
03.07.2018 19:55
Již nějakou dobu se na trhu hodně hovoří o akciích dřívější průmyslové...
Druhá polovina roku bude možná těžká, odolají akcie se skutečně silnou rozvahou
04.07.2018 18:15
Stratég Goldman Sachs David Kostin se domnívá, že druhá polovina roku ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data