Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cochrane: K ekonomice sociálního distancování a boji mezi biologií a ztrátou paměti

Cochrane: K ekonomice sociálního distancování a boji mezi biologií a ztrátou paměti

08.04.2020 12:54
Autor: Redakce, Patria.cz

I kdyby masivní sociální distancování snížilo šíření nákazy v USA do léta, stále zůstanou oblasti, kde bude epidemie pokračovat. Pak z nich někdo přijede do velkého města a vše začne znovu, píše známý ekonom John Cochrane s tím, že stejná bude situace na mezinárodní úrovni. V USA se tak může epidemie zastavit, ale znovu nastartovat ji může třeba někdo z Argentiny. Virus se tak podle něj bude šířit ve vlnách, podobně jako předchozí pandemie. Může pomoci takzvaná stádová imunita? A jak to bude vypadat s americkou ekonomikou?

Ekonom poukazuje na to, že pokud imunitu získá velká část populace, a to na delší dobu, epidemie sama od sebe pomine. „Aby to fungovalo, je třeba, aby imunní byla velká část z nás. Pokud se reprodukční číslo v nové populaci pohybuje kolem 3, musí být imunní více než 2/3 populace tak, aby se reprodukce postupně snížila pod 1. Tedy situace, kdy jeden člověk nakazí tři další, ale dva z toho jsou imunní. Jako člověk, kterému je přes šedesát a není právě nadšený z představy, že se nemůže nadechnout, z této alternativy moc nadšený nejsem,“ píše Cochrane.

Další možností je účinná vakcína, ale do doby, než vir zmutuje. Mutuje přitom již nyní a „dobrá vakcína je pozvánkou pro další mutace“. Lidé jsou pak podle ekonoma nadšení z toho, že existuje řada nakažených, kteří ale nevykazují symptomy nemoci. Na druhou stranu to ale podle Cochraneho ukazuje na vysokou reprodukci a na to, že virus je „chytrý“. Kdyby totiž všichni hned onemocněli, bylo by jednodušší izolovat je od ostatních. „Vysoká smrtnost není pro tenhle virus dobrá a chce mutovat tak akorát, abychom nezavírali celou ekonomiku, což by jej úplně zastavilo.“

Optimistický scénář pro americkou ekonomiku pak podle ekonoma vypadá tak, že se exponenciální růst počtu nakažených podaří zastavit do poloviny léta. Náklady ale budou „katastrofické“ a i poté bude platit řada opatření a omezení. Je například možné, že každý cestující v letadle se bude muset podrobit měření tělesné teploty. A celkově bude patrná mnohem větší přítomnost státu v ekonomice. Na zastavení epidemie pak bude třeba „kompetentní a celosvětová spolupráce“.

Počítat máme podle ekonoma i s tím, že se objeví další virus, kterému globalizace usnadní šíření po celém světě. Řada ekonomických změn, které nyní pozorujeme, tak bude stálá. Dlouhodobé bude sociální distancování, posun práce směrem k home office, eliminace aktivit, při kterých se lidé scházejí ve větším počtu a podobně. Vláda bude intenzivně regulovat to, jaké firmy mohou být v provozu a nedá se čekat, že se jen tak vrátíme k dřívějšímu normálu.

„Lidé zapomínají stejně, jako zapomínají vlády. Na staletí pandemií i na vlastní analytické zprávy. Na zapomenutí je ale třeba řady let. Jestliže se koronavirus bude v nových mutacích vracet každý rok, nebo se bude neustále přenášet z té části světa, kde zrovna propukne epidemie, budeme z něj mít mnohem větší strach než z běžné chřipky,“ míní Cochrane. Podle něj tak nemusí stačit ani stimulace poptávky a čekat máme i její významné strukturální změny směrem k ekonomice sociálního distancování.

Budeme potřebovat méně číšníků, ale více lidí v obchodech s potravinami a v Amazonu. Budeme potřebovat mnoho lidí v systému zdravotní péče, kteří budou třeba měřit teplotu ostatním. Bude potřeba více lidí v oblasti bezpečnosti a security, kteří budou zajišťovat dodržování pravidel sociálního distancování. Hodně těch, kteří budou dezinfikovat a čistit. Může dojít k boomu poptávky po lidech s nižší mírou vzdělání. „Bude probíhat závod mezi biologií a ztrátou paměti,“ míní ekonom s tím, že pokud se virus nevrátí během měsíců či spíše let, zvítězí ztráta paměti a ekonomika začne postupně prospívat.

Zdroj: The Grumpy Economist

 

Čtěte více:

Alexander: Mají roušky smysl?
04.04.2020 15:22
Ohledně smyslu nošení roušek stále není úplně jasno, což ukazuje napří...
Víkendář: Kdo by měl nyní pracovat a kdo ne
04.04.2020 9:45
Současná pandemie je šokem, který úplně změní situaci na trhu práce. N...
Víkendář: Čína měla dobře fungující varovný systém, měl jen jednu vadu
05.04.2020 9:37
Čína měla již na počátku této epidemie k dispozici varovný systém, kte...
Miliony lidí sedi doma - a prodeje videoher rostou
05.04.2020 14:46
Prodeje nejnovějších videoher trhají v době více či méně dobrovolných ...
Hodnota roušky na 7 600 korunách a nejlepší investice v historii lidstva
03.04.2020 17:34
Jason Abaluck z Yale School of Management spolu s řadou svých kolegů ...

Váš názor
  • ševče, drž se svého kopyta
    08.04.2020 13:30

    ...a ty, ekonome, excelové tabulky. Epidemie svět postihovaly od nepaměti, škody u těch památnějších byly obrovské nejen na ekonomice, ale i lidské síle. Dlouho ale nic pořádného nebylo, a i nyní to spíš připomíná (naštěstí) spíš driftovou chřipku. Holt se musíme naučit reagovat včas a začít pracovat na nových virostaticích či antibiotikách. Ale s tou vakcínou mě dostal: záleží na konstrukci vakcíny, ale zpravidla nebude proti jednomu antigennímu epitopu. A že by virus úplně změnil třeba povrchové antigeny, je hodně nepravděpodobné. Právě zkřížená reakce (tedy ne zcela perfektně vázající protilátka) může za to, že po každoroční mutaci chřipkového viru neprobíhá zběsilá pandemie. Jinak prof. Veselka z Motola hovořil o častém výskytu myokarditid. před pár dny probleslko, že na některém příjmu v GB měli za několik minut 6 exitů. To neudělá pneumonitida- lidi jsou dušní, ale nezastaví se tak rychle, to udělá spíš srdeční selhání či maligní arytmie (při myokarditidě)
    Hawkie
Aktuální komentáře
02.06.2020
17:58Doba exotických valuací
17:29Summary: Německá pomoc pro Lufthansu a automobilky  
17:17Eurodolar sahá po 1,1200 a další výrazné zisky pro korunu. Praha nejvýš od začátku koronakrize  
16:41Skupině PPF stoupl loni čistý zisk o 16 procent na 26,7 mld. Kč
16:16Franklin Templeton: EU přináší komplexní fiskální záchranný balíček
16:12Komise chce desetinásobně navýšit společný zdravotní a krizový fond
14:50Stará ekonomika ztrácí svoje místo v hlavních indexech
12:38Avast si už myslí na místo v benchmarku, podpořila jej karanténa
11:53Pozvánka na webinář: ETF. Jak je využít ve svém portfoliu
11:15Bloomberg: Sázka na čínské spotřebitele se obrací proti nejbohatšímu Čechovi
10:33Petr Dufek: Ekonomiku táhly dolů slabé investice
10:02Euro přerušilo postup, akciím se daří dál. Zprávy náladu nekazí  
9:12Rozbřesk: Česko s historicky nejvyšším deficitem rozpočtu, středoevropské měny před zasedáním ECB dále posilují
9:12Česká ekonomika klesla méně, než ukázala první data
8:48Sev.en Energy získala těžební společnost Blackhawk Mining z USA
8:47Evropské burzy mohou otevřít růstem. Přijdou zpřesněná data z české ekonomiky  
8:25Další uvolnění zahrne akce do 500 lidí a plnější divadla
8:17Trump dle zdrojů nemá na výběr v případě obchodní dohody s Čínou
5:54Komodity v hledáčku: OPEC+, ropa, zlato, plyn a káva
01.06.2020
22:02Amerika zavřela v zeleném, tahouny byly banky, aerolinky a retail

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Deutsche Lufthansa AG (03/20 Q1)
Metro Bank PLC (03/20 Q1)
9:00CZ - HDP, q/q
23:30Zoom Video Communications Inc (04/20 Q1)