Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zelené výhonky a úniková rychlost

Zelené výhonky a úniková rychlost

20.07.2020 17:42

Po krizi roku 2008 se začala objevovat řada výrazů, které měly ve zkratce popsat to, co se zrovna děje s ekonomikou. Hovořilo se o „green shoots“, tedy „zelených výhoncích“ – známkách toho, že ekonomika se dostává z nejhoršího. Pak se zase často skloňovala „úniková rychlost“. Danske Bank přišla na konci minulého týdne s obsáhlým pohledem na vývoj v americké ekonomice, plným grafů. Pokud bych to měl shrnout: Řada zelených výhonků, někde ale trochu uvadajících, úniková rychlost nedosažena. Rozdíl od roku 2008 je ale samozřejmě v tom, že nyní se hospodářství nepotýká s tím, že by jej položila jeho vlastní vnitřní nerovnováha. Karty jsou do značné míry rozdávány „zvenčí“.

V některých státech USA dochází ke znatelnému zhoršení epidemické situace, roste tlak na další sociální distancování a kroky, které ekonomickou aktivitu tlumí. Následující graf z dílny DB ukazuje index přísnosti resriktivních opatření ve vybraných zemích. Nejsilnější jsou podle něj v Číně, nejslabší v zemích jako je Norsko či Německo. Spojené státy jsou podle grafu na druhém místě co se týče přísnosti, hned za Čínou. Zajímavé přitom je, že jde o zemi, kde se intenzivně hovoří o tom, zda nosit roušky, či ne.

001

Druhý graf má podobný tvar a vyznění jako řada dalších z analýzy Danske, které se týkají mobility, návštěv restarurací a podobně. Tento ukazuje celkový index mobility od Dallas Fedu:

002

U grafu se nám může vybavit abecedová diskuse o tvarech oživení. Poslední týdny potvrzují tezi těch, kteří tvrdili, že V to nebude, spíše „Nike“, či dokonce W. Optimističtěji ohledně Véčka vypadá ale další obrázek popisující vývoj spotřeby elektrické energie. Ta se totiž po dubnovo – květnovém propadu pod dlouhodobější standard vrací zpět k němu:

003

Jak známo, centrální banky po celém světě se snaží co nejvíce tlumit negativní dopad pandemie a s ní pojených šoků na ekonomiku. To sebou pochopitelně nese další vlnu diskusí o bublinách či hrozící vysoké inflaci (viz některé mé předchozí úvahy). Dnes se v této souvislosti podívejme na graf, který ukazuje velmi důležitou proměnnou – uvolněnost, či utaženost celkových finančních podmínek. Epidemie a následný vývoj na trzích sebou přinesly prudké utažení, které ale centrální banky dokázaly zvrátit a nyní se index finančních podmínek od Goldman Sachs pohybuje na úrovních značících značnou uvolněnost. Podobně vyznívá třeba index makroekonomických překvapení od Citi, ale třeba index nejistoty zůstává vysoko.

004


Jak jsem psal v úvodu, slovníkem předchozího pokrizového období můžeme nyní hovořit o řadě zelených výhonků, některé z nich ovšem trochu uvadají. A o nějakém přesvědčivém dosažení únikové rychlosti lze hovořit jen těžko. S ní souvisí to, čemu bych se dnes chtěl věnovat na závěr - poukázání na projekce Commerzbank, které podobně jako projekce od Morgan Stanley (psal jsem o nich nedávno v „Ukázkové V oživení“) předpokládají, že v období 2020/2021 přijde ve světové ekonomice hezké V:

005

Podobně jako MS ale i Commerzbank předpokládá, že ono globální V bude taženo rozvíjejícími se ekonomikami, zejména Čínou a Indií. USA, Evropa, ani Japonsko letošní ztráty příští rok nesmažou.


Čtěte více:

Místo roušky radši helma a porušení Ženevských konvencí
13.07.2020 17:49
„Pokud se zeptáte deseti ekonomů na nějaký problém, dostanete deset rů...
Apple, Microsoft a návrat trhu do sedmdesátých let
14.07.2020 17:35
Podle BofA tvoří nyní kapitalizace pěti největších společností z index...
Tesla jako další Amazon
15.07.2020 15:14
Mohamed El-Erian je jedním z mnoha, kteří si všímají vývoje kolem akci...
Robinhood a pan Buffett
16.07.2020 17:25
Podle některých názorů je současný vývoj na akciovém trhu do značné mí...
Jak otevřít konzervu
17.07.2020 17:44
Tento týden jsem začal vtipem o ekonomech a v podobném duchu jej zakon...

Váš názor
  • Dallas FED mobility and engagement index
    20.07.2020 20:08

    Musel jsem si u "engagement" otevřít výkladový slovník. Fakt vtipné. Co že tím ted FED myslí? :)
    Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.