Míra nezaměstnanosti v zemích eurozóny v srpnu klesla na 7,4 procenta a byla nejnižší od poloviny roku 2008. Ve srovnání s červencem poklesla o desetinu procentního bodu, meziročně se snížila o šest desetin. Vyplývá to ze sezonně přepočtených údajů, které dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat.
V rámci celé Evropské unie lidí bez práce rovněž ubylo a jejich podíl činil 6,2 procenta. Nejmenší podíl nezaměstnaných je nadále v Česku, kde poklesl na dvě procenta. V červenci bylo v EU bez práce 6,3 procenta lidí, před rokem pak ještě o čtyři desetiny procentního bodu více.
Mezi členskými zeměmi se hned za Českem drží Německo se 3,1 procenty. Nejhorší je naopak situace v Řecku (17 procent - údaj za červen) a ve Španělsku (13,8 procenta). Ve 24 členských zemích EU nezaměstnanost meziročně klesla, nejvíce právě v jihoevropských státech. Vzhůru zamířila pouze ve Švédsku, Dánsku a v Litvě.
Proti loňskému srpnu ubylo i nezaměstnaných ve věku do 25 let. V eurozóně činil jejich podíl 14,2 procenta (loni 15,1 pct) a v celé EU 15,4 procenta (16,8 pct). Celkově bylo v eurozóně v srpnu bez práce 12,169 milionu lidí, což je o 115.000 méně než v červenci. V celé EU nemělo práci 15,432 milionu lidí, za měsíc se tedy jejich počet snížil o 111.000.
Eurostat při výpočtu nezaměstnanosti v Česku používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle nich míra nezaměstnanosti v České republice v srpnu zůstala na červencových 2,7 procenta.
Nezaměstnanost v Německu za září
Míra nezaměstnanosti v Německu v září zůstala na pěti procentech. Počet nezaměstnaných se snížil o 10.000 lidí na 2,276 milionu. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které dnes zveřejnil spolkový úřad práce.
Agentura Reuters snížení počtu lidí bez práce hodnotí jako nečekané. Prognózovala naopak, že přibude 5000 nezaměstnaných, a v hodnotách spatřuje relativní odolnost německého pracovního trhu vůči zpomalování hospodářského růstu.
Spolkový úřad práce dále upravil směrem dolů příbytek nezaměstnaných v srpnu ze 4000 na 2000 lidí. Míra nezaměstnanosti se drží těsně nad minimem 4,9 procenta z letošního dubna. Míra zaměstnanosti zůstává vysoká, nicméně podle šéfa úřadu Detlefa Scheeleho ztrácí na síle, protože poptávka společností po nových zaměstnancích rychle klesá.
Hospodářské vyhlídky Německa však v poslední době podkopává slabší globální poptávka, která má negativní dopad na německý export a průmysl. K potížím německé na export orientované ekonomiky přispívá také napětí v mezinárodních obchodních vztazích a nejistota kolem odchodu Británie z EU.