Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Apple, Microsoft a návrat trhu do sedmdesátých let

Apple, Microsoft a návrat trhu do sedmdesátých let

14.07.2020 17:35

Podle BofA tvoří nyní kapitalizace pěti největších společností z indexu S&P 500 více než pětinu hodnoty všech akcií na trhu. Jak jsme viděli v Perlách týdne, od roku 1990 je tento podíl zdaleka nejvýše. Nyní tuto největší pětku tvoří Microsoft, Apple, Amazon, Alphabet a Facebook a já bych si dnes dovolil k tomuto tématu pár poznámek, včetně krátkého pohledu na Apple a Microsoft.  
 
Liz Ann Sonders ze Schwabu se dívá na dlouhodobější vývoj a podle následujícího grafu už dnešní situace není zase tak výjimečná. Spíše bychom mohli hovořit o návratu do starých časů, kdy byla koncentrace kapitalizace na trhu také hodně vysoká. Jinak řečeno, období od cca konce sedmdesátých let do roku 2020 bylo z tohoto pohledu naopak spíše výjimkou:

kapitalizace valuace technologie akcie index

Zdroj: Liz Ann Sonders, Twitter

Zkusme si nyní položit vyloženě primitivní otázku: Co je to kapitalizace? Z fundamentálního pohledu je to současná hodnota očekávaného toku hotovosti, který by měla daná firma (či firmy na trhu) generovat svým akcionářům. A tuto hodnotu určuje jednak výše onoho toku hotovosti a také jeho riziko. Přesněji řečeno požadovaná návratnost, která je dána bezrizikovými sazbami a rizikovou prémií dané akcie. Bezrizikové sazby jsou pro všechny stejné a tudíž pokud má 5 firem stále větší podíl na celkové kapitalizaci trhu, znamená to: Buď mají tyto firmy stále větší podíl na celkovém očekávaném toku hotovosti obchodovaných firem. A/nebo mají stále menší rizikovost relativně k celému trhu. 

Riziko můžeme posoudit na základě bety – ukazuje, jak je akcie riziková relativně k celému trhu. Apple má betu relativně stabilní, mírně nad jednou. Google je na tom dost podobně.
Amazon má betu výš, pohybuje se nyní kolem 1,3. Microsoft má nyní betu kolem 0,9, před rokem 2020 se pohybovala znatelně nad jednou. Beta Facebooku soustavně roste a nyní se také pohybuje znatelně nad jednou. 

Určitě tedy nemůžeme tvrdit, že pětka firem s největší kapitalizací by byla méně riziková, než zbytek trhu. Spíše naopak. Jinak řečeno, růst jejich podílu na kapitalizaci je tažen tím, že tyto firmy mají stále větší podíl na celkovém toku hotovosti generovaném obchodovanými společnostmi. Či přesněji řečeno na toku současném a hlavně očekávaném, protože velká část hodnoty těchto firem pramení z dlouhodobějších očekávání. Čímž se dostávám k druhé části dnešní úvahy – k Applu. U něj se totiž někdy diskutuje o tom, zda jde, či nejde o růstovou akcii.

(ne)růstový Apple 

Kapitalizace Applu je nyní 1,66 bilionu dolarů. Za posledních 12 měsíců na volném toku hotovosti vydělal 66 miliard dolarů. Pokud by tak činil každý rok dál, současná hodnota tohoto toku hotovosti by dosahovala si 910 miliard dolarů. Takže asi jen 60 % kapitalizace a trh tak očividně čeká, že volný tok hotovosti nebude stagnovat, ale růst. Na úroveň kapitalizace se dostaneme například v následujícím scénáři, kdy tok hotovosti roste o 3,3 % ročně a do deseti let se tak dostane k 90 miliardám dolarů:

apple

Volný tok hotovosti může růst díky tržbám, vyšším ziskovým maržím, či nižším investicím. Například na S&P Global Market Intelligence čekají, že tržby Applu porostou, ale zejména dojde ke zvyšování EBITDA marží. Nicméně skutečně dlouhodobě tu hovoříme o tom, že onen 3+ % růst by měl být generován tržbami, protože marže nelze zvyšovat donekonečna/investice snižovat donekonečna. Takže Apple by měl podle kapitalizace zhruba růst o inflaci (předpokládejme cca 2 %) plus 1 % „reálného“ růstu. 

Z tohoto pohledu asi Apple za typickou růstovou firmu považovat nelze. Což ale neznamená, že by šlo o firmu hodnotovou v tradičním slova smyslu. Spíše nám toto ukazuje, že rozdělení na „růst“ a „hodnotu“ je trochu matoucí, protože o hodnotu by mělo jít vždy – jde jen o to, zda by měla být skrytá růstu (tom, co bude ve vzdálenější budoucnosti), či více v současnosti. 

U Applu se blížíme spíše k druhé verzi. A v oné elitní pětce není sám. kapitalizace Microsoftu se nyní pohybuje na 1,57 bilionu dolarů, za posledních 12 měsíců vydělal 43 miliard dolarů. Tuto kapitalizaci by ospravedlnil například následující scénář - dlouhodobý růst se v něm pohybuje na 3 %. Apple je tedy z tohoto pohledu ještě „růstovější“ než Microsoft:

apple 2

Úvahy o tom, jak moc (ne)růstové společnosti v oné pětce jsou bychom mohli protáhnout směrem k tržní síle těchto firem, jejich životnímu cyklu a následně k tomu, kdo v této pětce (ne)bude za pět, deset let. Možná někdy příště.



Čtěte více:

Novogratz: Akciový trh se tak nějak odtrhl od reality
14.07.2020 10:59
Akciový trh se „tak nějak odtrhl od reality“. Pro Bloomberg to uvedl M...
Týdenní výhled: Ani tragický druhý kvartál naděje pro příští finanční rok nepohřbí
13.07.2020 13:40
Chystá se ostrý start výsledkové sezóny, nákaza koronavirem rekordním ...
Největší banky v USA asi prošly nejhorším kvartálem od finanční krize
14.07.2020 6:19
Výsledky bank za druhé čtvrtletí pravděpodobně ukážou, že trendy z úvo...
Evropské země se ostře přou o pojetí pokrizového balíku za 750 miliard eur
14.07.2020 8:52
Státy Evropské unie mají daleko ke spokojenosti s vyjednávacím návrhem...
Průmyslová výroba v EU se v květnu vrátila k meziměsíčnímu růstu
14.07.2020 11:21
Průmyslová výroba v Evropské unii se v květnu meziměsíčně zvýšila o 11...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data