Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globální ekonomika a pravé příčiny hrozící obchodní války

Globální ekonomika a pravé příčiny hrozící obchodní války

02.07.2018 18:13

Jak se bude v delším období vyvíjet situace v americké, evropské a čínské ekonomice? Možných scénářů bychom vymysleli dost, dnes se podíváme na ty, které v rámci odhadů dlouhodobé návratnosti trhů (viz předchozí příspěvek) vytvořila investiční společnost Pictet. Hodně bude podle ní i řady dalších názorů záležet i na dalším vývoji na poli globálních obchodních potyček. Jeho „středněproudé“ hodnocení se mi ale zdá být poněkud zavádějící.

Následující schéma ukazuje, jak o hlavních scénářích vývoje v USA, Evropě a Číně uvažuje zmíněný Pictet. U každé ekonomiky vidíme tři základní scénáře dlouhodobého růstu a inflace. Nejhorší (spodní) scénář by vyvolaly obchodní války v kombinaci s nulovými reformami nabídkové strany ekonomiky a „mrtvou“ Phillipsovou křivkou (viz níže). V tomto scénáři by podle Pictetu rostla americká ekonomika dlouhodobě jen o 1,5 % a stejným tempem by se zvyšovaly ceny. Evropa by jí mohla závidět (stejně jako v jiných scénářích), protože její růst by byl poloviční a čínská ekonomika by rostla jen 4 % tempem.

0

Nejlepší scénář naopak počítá s rozšiřováním inovací do ekonomiky, reformami na její nabídkové straně a s přežívající Phillipsovou křivkou. V takovém případě by americká ekonomika měla růst o 3 % a inflace by se tam držela na 2,5 %: Evropa by si užívala 2 % růstu a inflace, Čína 5 % růstu a 3,5 % inflace. Střední scénář se pak svými hodnotami pohybuje většinou uprostřed popsaných extrémů. Počítá s umírněnějším technologickým pokrokem nacházejícím si cestu do firem a celé ekonomiky, s určitými obchodními frikcemi a volně držící Phillipsovou křivkou.

Pro mě je trochu záhadou to, jak Pictet vnímá vliv (ne)existence Phillipsovy křivky. V nejlepším scénáři se totiž počítá s tím, že vztah mezi nezaměstnaností a inflací bude přes současné atypické období nakonec odpovídat historii. Což by ale kvůli nízké nezaměstnanosti mělo vést k rychlejší inflaci a tudíž i rychlejšímu utahování monetární politiky. Je to naopak mrtvá, či pravděpodobně spíše jen spící křivka, která i nyní umožňuje udržovat monetární politiku relativně uvolněnou a neomezující poptávkový růstový tah. Pictet zřejmě uvažuje v rovině hrozby návratu deflačních tlaků, které by právě oživení, či probuzení křivky eliminovalo. Či dokonce v rovině vyrovnání příjmové nerovnosti v ekonomice, protože zmrtvýchvstalá křivka by znamenala posun příjmů od zisků ke mzdám.

Dobrá obchodní válka?

Za pozornost každopádně stojí to, že rozhodujícími faktory jsou ve schématu ty, které ovlivňují nabídkovou stranu ekonomiky. Není divu, protože globální hospodářství je ve stavu, kdy poptávka pravděpodobně naráží, či brzo bude narážet na kapacitní omezení a pokud nedojde k jejich rozšíření (investicemi, inovacemi, novými technologiemi), zabrzdí. Vyloženě negativně je v tomto smyslu zmiňována možnost globálních obchodních válek, které jsou pochopitelně považovány za faktor negativní. Ale ono to není tak jasné, jaks e na první pohled zdá.

Nepatřím do tábora nadšenců z prezidentování současné hlavy USA, řada komentářů týkající se jeho politiky v oblasti mezinárodního obchodu jí ale, myslím, křivdí. Z nich totiž získáváme dojem, že cílem je obchodní válka sama o sobě. Zatím jsem nezaznamenal, že by americký prezident chtěl zrušit cla na americké zboží s tím, že on cla na dovozy do USA ponechá tam, kde jsou. Je naopak zatím celkem zřejmé, že on hrozbu konfliktu a nakonec možná i konflikt samotný používá jako nástroj k dosažení cíle, kterým má být vyrovnání cel. Či ještě lépe jejich eliminace na obou stranách. V případě Číny pak ukončení řady jednoznačně neférových praktik včetně značně asymetrického přístupu k domácím a zahraničním firmám.

Občas tu píšu o černých labutích v Bílém domě, které mají tendenci příliš jednoduchým vnímáním světa nadělat více škody než užitku. Je ale férové poukázat i na to, že ani jejich svět není černobílý. Pokud by jejich kroky vedly k obchodní válce, po které by následně přišla katarze ve formě plošného snižování, či eliminace cel, globální ekonomice by taková válka v delším období bezesporu prospěla. Můžeme samozřejmě diskutovat o tom, zda lze „násilím“ a jednostrannými kroky dosáhnout něčeho dobrého (existuje „dobrý“ konflikt?). Ale „elity“, které vše házejí rychle ze stolu s tím, že jde o agresivní, neférový, či naivní přístup, si to trochu moc usnadňují. Paradoxně pak dělají stejnou chybu, jakou vytýkají „populistům“.

Zatím jsem například vůbec nezaznamenal diskusi o tom, že bychom my v Evropě možná skutečně mohli jet s USA v plošném bezcelním systému. Namísto toho se dělají seznamy toho, co vyššími cly zase nejvíce zabolí Američany. A takový přístup je zřejmě považován za moudrý, zatímco úplné odstraňování cel je automaticky označkováno jako neproveditelné, či naivní. Obávám se, že podobné dobře zakořeněné moudrosti „elit“, které jim většinou značně vyhovují, jsou přesně tím, co nás dovedlo do současného stavu ve společnosti a v politice. Stačilo by přitom vlastně relativně málo.



Čtěte více:

V evropské ekonomice to začíná být zajímavé
25.06.2018 18:23
O víkendu jsem si četl tři analýzy investičních bank, každá z nich se ...
Přichází dividendové žně na evropských akciích?
26.06.2018 19:18
Stratég Citi Jonathan Stubbs ve své nové analýze nešetří optimismem oh...
Investiční nadšení kolem jedné americké uklízečky
27.06.2018 18:43
Akcie společnosti iRobot si od dubnového zveřejnění posledních čtvrtle...
Nečekaně kvalitní herní akcie
28.06.2018 18:11
Investiční společnost Needham se domnívá, že za nákup stojí akcie firm...
Dlouhodobá návratnost akcií bude slušná. Kartami by zamíchala recese, či technologický boom
29.06.2018 18:46
V globální ekonomice je velmi pravděpodobně už hodně dlouho převis zam...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky
15:43BlackRock: Dlouhodobě nebude pokračovat scénář vyšší inflace a sazeb. Postará se o to umělá inteligence a další technologie
15:00ČEZ, a.s.: Zvolen nový místopředseda dozorčí rady ČEZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Varta AG (12/23 Q4, Bef-mkt)
9:00CZ - HDP, q/q
12:00Walgreens Boots Alliance Inc (02/24 Q2)
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:45USA - Index aktivity ISM Chicago
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university