Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kutilové vybudovali na akciích horskou dráhu

Kutilové vybudovali na akciích horskou dráhu

26.05.2020 17:40

Před pár týdny se u nás kutilové vrhli na znovuotevřené hobby markety, což naznačilo, že tento druh činnosti během epidemie strádat nebude. Investiční společnost Bespoke si všímá pozoruhodného a vlastně odpovídajícího vývoje cen akcií firmy Lowe's, která se zaměřuje na kutily v USA. Jak je to s touto firmou, akciemi a fundamentem?

Následující graf ukazuje, že akcie Lowe's nejsou pro ty, kteří by se báli krátkodobých ztrát, ale trend již několik let směřuje nahoru. Pozornost pak budí zejména vývoj posledních týdnů, kdy akcie nejdříve ztratila asi polovinu své hodnoty, či přesněji řečeno ceny, aby pak během stejně krátké doby téměř vše dohnala:
Lowe akcie USA
Bespoke (i kolegové z Patrie) poukazuje na nedávno zveřejněné čtvrtletní výsledky Lowe's, které vysoce převýšily očekávání a analytici Bespoke se v této souvislosti ptají, jak mohl trh u této akcie tak hrubě chybovat. Onen cenový kolaps přišel na vrcholu obav z COVID-19, když „investoři nepředpokládali, že Lowe's bude těžit ze sociálního distancování“. Pak ale nastal rychlý obrat kvůli tomu, že investoři pochopili, že spotřebitel využije času doma k tomu, aby opravoval, stavěl, budoval. Pomohlo i to, že tyto obchody byly zařazeny do skupiny nezbytného zboží. V současné situaci je tak očividně těžké odhadnout další vývoj a názory se mohou rychle měnit i o 180 stupňů. Jak je to s fundamentem firmy a akcie?

Tržby firmy za posledních 5 let vzrostly z více jak 56 miliard dolarů na více než 72 miliard dolarů a následující tabulka ukazuje, co z nich byla společnost schopná dostat. Provozní tok hotovosti postupně vzrostl z 4,9 na 6,1 miliardy dolarů v roce 2019, v letošním fiskálním roce se kvůli vysokým investicím do pracovního kapitálu snížil na 4,3 miliardy dolarů. V roce 2019 firmě po investicích zbylo asi 5 miliard dolarů, v roce 2020 asi 2,8 miliard, ale pokud by nedošlo k onomu skoku v pracovním kapitálu, částka by se také blížila 5 miliardám dolarů.
Lowe akcie USA 2

Krátký pohled na to, co firma s vydělanými penězi dělala, ukazuje, že ve fiskálním roce 2020 na dividendách a odkupech vyplatila znatelně více, než vydělala (a to i kdybychom eliminovali onen vliv pracovního kapitálu). Takže se znatelně zvýšily dluhy, což společnost činila soustavně vyjma roku 2019. Jinak řečeno, Lowe's je ukázkovým příkladem společnosti, která se vydala cestou prohazování akcií za dluhy. Její dlouhodobé zadlužení se tak během posledních pěti let zdvojnásobilo a v poměru k EBITDA dosáhlo více než trojnásobku. Mohli bychom tvrdit, že to není žádný extrém, ale jak tu občas píšu, současné dění možná přinese přehodnocení toho, jaká výše firemního zadlužení je z hlediska rizika optimální.

Podívejme se krátce na valuaci akcií: Pokud by firma neustále vydělávala oněch cca 5 miliard dolarů, které by byly k dispozici pro akcionáře, současná hodnota takového toku hotovosti by se podle mých hrubých kalkulací pohybovala kolem 60 miliard dolarů. Kapitalizace nyní dosahuje 88,4 miliardy dolarů a trh je tedy ohledně budoucího toku hotovosti optimističtější. Na tuto částku bychom se dostali například v případě, že by volný tok hotovosti rostl z oněch 5 miliard dolarů ročně o 2 %. Pokud by Fed dokázal dosáhnout svého inflačního cíle, tak je nyní tedy akcie firmy naceněna na standard roku 2019 dlouhodobě ročně rostoucí o inflaci.

Za poznámku stojí, že hodně podobným vývojem, co se týče trendu i co se týče horské dráhy posledních týdnů, prošla také akcie Home Depot:
Lowe akcie USA 3
Jak je to s jeho valuací? Home Depot ve fiskálním roce 2020 vydělal na volném toku hotovosti 11,1 miliardy dolarů. Pokud by dlouhodobě rostl o 2 %, jeho současná hodnota by byla 256 miliard dolarů. Kapitalizace přitom nyní dosahuje 260 miliard dolarů. Je to pozoruhodné, ale zdá se, že obě firmy jsou naceněny v principu úplně stejně: Standard volného toku hotovosti posledního roku či dvou a dvouprocentní dlouhodobý růst (pro požadovanou návratnost používám betu od Zacks, která u první akcie dosahuje hodnoty 1,38 a u druhé 1,04).

Podle čísel ze Statisty přitom tržby firem v odvětví během posledních pěti let rostly v průměru asi o 5 %, což je spíše blízko standardu růstu nominálního produktu. Z tohoto pohledu se tak ona hrubě odhadnutá 2 % nezdají být nafouknutou bublinou. Ale samozřejmě je tu řada otázek. Například kutilové mohli sice nyní o sto šest opravovat a tvořit, ale otázkou je, jak by zareagovali na oživení jiného tvaru než V. Ona beta ukazuje, že tu určitě nehovoříme o málo cyklických firmách, které by nereagovaly na propady příjmů, růst nezaměstnanosti a tak dále. Čímž se zase dostáváme k diskusi o tom, co ekonomiku skutečně uzavřelo a co ji brzdí.


Čtěte více:

Softwarové akcie, vítězové hospodářského útlumu?
15.04.2020 15:18
Ani ekonomická krize zatím nedokázala vrátit vysoce oceňované technolo...
Čína by mohla považovat levný tech za příležitost. Evropa se chce bránit
21.04.2020 5:45
Evropa je již dlouho přitažlivým místem pro čínské firmy, které zde ch...
Lufthansa a budoucnost báječných firem na létajících strojích
28.04.2020 17:26
Akcie Lufthansy odepsaly za poslední tři měsíce asi 50 % své hodnoty, ...
Těžké váhy z Wall Street spustily alarm kvůli cenám akcií
14.05.2020 13:49
Největší jména ze světa financí docházejí k názoru, který se ještě pře...
Stále sklízíme to, co bylo zaseto v osmdesátých letech?
21.05.2020 17:55
V osmdesátých letech došlo v korporátním a investičním světě k určitém...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.07.2024
20:44Biden odstoupil z amerických prezidentských voleb a podpořil Harrisovou
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data