Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dobří holubi se vracejí

Dobří holubi se vracejí

01.06.2020 18:31

V řadě zemí světa se nyní pozornost ekonomů i veřejnosti zaměřuje na to, co udělá spotřebitel (tedy ona veřejnost) poté, co byly uvolněny oficiální restrikce související s COVID-19. Na jednu stranu zaznívají argumenty, podle kterých dojde kvůli růstu nejistoty a nepříjemným zkušenostem posledních týdnů a měsíců ke znatelnému růstu úspor a poklesu spotřeby. Na druhou stranu může ale dojít k tomu, že se spotřebně rychle otřeseme, nastane rychlé oživení podporované i tím, že se lidé budou snažit dohnat to, co spotřebně „zameškali“. Takové „dobří holubi se vracejí“. Tato diskuse probíhá i u nás, já bych se dnes rád s pomocí nové analýzy od Danske Bank zaměřil na Dánsko. A také krátce na související úvahu o valuacích akciového trhu.

Před časem jsme tu trochu porovnávali epidemicko-ekonomickou situaci u nás, v Dánsku a ve Švédsku – ve třech zemích, které mohly představovat krajní (ČR-Švédsko) a střední cestu, co se týče oficiálních restrikcí. Dnes bych se s pomocí nové analýzy Danske Bank rád podíval na to, co dělá spotřebitel v této zemi.

Hluboký útlum, mírné známky oživení

První dva grafy ukazují jeden extrém – leteckou osobní dopravu a výdaje v cestovních agenturách (šedě je v grafech vyznačeno období, které je kvůli rozdílnému načasování svátků neporovnatelné):

Dánsko spotřeba ČR letecká doprava

Ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 jsou obě kategorie stále v hlubokém útlumu a pokud existuje nějaká známka obratu k růstu, tak jen velmi mírná. Dovolím si připomenout, že v pátek jsem tu trochu uvažoval nad situací leteckých společností, které by (spolu s vládou poskytujícím jí pomoc) podle ekonoma Johna Cochraneho možná ušetřily miliardy dolarů, pokud by za pár milionů dolarů provedly výzkum toho, jak nebezpečné z hlediska epidemie lety skutečně jsou. Další dva grafy ukazují, že na čerpacích stanicích a ve výdajích na dopravu obecně k určitému oživení dochází:

Dánsko spotřeba ČR benzín čerpací stanice

Návrat ke standardu, či boom

Dánové podle aktuálně dostupných dat nastartovali silnější oživení třeba v restauracích, ale stále je nevytáhly tam, kde byly před současnými turbulencemi. A další dva grafy ukazují, že výdaje na oblečení a boty jsou na normálu, či dokonce nad ním:

Dánsko spotřeba ČR obuv oblečení

Nalezneme pak i sektory, které se nyní těší nadstandardně silné poptávce. V Dánsku a pravděpodobně nejen tam mezi ně patří prodej elektroniky a také hobby markety – viz další dva grafy. Minulý týden jsem tu v souvislosti s vlnou kutilství poukazoval na americkou společnost Lowes a druhý z níže uvedených grafů může ukazovat, že největší zájem o opravy, úpravy a kutilskou tvorbu všeho druhu již začíná opadat:

Dánsko spotřeba ČR hobby market kutil

Danske ukazuje i celkový vývoj spotřebitelských výdajů aproximovaný platbami kartou. To bychom asi měli mít na paměti, protože i z našich domácích zkušeností víme, že lidé v posledních týdnech začali hodně preferovat právě tento platební nástroj. Podobná data tak neukazují jen změnu ve výdajích a nákupech, ale také substituci platební metody.

Dánsko spotřeba ČR platby kartou

Celkově se tedy zdá, že obrázek je smíšený, o nějakém jednoznačném signálu řešícím v úvodu zmíněné dilema návratu spotřebitele zatím minimálně v této zemi hovořit nelze. Holubi prý pro navigaci používají geomagnetické pole země, polohu slunce a svůj čich. Co člověk – spotřebitel?

Výdaje, úspory, valuace

Výdaje domácností jsou financovány buď jejich příjmy, nebo půjčkami (tedy příjmy někoho jiného, kdo je utratit nechce). V USA poukazují ekonomové na to, že míra úspor amerických domácností nyní prudce vzrostla. I tomuto tématu jsem se věnoval minulý týden ve spojitosti s globálními nerovnováhami. Dnes bych rád poukázal na výzkum Knowledge Leaders Capital založený na dlouhodobém pohledu na míru úspor na straně jedné a valuaci akciového trhu na straně druhé. Výzkum říká, že mezi valuacemi a mírou úspor existuje relativně silný negativní vztah: Pokud míra úspor roste, valuace mají tendenci klesat, a naopak.

Je to intuitivní, pokud vezmeme do úvahy, jak dominantní roli má v USA na celkové ekonomické aktivitě spotřeba a s ní spojená produkce. Uvedené tak říká „jen“ to, že pokud se v USA méně nakupuje, investoři si tolik necení současných zisků (hodnotí budoucnost skeptičtěji a PE je nižší). Současné PE amerických akcií ale nějakému dlouhodobému útlumu spotřeby podle mne neodpovídá, naopak v sobě odráží velmi ostré „V“ oživení.

Na závěr pro zajímavost zmíním, že ona intuice by ale rychle padla ve chvíli, pokud bychom si položili rovnítko mezi úspory, investice a dlouhodobý rozvoj ekonomiky. Jinak řečeno, pokud bychom míru úspor brali jako známku toho, že bude více zdrojů pro investice (tj. dlouhodobý rozvoj), měl by být vztah mezi mírou úspor a valuací naopak pozitivní. Na ekonomickou intuici tak někdy radši pozor, může mást. V tomto případě jde dost o to, čím jsou vlastně taženy investice – zda dostatkem či nadbytkem úspor, či (tak trochu naopak) dostatkem či nadbytkem spotřeby. Následující měsíce mohou přinést velký test toho, jak tomu je.

 

Čtěte více:

Bloomberg: Křetínský sází na odvětví, kterým se ostatní vyhýbají
01.06.2020 10:24
Ve Spojených státech se propadají maloobchodní tržby, bankroty jsou n...
Allianz: Český penzijní systém je 12. nejstabilnější na světě
01.06.2020 10:04
Český penzijní systém je podle studie Allianz, založené na datech ze 7...
Továrny v eurozóně zřejmě mají nejhorší za sebou, ale zotavení bude pomalé
01.06.2020 11:31
Průmysloví výrobci v eurozóně se zřejmě odlepili od nejhlubšího dna, a...
Týdenní výhled: Protesty v USA trhům náladu nekazí
01.06.2020 12:58
Hlavním sporným bodem mezi Čínou a USA se v posledních týdnech stal Ho...
Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, nejhorší výsledek v historii ČR
01.06.2020 14:11
Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 157,4 miliardy kor...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2020
17:48Komentář: Tržby i ztráta Delta Air se držely konsensu
17:35Apple, Microsoft a návrat trhu do sedmdesátých let
17:17Smíšená Amerika, červená Evropa a rostoucí euro. Trhy vstřebávají výsledky i Čínu  
16:57Komentář: Proaktivní rezervy Citigroup tlačí na profitabilitu, kvalita úvěrového portfolia se zhoršuje  
16:53Česká exportní banka, a.s. uzavřela s UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s. smlouvu o úvěru
16:45OPEC čeká příští rok rekordní růst poptávky po ropě
16:45Komentář analytika: JPMorgan rizikovými náklady připomíná minulou krizi  
15:50The Economist: COVID-19 a opakování historie
14:56Wells Fargo (-4,3 %): První kvartální ztráta od roku 2008
14:45Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
14:37Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Oznámení o svolání schůze vlastníků 1 kotované emise HZL WHB
14:32Výsledky Citigroup překonaly očekávání, pomohl silný trading
13:36Lídr distribuce plynu v Česku spouští obří emisi investičně hodnocených dluhopisů
13:13JPMorgan (+2,5 %) vydělala víc, než se čekalo. A víc si také odložila stranou
12:45Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku mírně klesla
11:21Průmyslová výroba v EU se v květnu vrátila k meziměsíčnímu růstu
10:59Novogratz: Akciový trh se tak nějak odtrhl od reality
10:38Ruská plynárenská společnost Gazprom je za čtvrtletí ve ztrátě
10:27Jen další krátký pokles? Kalifornie spustila výběr akciových zisků  
9:23Čínský export a import se v červnu překvapivě zvýšily

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Delta Air Lines Inc (06/20 Q2, Bef-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
11:00EMU - Průmyslová výroba, m/m
12:45JPMorgan Chase & Co (06/20 Q2)
14:00Citigroup Inc (06/20 Q2)
14:00Wells Fargo & Co (06/20 Q2)
14:30USA - CPI, y/y