Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přiznejte se. Kdo překlápí výnosovou křivku?

Přiznejte se. Kdo překlápí výnosovou křivku?

13.07.2018 18:24

Ve včerejším Rozbřesku si čtenáři mohli přečíst, že „inflace leze dále nad cíl ČNB, ale výnosová křivka zplošťuje“, což může být určitým varovným indikátorem pro celou ekonomiku. Globální akciové trhy asi chování naší křivky znervózňovat nebude, ale ona v tom není sama. Podobná je totiž situace v dalších zemích, včetně USA. Kdo, nebo co za to může a jde o faktor, který by mohl věštit budíček medvědů?

Jak vidíme z následujícího obrázku, mladý pan Simpson slibuje, že on výnosovou křivku už invertovat nebude (nebude tlačit dlouhodobé sazby pod krátkodobé). Takto ujištěni se můžeme obrátit k čistě ekonomické úvaze.
0
Zdroj: MacroMarketMusings

Jak jsem naznačil, téma invertující výnosové křivky v USA a s tím souvisejících hrozeb je intenzivně probíráno napříč kapitálovými trhy. Věnoval se mu nedávno i můj oblíbený monetarista David Beckworth, který má nadání a ochotu jít více pod povrch věci, než většina ostatních analýz.

Ekonom v první řadě poukazoval na to, že výnosové křivky se zplošťují, či invertují ve více ekonomikách než jen v USA (nevím, zda si všímal i té naší). A toto zplošťování se podle něj může „přelévat“ do USA i v případě, že samotné americké trhy by k němu zase takovou tendenci neměly. A hlavně: FOMC nyní hovoří o tom, že na konci roku 2019 budou krátkodobé sazby někde v rozmezí 3 – 3,25 %. Výnosy dlouhodobých obligací se plácají kolem 3 %, a samotné plány Fedu tak v podstatě implikují plochou či invertovanou křivku. Tedy v případě, že se nezvednou ony sazby dlouhodobé. Stane se tak?

Beckworth poukazuje na to, že podle FOMC jsou relativně nízké dlouhodobé sazby (a tudíž plochá křivka) dány zejména chováním časové prémie. Tedy výnosové prémie, kterou investoři požadují jako kompenzaci za držení delších obligací (nad rámec toho, jaká by jejich návratnost měla být čistě na základě očekávaného vývoje krátkodobých sazeb). Zde můžeme vidět určitou paralelu s rokem 2006, protože Ben Bernanke i tehdy uklidňoval trhy s tím, že „tentokrát je to jinak“. K čemu konkrétně docházelo?

I tehdy se křivka zplošťovala, a tudíž podle standardní interpretace začala vysílat signály blížící se recese. Šéf Fedu ovšem tvrdil, že napřimování křivky je dáno zejména poklesem časových prémií, který drží výnosy dlouhodobých obligací dole. Signál blížící se recese tak měl být falešný, protože křivka se nezplošťovala kvůli poklesu očekávaných krátkodobých sazeb (tj., očekávanému útlumu ekonomiky). Beckworth si dal tu práci, že tehdejší výnosy rozložil na část tvořenou očekávaným vývojem krátkodobých sazeb a právě časovou prémii. A ukázalo se, že Bernanke měl pravdu. A zároveň jí neměl.

Jak ukazuje následující graf, rozdíl ve výnosech desetiletých a jednoletých obligací do roku 2006/2007 postupně klesal (tučná křivka ukazující na zplošťování křivky). Zároveň je znát znatelný pokles časové prémie (šedá křivka) – Bernanke měl pravdu. Jenže stejně tak klesaly očekávané sazby (modrá křivka) – byla to pravda částečná, tudíž nebezpečně zavádějící (takové jsou někdy horší než čirý omyl). Jinak řečeno, prémie sice klesala, ale zdaleka nevysvětlovala celé zplošťování křivky a svým způsobem maskovala to, že trhy čekají i pokles budoucích krátkodobých sazeb – tudíž růstově/inflační útlum, či recesi.
0

Poučení je asi jednoduché: Existuje řada argumentů, proč si myslet, že tentokrát je to se zplošťováním, či inverzí křivek, jinak. A mohou mít něco do sebe. Buďme ale i zde hodně opatrní s deklaracemi, že „tentokrát je tomu úplně jinak“ a křivku překlápí někdo, či něco, co recesi nevěští. Na druhou stranu „online“ data naznačují, že globální ekonomice se jako celku vede stále výjimečně dobře a bylo by potřeba pořádného šoku na to, aby nastal prudký zvrat. Pokud nepřijde, prudký útlum nebude pravděpodobně ještě minimálně řadu měsíců na pořadu dne.

Na závěr se ještě čtenář může potěšit pohledem na to, jak invertující křivka (zmenšující se rozdíl mezi dlouhodobými a krátkodobými sazbami – vyznačen zeleně) historicky opravdu hezky predikuje recese v USA a zároveň se často rýmuje s korekcemi a slabostí akciového trhu:

0

 

Čtěte více:

Úroky a jejich vliv na cenu akcií
05.05.2018 18:21
Ve Spojených státech se desetiletý výnos státního dluhopisu po dlouhé ...
Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
28.05.2018 6:09
Rostoucí inflační očekávání a obavy ohledně financování zvětšujícího ...
Týdenní výhled: Nedostatek světových makrodat může vynahradit Trump, výsledky přinese Broadcom
04.06.2018 11:06
Tento týden není na programu příliš mnoho makrodat a jejich důležitost...
Dlouhodobá návratnost akcií bude slušná. Kartami by zamíchala recese, či technologický boom
29.06.2018 18:46
V globální ekonomice je velmi pravděpodobně už hodně dlouho převis zam...
Rozbřesk: Inflace leze dále nad cíl ČNB, ale výnosová křivka zplošťuje. Větří snad trh recesi?
12.07.2018 9:16
Dnes po ránu zapomeňte na lehké letní čtení - budeme se totiž věnovat ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC