Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přiznejte se. Kdo překlápí výnosovou křivku?

Přiznejte se. Kdo překlápí výnosovou křivku?

13.7.2018 18:24

Ve včerejším Rozbřesku si čtenáři mohli přečíst, že „inflace leze dále nad cíl ČNB, ale výnosová křivka zplošťuje“, což může být určitým varovným indikátorem pro celou ekonomiku. Globální akciové trhy asi chování naší křivky znervózňovat nebude, ale ona v tom není sama. Podobná je totiž situace v dalších zemích, včetně USA. Kdo, nebo co za to může a jde o faktor, který by mohl věštit budíček medvědů?

Jak vidíme z následujícího obrázku, mladý pan Simpson slibuje, že on výnosovou křivku už invertovat nebude (nebude tlačit dlouhodobé sazby pod krátkodobé). Takto ujištěni se můžeme obrátit k čistě ekonomické úvaze.
0
Zdroj: MacroMarketMusings

Jak jsem naznačil, téma invertující výnosové křivky v USA a s tím souvisejících hrozeb je intenzivně probíráno napříč kapitálovými trhy. Věnoval se mu nedávno i můj oblíbený monetarista David Beckworth, který má nadání a ochotu jít více pod povrch věci, než většina ostatních analýz.

Ekonom v první řadě poukazoval na to, že výnosové křivky se zplošťují, či invertují ve více ekonomikách než jen v USA (nevím, zda si všímal i té naší). A toto zplošťování se podle něj může „přelévat“ do USA i v případě, že samotné americké trhy by k němu zase takovou tendenci neměly. A hlavně: FOMC nyní hovoří o tom, že na konci roku 2019 budou krátkodobé sazby někde v rozmezí 3 – 3,25 %. Výnosy dlouhodobých obligací se plácají kolem 3 %, a samotné plány Fedu tak v podstatě implikují plochou či invertovanou křivku. Tedy v případě, že se nezvednou ony sazby dlouhodobé. Stane se tak?

Beckworth poukazuje na to, že podle FOMC jsou relativně nízké dlouhodobé sazby (a tudíž plochá křivka) dány zejména chováním časové prémie. Tedy výnosové prémie, kterou investoři požadují jako kompenzaci za držení delších obligací (nad rámec toho, jaká by jejich návratnost měla být čistě na základě očekávaného vývoje krátkodobých sazeb). Zde můžeme vidět určitou paralelu s rokem 2006, protože Ben Bernanke i tehdy uklidňoval trhy s tím, že „tentokrát je to jinak“. K čemu konkrétně docházelo?

I tehdy se křivka zplošťovala, a tudíž podle standardní interpretace začala vysílat signály blížící se recese. Šéf Fedu ovšem tvrdil, že napřimování křivky je dáno zejména poklesem časových prémií, který drží výnosy dlouhodobých obligací dole. Signál blížící se recese tak měl být falešný, protože křivka se nezplošťovala kvůli poklesu očekávaných krátkodobých sazeb (tj., očekávanému útlumu ekonomiky). Beckworth si dal tu práci, že tehdejší výnosy rozložil na část tvořenou očekávaným vývojem krátkodobých sazeb a právě časovou prémii. A ukázalo se, že Bernanke měl pravdu. A zároveň jí neměl.

Jak ukazuje následující graf, rozdíl ve výnosech desetiletých a jednoletých obligací do roku 2006/2007 postupně klesal (tučná křivka ukazující na zplošťování křivky). Zároveň je znát znatelný pokles časové prémie (šedá křivka) – Bernanke měl pravdu. Jenže stejně tak klesaly očekávané sazby (modrá křivka) – byla to pravda částečná, tudíž nebezpečně zavádějící (takové jsou někdy horší než čirý omyl). Jinak řečeno, prémie sice klesala, ale zdaleka nevysvětlovala celé zplošťování křivky a svým způsobem maskovala to, že trhy čekají i pokles budoucích krátkodobých sazeb – tudíž růstově/inflační útlum, či recesi.
0

Poučení je asi jednoduché: Existuje řada argumentů, proč si myslet, že tentokrát je to se zplošťováním, či inverzí křivek, jinak. A mohou mít něco do sebe. Buďme ale i zde hodně opatrní s deklaracemi, že „tentokrát je tomu úplně jinak“ a křivku překlápí někdo, či něco, co recesi nevěští. Na druhou stranu „online“ data naznačují, že globální ekonomice se jako celku vede stále výjimečně dobře a bylo by potřeba pořádného šoku na to, aby nastal prudký zvrat. Pokud nepřijde, prudký útlum nebude pravděpodobně ještě minimálně řadu měsíců na pořadu dne.

Na závěr se ještě čtenář může potěšit pohledem na to, jak invertující křivka (zmenšující se rozdíl mezi dlouhodobými a krátkodobými sazbami – vyznačen zeleně) historicky opravdu hezky predikuje recese v USA a zároveň se často rýmuje s korekcemi a slabostí akciového trhu:

0

 

Čtěte více:

Úroky a jejich vliv na cenu akcií
5.5.2018 18:21
Ve Spojených státech se desetiletý výnos státního dluhopisu po dlouhé ...
Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
28.5.2018 6:09
Rostoucí inflační očekávání a obavy ohledně financování zvětšujícího ...
Týdenní výhled: Nedostatek světových makrodat může vynahradit Trump, výsledky přinese Broadcom
4.6.2018 11:06
Tento týden není na programu příliš mnoho makrodat a jejich důležitost...
Dlouhodobá návratnost akcií bude slušná. Kartami by zamíchala recese, či technologický boom
29.6.2018 18:46
V globální ekonomice je velmi pravděpodobně už hodně dlouho převis zam...
Rozbřesk: Inflace leze dále nad cíl ČNB, ale výnosová křivka zplošťuje. Větří snad trh recesi?
12.7.2018 9:16
Dnes po ránu zapomeňte na lehké letní čtení - budeme se totiž věnovat ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.7.2018
10:46Proč jsou Němci hlavním Trumpovým cílem?
10:25Šéf Fedu bude trhy připravovat na vyšší sazby, dolar však před vystoupením slábne  
10:23Praha mírně roste, daří se Pegasu. V Evropě se nejlépe vede bankám a automobilkám  
9:13Rozbřesk: OECD chválí českou ekonomiku, varuje však před riziky
8:54Evropské trhy nejspíše smíšené, během dne výsledky Goldman Sachs nebo Johnson & Johnson  
8:29Jeff Bezos je nejbohatším člověkem v moderní historii
6:35Aktualizovaný výhled Patrie na rok 2018: Akcie, nebo dluhopisy?  
16.7.2018
22:00Rozpačitý úvod týdne na trzích v USA
18:22Na první pohled nevinný budíček medvědů
17:32Summary: Bank of America nabídla příjemné zpestření
17:24Investiční tip Telenet: Hlavním lákadlem je jeho cena  
16:48Propad ropy a obavy z Fedu kazí náladu na trzích. Dolar odpoledne ztrácí  
16:41Aktivita v Praze minimální, sektor Oil&Gas posílá do červeného klesající cena ropy  
16:40Home Credit B.V. - Changes in Home Credit group holding structure
15:56FAANG vs BAT. Souboj technologických titánů
14:53Maloobchod v USA zpomalil, ale nezklamal
14:34Ekonomika ČR letos podle OECD stoupne o 3,8 procenta
14:00Pimco: Nepříjemný evropský budíček, ECB již další záchranu nemusí zvládnout
13:17Bank of America vzrostl zisk o 36,3 procenta, pomohly daně a půjčky
12:15Týdenní výhled: Powell v Kongresu zřejmě vyšle jestřábí signály, výsledky zveřejní zbývající banky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m