Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie, kterou jsem už dlouho neviděl

Akcie, kterou jsem už dlouho neviděl

11.12.2018 17:38

Banka Goldman Sachs před nedávnem zveřejnila seznam deseti titulů, které by pro investory měly být atraktivní v příštím roce. S ohledem na současný vývoj na trhu by to měly být akcie se silnou rozvahou, stabilním růstem tržeb a ziskovostí a návratností vlastního jmění, která je nad standardem odvětví. A také by mělo jít o tituly, které mají nejmenší tendenci ke ztrátám. Tedy klasická strategie akciové honorace, u které je ale třeba si dávat pozor na valuace, protože o takovéhle tituly má zájem skoro každý a podle toho také obvykle vypadají jejich ceny.

První trojku z doporučení tvoří telekomunikační gigant Comcast Corporation, VISA a Alphabet. Podíváme se dnes na první z nich, protože i o VISE jsem tu již přemítal a psát o Alphabetu bych nyní vnímal jako nošení dříví do lesa. Podle stránek Investorplace se na Comcast dívá pozitivně i RBC s tím, že jde o akcii s valuacemi, které nejsou našponované, omezeného rizika, vhodnou spíše pro ty, kteří hledají bezpečí než růst.

Minulý týden jsem tu psal o tom, že „akciová defenziva útočí“ a zaměřil jsem se na akcii Procter & Gamble. Její chování během posledních 12 měsíců do značné míry připomíná Comcast – i jeho akcie si totiž prošly jakýmsi „U“ a zatímco před půl rokem byla jejich návratnost znatelně pod indexem, nyní se jí zhruba vyrovná. Příčina je stejná jako u Procter & Gamble: Příklon investorů k tomu, čemu se říká defenzivní tituly.

Jak vidíme z následující tabulky, Comcast dokázal během posledních pěti let zvyšovat své tržby v průměru o více jak 6 % ročně, zisky díky růstu marží o více jak 8 %. Provozní tok hotovosti rostl o 7,6 %, ale investice se zvyšovaly o více jak 11 % takže volný tok hotovosti rostl v průměru o 4,2 %. V roce 2017 tak firma po investicích vydělala více jak 10 miliard dolarů a za posledních 12 měsíců dokonce 12,75 miliard dolarů:

0
Zdroj: Morningstar

Pokud bychom předpokládali, že firma bude schopna volný tok hotovosti generovaný za posledních 12 měsíců dlouhodobě zvyšovat stejně jako během posledních pěti let (tj. o 4,2 %), tak současná hodnota tohoto toku hotovosti dosahuje asi 329 miliard dolarů. Kapitalizace se přitom pohybuje na 170 miliardách dolarů. Tedy skoro na pouhé polovině a je zřejmé, že trh buď čeká mnohem nižší krátkodobý volný tok hotovosti (než oněch necelých 13 miliard dolarů) a/nebo nižší dlouhodobý růst.

Morningstar tvrdí, že Comcast má před AT&T a Verizonem konkurenční výhodu v podobě své kabelové sítě a poskytovaném internetovém připojení. Získával proto, a budedál získávat, i nadále podíl na tomto trhu. Společnosti díky tomu rostlo cash flow, které z velké části investovala do poskytovatele placených televizních služeb v Evropě, firmy Sky. Podle Morningstar byla cena za tuto akvizici ale hodně vysoko a bude složité jí ospravedlnit (i přes synergie mezi Sky a NBCU). Pokud se podíváme na projekce na MarketInsider, zjistíme, že analytická obec čeká několikaletý růst tržeb, zisků a toku hotovosti u této firmy znatelně převyšující ony 4,2 %.

Někde tu tedy něco nehraje, ale v opačném gardu, než u mnoha dalších akcií, na které se tu spolu díváme. U nich totiž nejednou hledáme, proč je kapitalizace znatelně nad tím, co implikuje valuační úvaha provedená v podobné logice jako ta dnes. Dnes vidíme vzácnější případ – kapitalizace je hluboko pod tím, co by implikovala jednoduchá valuační úvaha. To nutně neznamená, že je kapitalizace „špatně“ a akcie je masivně podhodnocená. Ale minimálně za detailnější pohled tenhle jev stojí. Pro určitou perspektivu: Současnou kapitalizaci by ospravedlnil například volný tok hotovosti (dříve či později k dispozici akcionářům) ve výši o něco převyšující 10 miliard dolarů a dlouhodobě rostoucí o 2 %. Tedy na úrovni inflace, znatelně pod historickým standardem, o očekávání analytiků nemluvě.


Čtěte více:

Deset akcií, do kterých investují „chytré peníze“
22.08.2018 18:47
Goldman Sachs tvrdí, že akcie, které tvoří největší část portfolií hed...
Comcast už drží 30 procent Sky, do konce října chce většinu
25.09.2018 14:22
Americká kabelová společnost Comcast, která o víkendu zvítězila v boji...
Comcast získá plnou kontrolu nad Sky, Fox mu prodá svůj podíl
27.09.2018 8:22
Společnost 21st Century Fox Ruperta Murdocha prodá svůj podíl 39 proce...

Váš názor
 •  
  21.12.2018 11:12

  Rozumiem spravne, ze pri DCF v clanku pocitate s pozadovanou navratnostou na urovni cca 8.2%? Bolo by dobre uvadzat v clanku predpoklady, ktore pouzivate pri valuacnych uvahach.
  PEF
 •  
  12.12.2018 9:01

  Comcast má drahý produkt. Kabelovka je v US předražená a internetové televize to odhalily naplno - za cenu průměrného kabelku dostanete Netflix, Amazon, Hulu a ještě zbyde hodně peněz na případné kanály od Disneyho a dalších. Kabelové připojení k netu je ok, ale stále více jde o komoditu, kde pořádnou marži nenajdete.
  ferdinand
 •  
  11.12.2018 19:19

  Tak tu nespamuj a kup si všechny akcie , pokud jsou tak levné. Připitomější články “renomovaných odborníků” vychází snad jen v Blesku.
  medvědKodiak
  •  
   11.12.2018 20:47

   Máte alespoň tušení, kolik jste toho o sobě těmi necelými dvěma řádky všem řekl? J. Soustružník
   jirka002
   • jirko002
    11.12.2018 22:28

    komplexy mají různou podobu a je to naštěstí neinfekční onemocnění
    lime
    • Re: jirko002
     11.12.2018 23:04

     s vaším prvním tvrzením souhlasím, v druhém se podle mne bohužel hrubě mýlíte :) JS
     jirka002
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data