Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dotáhnou se už evropské akcie konečně na americké trhy?

Dotáhnou se už evropské akcie konečně na americké trhy?

10.06.2019 18:07

Evropské akcie jsou ve srovnání s jejich americkými protějšky znatelně levnější a nejeden investor či analytik je tak považuje za atraktivnější. Já jsem tu před delším časem poukazoval zase na to, že evropské obchodované společnosti jsou se svou ziskovostí relativně k předkrizovým maximům níže než ty americké. A z tohoto pohledu mají jejich zisky větší potenciál pro růst. Jenže evropské trhy se k nějakým výjimečným výkonům založeným na ziskovosti či valuacích stále moc nemají. Proč?

Tuto otázku si nyní položila i investiční banka Natixis. Přesněji řečeno se ptá, proč jsou evropské akcie citlivější na negativní šoky. Tato citlivost je zřejmá z vývoje cen akcií, ale také (možná hlavně) z valuací: Na evropské trhy dolehl zejména vývoj v letech 2015 a 2016, v následujících dvou letech pak nebyly schopny tak rychle růst jako jejich americké protějšky. Zhruba od poloviny roku 2017 již jdou evropské valuace cca stejnou cestou jako ty americké. Ovšem s oním předtím získaným diskontem, který je z hlediska historie posledních dvou desetiletí mimořádně vysoko.

0

Natixis dochází k závěru, že ona větší citlivost evropských akcií na negativní šoky je dána především tím, že Evropa je citlivější na vývoj v globálním obchodě. A zejména na vývoj v Číně. To lze jednoduše dokázat následujícím grafem, který porovnává evropské a americké exporty do země draka:

0

Tuto úvahu bychom mohli doplnit tím, co jsem tu nedávno psal o Německu. To řadu let těžilo ze své strategie postavené na exportech do Číny, jenže to sebou nese stejný cyklický problém, jaký byl výše popsán u evropských akcií. A nejen to. Čína se snaží přejít na nový ekonomický model a v jeho rámci by si toho chtěla pro sebe vyrábět co nejvíce sama. Přitom se nedá čekat, že zůstane jen u zboží s nízkou přidanou hodnotou. Takže proti Německu a evropským akciím se vývoj v Číně může začít stavět nejen cyklicky, ale i strukturálně.

Ohledně eurozóny a zdejších akcií pak podle mne nesmíme zapomínat na jeden podstatný „detail“. Eurozóna je nedotažená měnová unie a její dotažení stále vázne. Existují velké strukturální i cyklické rozdíly mezi jejími částmi a ty nejsou korigovány ani „přirozeným“ tokem kapitálu a práce, ani transfery, či alespoň nějakou jejich mírnější obdobou (například eurodluhopisy). Pokud tedy uvažujeme nad tím, proč investoři v případě evropských akcií reagují na negativní šoky citlivěji, možná bychom měli na první místo dát právě tuto křehkost evropské ekonomiky. Každopádně ani tento faktor, ani ona vazba na Asii a Čínu mnoho optimismu pro uzavírání oné mezery zobrazené v prvním grafu nedávají.


Čtěte více:

Akcie ohrožené obchodními tenzemi a jedna „optimistická“ železnice
05.06.2019 17:31
Po období, kdy trhy doufaly v relativně pokojné ukončení obchodních vá...
Minimum hodnotového investora
06.06.2019 17:34
Ve svých úvahách zaměřených na konkrétní investiční témata a akcie čas...
Obrovský růst bohatství a gordický uzel krachujících bank
07.06.2019 18:19
Záchrana bankovního systému v době, kdy mu hrozí kolaps, je značně roz...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university