Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investiční strategie je v principu jen jedna

Investiční strategie je v principu jen jedna

11.06.2019 18:40

S ohledem na velký počet investičních návodů a strategií se může zdát nesmyslné tvrzení, že v principu je investiční strategie jen jedna. Přesto bych se mu nebránil. Stačí vlastně „jen“ předpoklad, že „skutečné“ investice jsou založeny na fundamentu. A vše ostatní je spekulací (včetně sázek na trendy a podobně). Co ale na fundamentu založené strategie růstové a hodnotové? Pokusím se vysvětlit, proč jsou pro mne i tyto dva přístupy v jádru stejné. 

Vezměme si dvě hypotetické akcie, první společnosti R, druhá společnosti H. Obě mají betu (ukazatel systematického rizika) na hodnotě 1, což nyní implikuje, že požadovaná návratnost se u nich bude pohybovat na necelých 8 %. Obě nyní vyplácí dividendu ve výši 10

U společnosti H se očekává, že dividendu bude muset snížit o 10 % po dobu devíti let, protože její prodeje váznou a čelí řadě dalších problémů. Očekávaný vývoj dividend zobrazuje následující graf (po roce 10 již je pokles nulový). Jejich současná hodnota při zmíněné požadované návratnosti dosahuje 73 . Akcie se na trhu obchoduje za stejnou částku, poměr ceny a současné dividendy PD dosahuje 7,3.

001

U společnosti R se naopak očekává znatelný růst dividend – o 10 % po dobu devíti let. Konkrétní vývoj dividend je u této firmy opět zobrazen v grafu, tentokrát je jejich současná hodnota na 230 . I tato akcie se obchoduje za stejnou částku, poměr ceny k dividendě PD tu dosahuje hodnoty 23.

002

V tomto základním nastavení jsou karty rozdány jasně v tom smyslu, že ceny akcií odpovídají jejich fundamentální hodnotě. Můžeme tak investovat do akcie „hodnotové“ (s nízkým valuačním násobkem PD), či do akcie „růstové“ (s vysokým valuačním násobkem PD), ale vyděláme v obou případech stejně. To proto, že obě akcie jsou férově naceněné, jejich návratnost tak bude odpovídat návratnosti požadované a investoři u nich každým rokem získají 8 % (kombinací dividendy a toho, jak bude cena akcie posilovat). 

To, co investoři skutečně hledají, jsou akcie typu H, či R, jejichž tržní cena se pohybuje výrazně pod fundamentální hodnotou (přesněji řečeno pod odhadem fundamentální hodnoty). V prvním případě by tak šlo o vyloženě atraktivní investici, pokud by cena klesla znatelně pod 73 , v druhém pod 230 . Nějaké rozdělování na růst a hodnotu v tomto základním pohledu nemá žádný smysl. A získává jej teprve (či pouze) ve chvíli, pokud se domníváme, že naše schopnost hledat podhodnocené akcie je lepší u rychle rostoucích společností, či naopak u společností stagnujících, či dokonce v hlubokých problémech. 

Takové rozdělení už dává skutečný smysl. Někdo může dobře rozumět nových technologiím, mít cit pro nové trhy a podobně. Pro něj může být jednodušší, či dokonce přirozenější věnovat se růstovým titulům. Ne proto, že jsou v módě, ale protože se mu u nich bude lépe hledat takový, jehož hodnota je nad cenou. Což znamená, že jeho dividendy (tok hotovosti) budou nad tím, co jako celek čeká trh. Jiný investor zase může mít zálibu v analýzách restrukturalizačních programů, hledání hodnot v aktivech, které na první pohled hodnotu nemají a podobně. Ten půjde cestou hodnotové strategie. 

Pasti hodnotové a růstové


Z uvedeného příkladu je také zřejmé, že z obou strategií se může stát past. A v obou případech je mechanismus opět úplně stejný – pastí je příliš optimistický odhad toho, co firma bude vydělávat. Častěji se hovoří o hodnotových pastech. Tedy akciích, na které dolehla skepse trhu, stlačila jejich valuační násobky velmi nízko (relativně k předchozím hodnotám). Nicméně tato skepse je v případě hodnotové pasti namístě, či je dokonce stále ještě příliš malá. Jinak řečeno, nízké valuační násobky neznamenají nutně hodnotu nad cenou. 

O růstových pastech se v podstatě nehovoří, ale mělo by snad ještě více. Jde samozřejmě o případ, kdy je růstový optimismus příliš vysoký – odvážné vize se již staly nerealistickými sny. Já tu v této souvislosti rád poukazuji na to, že některé růstové akcie se obchodují s kapitalizací, na jejíž ospravedlnění by bylo třeba zisků odpovídajícím velmi vysoké návratnosti investic. Takže celé to investičně dává smysl jen v případě, že firma podniká a  hlavně bude podnikat na trhu, kde bude moci prodávat za ceny vysoko nad náklady (bude mít vysoké marže). A bude k tomu potřebovat relativně málo kapitálu (návratnost investic bude skutečně vysoko). To znamená, že do jejího atraktivního subodvětví, či tržní niky nevstoupí konkurence a daná firma tak má nějakou udržitelnou konkurenční výhodu. Jinak se celý příběh rozpadá.


 

Čtěte více:

Franklin Templeton: Napětí USA-Čína brnká investorům na nervy
10.06.2019 6:05
Válka slov mezi Trumpovou administrativou a Čínou by se rozvinout do s...
Je čínský růst skutečně hluboko pod oficiálními čísly?
11.06.2019 5:59
Ohledně oficiálních čísel týkajících se tempa růstu čínské ekonomiky p...
Dotáhnou se už evropské akcie konečně na americké trhy?
10.06.2019 18:07
Evropské akcie jsou ve srovnání s jejich americkými protějšky znatelně...
Citi: Index S&P 500 míří do  medvědího trhu
10.06.2019 16:58
Americká cla na dovážené zboží z Mexika jsou pryč a akciovým trhům se ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.02.2020
22:06Výprodeje na Wall Street pokračovaly i na konci týdne
17:48Smutek akciových soutěží krásy
17:03Aktivita v sektoru služeb USA klesla, je nejnižší od roku 2013
16:32UNICAPITAL Invest I a.s. - Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
16:31Euro na závěr týdne ožilo, akcie naopak padají  
15:52The Economist: Akcie velkých technologií na roztrhání. Nebo ne?
15:36Čínský solární průmysl by mohl letos vzrůst o 50 procent
14:10Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude patřit EPH
14:03Z centrálního bankéře detektivem, aneb jak je těžké určit dopady viru
12:25Perly týdne: Nová kultovní akcie, recese s 25 % pravděpodobností a u nás větší kontrola investic
11:33Inflace v eurozóně v lednu zrychlila na 1,4 %
11:01Největší evropská pojišťovna Allianz dosáhla rekordního zisku
10:49IHS: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v únoru zrychlil
10:42Nečekaně dobrá data se míjí účinkem, obavy na trzích převažují  
10:41Damodaran: Aktuální cena rizika na realitách, akciích a dluhopisech
9:35Prodej aut v Číně v půlce února kvůli epidemii klesl o 92 procent
9:11Rozbřesk: Prodej aut v Číně propadá o hrozivých 92 %. ECB reviduje, nakupuje a reinvestuje...
8:55Nové případy nákazy koronavirem navyšují pesimismus na trzích, EU jedná o rozpočtu  
8:48S&P: Vládní dluhy letos narostou na 53 bilionů dolarů. O 30 procent víc proti roku 2015
8:24Cena zlata kvůli koronaviru vystoupila na sedmileté maximum

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data