Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kutilové vybudovali na akciích horskou dráhu

Kutilové vybudovali na akciích horskou dráhu

26.05.2020 17:40

Před pár týdny se u nás kutilové vrhli na znovuotevřené hobby markety, což naznačilo, že tento druh činnosti během epidemie strádat nebude. Investiční společnost Bespoke si všímá pozoruhodného a vlastně odpovídajícího vývoje cen akcií firmy Lowe's, která se zaměřuje na kutily v USA. Jak je to s touto firmou, akciemi a fundamentem?

Následující graf ukazuje, že akcie Lowe's nejsou pro ty, kteří by se báli krátkodobých ztrát, ale trend již několik let směřuje nahoru. Pozornost pak budí zejména vývoj posledních týdnů, kdy akcie nejdříve ztratila asi polovinu své hodnoty, či přesněji řečeno ceny, aby pak během stejně krátké doby téměř vše dohnala:
Lowe akcie USA
Bespoke (i kolegové z Patrie) poukazuje na nedávno zveřejněné čtvrtletní výsledky Lowe's, které vysoce převýšily očekávání a analytici Bespoke se v této souvislosti ptají, jak mohl trh u této akcie tak hrubě chybovat. Onen cenový kolaps přišel na vrcholu obav z COVID-19, když „investoři nepředpokládali, že Lowe's bude těžit ze sociálního distancování“. Pak ale nastal rychlý obrat kvůli tomu, že investoři pochopili, že spotřebitel využije času doma k tomu, aby opravoval, stavěl, budoval. Pomohlo i to, že tyto obchody byly zařazeny do skupiny nezbytného zboží. V současné situaci je tak očividně těžké odhadnout další vývoj a názory se mohou rychle měnit i o 180 stupňů. Jak je to s fundamentem firmy a akcie?

Tržby firmy za posledních 5 let vzrostly z více jak 56 miliard dolarů na více než 72 miliard dolarů a následující tabulka ukazuje, co z nich byla společnost schopná dostat. Provozní tok hotovosti postupně vzrostl z 4,9 na 6,1 miliardy dolarů v roce 2019, v letošním fiskálním roce se kvůli vysokým investicím do pracovního kapitálu snížil na 4,3 miliardy dolarů. V roce 2019 firmě po investicích zbylo asi 5 miliard dolarů, v roce 2020 asi 2,8 miliard, ale pokud by nedošlo k onomu skoku v pracovním kapitálu, částka by se také blížila 5 miliardám dolarů.
Lowe akcie USA 2

Krátký pohled na to, co firma s vydělanými penězi dělala, ukazuje, že ve fiskálním roce 2020 na dividendách a odkupech vyplatila znatelně více, než vydělala (a to i kdybychom eliminovali onen vliv pracovního kapitálu). Takže se znatelně zvýšily dluhy, což společnost činila soustavně vyjma roku 2019. Jinak řečeno, Lowe's je ukázkovým příkladem společnosti, která se vydala cestou prohazování akcií za dluhy. Její dlouhodobé zadlužení se tak během posledních pěti let zdvojnásobilo a v poměru k EBITDA dosáhlo více než trojnásobku. Mohli bychom tvrdit, že to není žádný extrém, ale jak tu občas píšu, současné dění možná přinese přehodnocení toho, jaká výše firemního zadlužení je z hlediska rizika optimální.

Podívejme se krátce na valuaci akcií: Pokud by firma neustále vydělávala oněch cca 5 miliard dolarů, které by byly k dispozici pro akcionáře, současná hodnota takového toku hotovosti by se podle mých hrubých kalkulací pohybovala kolem 60 miliard dolarů. Kapitalizace nyní dosahuje 88,4 miliardy dolarů a trh je tedy ohledně budoucího toku hotovosti optimističtější. Na tuto částku bychom se dostali například v případě, že by volný tok hotovosti rostl z oněch 5 miliard dolarů ročně o 2 %. Pokud by Fed dokázal dosáhnout svého inflačního cíle, tak je nyní tedy akcie firmy naceněna na standard roku 2019 dlouhodobě ročně rostoucí o inflaci.

Za poznámku stojí, že hodně podobným vývojem, co se týče trendu i co se týče horské dráhy posledních týdnů, prošla také akcie Home Depot:
Lowe akcie USA 3
Jak je to s jeho valuací? Home Depot ve fiskálním roce 2020 vydělal na volném toku hotovosti 11,1 miliardy dolarů. Pokud by dlouhodobě rostl o 2 %, jeho současná hodnota by byla 256 miliard dolarů. Kapitalizace přitom nyní dosahuje 260 miliard dolarů. Je to pozoruhodné, ale zdá se, že obě firmy jsou naceněny v principu úplně stejně: Standard volného toku hotovosti posledního roku či dvou a dvouprocentní dlouhodobý růst (pro požadovanou návratnost používám betu od Zacks, která u první akcie dosahuje hodnoty 1,38 a u druhé 1,04).

Podle čísel ze Statisty přitom tržby firem v odvětví během posledních pěti let rostly v průměru asi o 5 %, což je spíše blízko standardu růstu nominálního produktu. Z tohoto pohledu se tak ona hrubě odhadnutá 2 % nezdají být nafouknutou bublinou. Ale samozřejmě je tu řada otázek. Například kutilové mohli sice nyní o sto šest opravovat a tvořit, ale otázkou je, jak by zareagovali na oživení jiného tvaru než V. Ona beta ukazuje, že tu určitě nehovoříme o málo cyklických firmách, které by nereagovaly na propady příjmů, růst nezaměstnanosti a tak dále. Čímž se zase dostáváme k diskusi o tom, co ekonomiku skutečně uzavřelo a co ji brzdí.


Čtěte více:

Softwarové akcie, vítězové hospodářského útlumu?
15.04.2020 15:18
Ani ekonomická krize zatím nedokázala vrátit vysoce oceňované technolo...
Čína by mohla považovat levný tech za příležitost. Evropa se chce bránit
21.04.2020 5:45
Evropa je již dlouho přitažlivým místem pro čínské firmy, které zde ch...
Lufthansa a budoucnost báječných firem na létajících strojích
28.04.2020 17:26
Akcie Lufthansy odepsaly za poslední tři měsíce asi 50 % své hodnoty, ...
Těžké váhy z Wall Street spustily alarm kvůli cenám akcií
14.05.2020 13:49
Největší jména ze světa financí docházejí k názoru, který se ještě pře...
Stále sklízíme to, co bylo zaseto v osmdesátých letech?
21.05.2020 17:55
V osmdesátých letech došlo v korporátním a investičním světě k určitém...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.09.2021
6:07Hlas z Morgan Stanley: Začínají trhy věštit obrat směrem nahoru?
20.09.2021
22:02Krach čínského obra se může přelít do celého světa  
17:57Evergrande a jádro věci
17:32Amerika přebírá štafetu, investoři se dál zbavují akcií, daří se dluhopisům  
16:40Evropské akcie mají prozatím to nejlepší za sebou
15:54Lufthansa prodá nové akcie za 2,14 miliard eur. Chce tak splatit pomoc Německa
14:43Yardeni: Evergrande není Lehman, do Číny neinvestujte, komodity možná za vrcholem
13:36Týdenní výhled: Zabrání opatrný Fed výraznější korekci?  
12:37Dovedu si představit utažení sazeb o 100 bps ještě letos, říká člen rady ČNB Nidetzký
12:25Revoluce na německém akciovém trhu: DAX má deset nových členů i nová pravidla
12:22Rudý start týdne, strach z Číny a přibývající rizika  
12:15Menší dodavatele energií trápí ceny plynu. Britská vláda zvažuje finanční pomoc
10:39Korekce 7 %, příležitosti mimo S&P 500
10:28Špatná vlna akvizic. Technologičtí giganti skupují menší konkurenty
9:32Akcie čínské realitní společnosti Evergrande spadly nejníže od roku 2010
9:14Rozbřesk: Týden o Fedu a německých volbách. Ukončí nebo prohloubí pokles akcií?
8:54Evropské burzy mohou zahájit týden v mínusu  
8:45Schillerová má problém s růstem sazeb ČNB, zdraží státní dluh. Schodek letos kolem 400 miliard korun
6:21Jak může ETF vydělávat víc než podkladové aktivum a další zajímavosti
19.09.2021
15:47Všichni jsou najednou experty na covid. K naší škodě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (08/21 Q3, Aft-mkt)
AutoZone Inc (08/21 Q4, Bef-mkt)
FedEx Corp (08/21 Q1, Aft-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb