Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejlepší investiční kompas pro tuto fázi cyklu: Hotovost

Nejlepší investiční kompas pro tuto fázi cyklu: Hotovost

26.11.2018 14:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Během pozdní fáze cyklu, ve které se nyní nacházíme, je pro investory hodně složité rozhodování o tom, jak alokovat svá aktiva. Podle investiční společnosti Pimco je pravděpodobně nejlepší strategií zaměřit se na kvalitu, protože ta by si v období přechodu od pozdní expanze k recesi měla vést nejlépe. Na akciovém trhu přitom vstupujeme do období „dramatického posunu ve schopnosti některých firem zvyšovat svou ziskovost a generovat hotovost“. Při hledání kvalitních akcií bychom se podle Pimca měli zaměřit právě na tuto schopnost a výši hotovosti držené v rozvaze i přesto, že jde o často opomíjený faktor.

Korporátní sektor ve vyspělých zemích a zejména v USA a Japonsku postupně výrazně zvýšil zásobu hotovosti ve svých rozvahách. Došlo k tomu i přesto, že firmy vracely velké částky akcionářům. Jen odkupy v USA převýšily během posledních pěti let hodnoty 2,8 bilionu dolarů a zdá se, že v roce 2018 dosáhnou rekordních hodnot. Objem odkupů převýšil i růst rozvahy Fedu a přesto se v rozvahách společností hromadí hotovost – viz následující graf:

001 

Jak bylo zmíněno, Pimco vnímá zásobu hotovosti jako důležitý ukazatel kvality dané společnosti. Investoři by si totiž měli uvědomit, že vysoká ziskovost sama o sobě automaticky neznamená, že společnost je schopná také generovat vysoké cash flow. Pimco pak v této souvislosti používá „upravené PE“, tedy valuační měřítko, kde je kapitalizace očištěna o hotovost a další likvidní aktiva držená v rozvaze. Následující tabulka srovnává tradiční PE s tímto upraveným PE:

001 

Pimco připomíná, že část hotovosti je potřeba pro samotný chod společností a pokud ji od kapitalizace odečteme celou, dochází k určitému zkreslení – PE klesne víc než odpovídajícím způsobem. Nicméně i z tohoto hrubšího pohledu je zřejmé, že valuace, které berou do úvahy vysokou zásobu hotovosti ve firemních rozvahách, jsou znatelně níže a trhy se tak z tohoto pohledu nezdají být tak drahé.

Společnosti s větší zásobou hotovosti mají zejména v době ekonomického útlumu větší flexibilitu, a to jak co se týče odkupů, tak co se týče dividend. Při hledání kvality je tedy dobré brát hotovost v úvahu. Jak ukazuje tabulka, u firem s její vyšší zásobou můžeme ve skutečnosti nakupovat i akcie s diskontem, tvrdí Pimco. A dodává, že pokud vezmeme v úvahu výši hotovosti v rozvaze, často se změní pohled na daný sektor či akcii: To, co je považováno za růstový titul, se ukáže být kvalitou, a akcie tradičně považovány za kvalitní jsou zase někdy dražší, než se zdají být na první pohled.

Zdroj: Pimco


 

Čtěte více:

Austrálie a Kanada před dluhovým problémem, Čína ho pořeší doma
22.11.2018 10:54
Nová makroekonomická analýza z dílny HSBC Global Research poukazuje na...
Pimco: Pozor na korelace mezi akciemi a dluhopisy
22.11.2018 13:05
Investiční společnost Pimco tvrdí, že někteří investoři velmi pozorně ...
Výbušné reakce v chemickém průmyslu
22.11.2018 15:52
Američtí porotci jsou u občanských sporů známí svými štědrými náhradam...
Fidelity: Dluhopisy s investičním stupněm – odolné vůči oslabení akciových trhů
23.11.2018 6:25
Tržní volatilita v říjnu narostla a Andrea Iannelli, ředitel investic ...
Medvěd se zavrtěl ve spánku a vytvořil investiční příležitosti
22.11.2018 17:54
David Katz, který je investičním ředitelem Matrix Asset Advisors, se d...
Boj proti americkým clům může otevřít Pandořinu skříňku
22.11.2018 12:15
Boj Evropské unie, Číny a dalších zemí proti americkým clům na dovoz o...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m