Zájem o baterie do elektrických vozů a čínská kampaň za čisté ovzduší způsobily, že poptávka po grafitu roste. Na trh ho dodává jenom pár společností, a ty jsou v poslední době jako na koni. Od začátku loňského roku zažily nárůst i o 2 600 %, napsala agentura Bloomberg. Takový bitcoin si o něčem takovém může nechat zdát.
Na příklad akcie indické Graphite India jsou od loňského ledna výše o více než 1200 %. Ještě lépe je na tom společnost HEG, která stoupla na 26násobek. Obě firmy posílají na světový trh s grafitem dohromady zhruba čtvrtinu dodávek.
V pozadí hledejme čínskou kampaň za čisté ovzduší. Tříletý plán na ochranu „modrého nebe“, který Peking představil v červenci, spočívá v rozšíření kontrolních mechanismů, které tlumí aktivity v konvenčních vysokých pecích a v továrnách, které vyrábějí grafitové elektrody. Firmy pro recyklaci železného šrotu potřebného pro výrobu nové oceli musejí přecházet na obloukové pece vyhřívané elektrickým obloukem, kde se grafitové elektrody používají. Na každou tunu vyrobené oceli jich „padne“ zhruba 2,5 kilogramu.
Společnost Mitsubishi UFJ Securities odhaduje, že do roku 2020 by se podíl obloukových pecí v celkové produkci kvůli těmto čínským regulím mohl zdvojnásobit. Teď není ani desetinový. Světová poptávka po elektrodách by mohla stoupnout o 60 %.
Nedostatek grafitu nachází odezvu po celém světě. Hodnota japonské společnosti Showa Denko KK, která je lídrem v odvětví, se ztrojnásobila na 6,7 bilionu USD. Firma je na tom tak, že uvažuje o nákupu aktivit v Evropě. Podobně je na tom konkurenční Tokai Carbon. Zatímco před dvěma lety byla její hodnota 691 milionů dolarů, teď to je 3,8 miliardy. Firma navíc předpovídá, že na vrcholu trh nebude ještě další čtyři nebo pět let. Akcie amerického producenta GrafTech International vzrostly od dubnového burzovního debutu o 15 %. Makléřské domy jako Jefferies nebo ICICI Securities navíc odhadují, že akcie porostou i nadále. Na zvýšené úrovni mohou ceny kvůli nedostatku elektrod pohybovat i v příštích dvou letech.
Výkonnost ceny bitcoinu od začátku roku 2017 ukazuje následující graf:

Trh s grafitem má svoje specifika. Vysoké náklady na stavbu a fungování továrny, malá nabídka surovin, technologie na výrobu elektrod a stále přísnější ochrana životního prostředí způsobují, že investice se sem zrovna nehrnou. Za 41 let, kdy začal fungovat HEG, trh novou konkurenci neviděl.
Samotný HEG se dostal do ztráty poprvé až před třemi lety, kdy se potýkal s nadbytkem oceli na světovém trhu. Teď chce ale firma zvýšit kapacitu stávající továrny o čtvrtinu na 100.000 tun. Potrvá to minimálně 2,5 roku, odhaduje předseda společnost Ravi Jhunjhunwala.
Kromě grafitu rostou i ceny elektrod. Většina dodávkových kontraktů má roční fixaci. V tomto fiskálním roce by producenti měli dostat zhruba 14.500 USD za tunu. V roce 2016 – 2017 to bylo 2446 USD. Na vývozním trhu ale jednorázová dodávka může prý teď stát i 25.000 USD za tunu.
Zdroje: Bloomberg, coindesk.com