Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pictet: Pouhá technická recese k fiskálnímu uvolnění v Německu nepovede

Pictet: Pouhá technická recese k fiskálnímu uvolnění v Německu nepovede

07.10.2019 14:17
Autor: Redakce, Patria.cz

„Po letech extrémně uvolněné monetární politiky se objevuje řada názorů, podle kterých by měla přijít na řadu politika fiskální,“ tvrdí investiční společnost Pictet. K těmto názorům se řadí i Mezinárodní měnový fond, který k hodnocení německé a švýcarské ekonomiky přidává také pobídku k uvolnění fiskální politiky, které by snížilo tlak vytvářený na politiku monetární. Je možné, že by Němci a Švýcaři jeho výzvu vyslyšeli?

Podle Pictetu jsou tyto dvě země příkladem těch, které mají „fiskální prostor, ale nejsou moc ochotny s jeho využitím“. ECB i švýcarská centrální banka SNB přitom sledují „politiku extrémní akomodace“, a to již řadu let. Podle Pictetu nebylo v těchto dvou zemích i přes současné zpomalení stále dosaženo „prahu bolesti“ a voliči v obou zemích také podporují dodržování přísných rozpočtových pravidel, která mají za cíl snížení vládního dluhu. Jeho výši u obou zemí popisuje následující graf:
0
Švýcarsko a Německo jsou otevřenými ekonomikami, a tudíž jsou značně vystaveny vnějším šokům, včetně nejistoty v globálním obchodě. Pictet se domnívá, že čím déle bude trvat slabost globálního výrobního sektoru, o to ohroženější bude domácí poptávka v těchto dvou zemích. Ta přitom představuje pilíř obou hospodářství. Vedle krátkodobých faktorů je pak podle společnosti nutné vzít do úvahy strukturální problémy.

„Německá vládní koalice odsouhlasila balíček pro boj s klimatickými změnami o velikosti 54 miliard eur platný do roku 2023. Pro někoho byl ovšem zklamáním, protože vláda stále hodlá dodržet svůj cíl vyrovnaného rozpočtu. Náš dlouhodobý pohled zde zůstává nezměněn: Na to, aby Berlín přišel s významnějším fiskálním uvolněním, by bylo třeba výrazného zhoršení německé ekonomiky (a ne jen technické recese). Tak daleko nejsme, ale problémy se již začínají objevovat,“ píše Pictet.

Rozhodující bude podle společnosti síla domácího trhu práce, která se přímo promítá do domácí poptávky. Politiky by ale k činu mohl přimět i větší vnější šok, který by mohl představovat například brexit bez dohody či zavedení cel na vývozy automobilů do USA. „Jestliže se Německo nakonec rozhodne povolit opasek, půjde podle našeho názoru o cílená opatření. Ta se nebudou týkat sektorů, jako je například stavebnictví, které vykazují známky přehřívání,“ uzavírá Pictet.

Zdroj: Pictet


 

Čtěte více:

Nezaměstnanost v eurozóně v srpnu nejnižší od poloviny roku 2008, německá za září stagnovala
30.09.2019 11:55
Míra nezaměstnanosti v zemích eurozóny v srpnu klesla na 7,4 procenta...
Inflace v Německu klesla na nejnižší úroveň za téměř tři roky
30.09.2019 14:35
Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v září překvapivě zpomal...
Yardeni: Německou ekonomiku brzdí nová generace, Čína a jeho vlastní politika
02.10.2019 9:01
Známý ekonom a investor Ed Yardeni si na svém populárním blogu všímá p...
Německé instituty zhoršily ekonomický výhled Německa
30.09.2019 15:45
Přední německé hospodářské instituty snížily svůj společný odhad letoš...
Eurozóna se blíží kontrakci, ukazuje revize dat PMI
03.10.2019 11:02
Ekonomika eurozóny na konci třetího čtvrtletí stagnovala, zejména kvůl...

Váš názor
  • Po letech úspěšné monetární politiky
    07.10.2019 15:24

    Tak si to shrňme: Monetární politika (rozuměj neomezená nabídka peněz) nepřinesla nic jiného než nárůst objemu peněz a dluhů. krizi a depresi nezabrání. Může ji snad zabránit fiskální expanze? Ne.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
14:30USA - PPI, m/m