Přestože se aktuální cena ropy nachází na úrovni z minulého týdne, nouze o zajímavé události rozhodně nebyla. Ropní býci se nejprve zaradovali z čísel agentury EIA, která reportovala pokles zásob o 2,566 mil. barelů (trh očekával pokles o 0,686 mil. barelů). Dalším důvodem pro posílením ceny „texaského čaje“ byl hurikán blížící se na americké východní pobřeží, který měl za následek evakuaci několika ropných plošin v Mexickém zálivu.
Investory k nákupům dále motivovala zpráva ohledně třetího největšího producenta kartelu OPEC, kterému klesá vývoz ropy rychleji, než se očekávalo. Pro Írán se jedná o skutečně závažnou situaci, vzhledem k tomu, že k ní dochází ještě před druhou vlnou amerických sankcí, které mají vejít v platnost v listopadu.
Na druhé straně barikády, kterou zastupují ropní pesimisté, stojí krizové situace na rozvojových trzích jako je Argentina, Turecko a Venezuela. Aktuální dění nahrává posilování amerického dolaru, který tak oslabuje kupní sílu poptávkové strany. Pro pokles hovoří také eskalace americko-čínské obchodní války, když minulý týden USA oznámily možnost uvalení dalších cel ve výši 200 miliard USD na dovoz čínského zboží. Globální trhy jsou navíc stále dobře zásobené ropným kartelem OPEC, který v srpnu zvýšil těžbu o 220.000 barelů denně na 32,79 milionu, což je letošní maximum. Vyhlídky na rostoucí dodávky ze strany organizace OPEC a slabší poptávku ze strany Číny a rozvíjejících se trhů mají za následek momentální ochlazení ceny černého zlata.

WTI:
Cena ropy WTI se tlačí na spodní hranici růstového kanálu, a pomalu tak začíná vyhlížet jeho prolomení, které by mohlo znamenat atakování úrovně 67 USD/barel. Proti hovoří index relativní síly RSI, který se blíží hranici přeprodanosti, kde může nastat změna krátkodobého klesajícího trendu a návrat k hodnotám 70 - 71 USD/barel. Do cesty k případně i vyšším cenám se staví odpor rezistence v úzkém rozpětí 71 – 71,50 USD/barel.
