Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak otevřít konzervu

Jak otevřít konzervu

17.07.2020 17:44

Tento týden jsem začal vtipem o ekonomech a v podobném duchu jej zakončím: Strojní inženýr, chemik a ekonom cestují lodí, která ztroskotá, a oni spolu skončí na pustém ostrově. Vlny také vyplaví velkou dřevěnou bednu, a když naše trojice odklopí její víko, zjistí, že je plná konzerv. Zaradují se, ale radost je začne opouštět ve chvíli, kdy si uvědomí, že nemají, čím konzervu otevřít. Inženýr se záhy rozeběhne po pláži a začne hledat nějaký ostrý kámen. Chemik přemýšlí nad tím, jestli by nešlo rozdělat oheň s tím, že kdyby konzervu uvedli do varu, možná by víčko tlakem povolilo. Ekonom se zamyšleně dívá na bednu plnou konzerv a po chvíli tiše pronese: Předpokládejme, že bychom měli otvírák...

I já tu často používám jednu zkratku, která je ale ve skutečnosti někdy zavádějící: V souvislosti s nízkými sazbami hovořím o uvolněné monetární politice a se sazbami vyššími o politice utažené. Proč by to mělo být zavádějící? Vezměme si následující příklad: Jedeme skútrem a máme za cíl konstantní rychlost. V polabské nížině je to jednoduché ale směrem na jih musíme naší plynovou „politiku“ změnit. Pokud totiž na vysočině jedeme do kopce, musíme pro udržení konstantní rychlosti plyn přidat. Pokud jedeme z kopce, musíme jej zase mnohem ubrat. 

Nyní si představme, že z roviny začneme stoupat do kopce, nechceme zpomalit, tak přidáme plyn. Ale ne dost na to, abychom přece jen o něco nezpomalili. Je to obdoba toho, když něco začne ekonomiku brzdit a centrální banka začne „šlapat na plyn“. Relativně k „rovince“ svou politiku bezesporu uvolnila. Relativně k danému prostředí je ale posouzení toho, zda je politika skutečně uvolněná, či ne, trochu složitější. 

Již řadu let se hovoří o takzvané neutrální výši sazeb, o sazbách přirozených a podobně. V principu jde výši sazeb, při kterých by ekonomika byla v dané situaci v plné zaměstnanosti a inflace by byla stabilní. Pokud tedy například lidé v ekonomice najednou začnou více spořit (třeba kvůli obavám z budoucnosti), je pravděpodobné, že tyto sazby (které nelze přímo pozorovat) klesly – na dosažení plné zaměstnanosti při stabilní inflaci musí být neutrální sazby nižší. 

Dejme tomu, že tyto sazby klesly podle našich odhadů z 3 % na 1 %. Dejme také tomu, že centrální banka dříve dlouho držela své sazby na 3 % (trefila se tedy mistrně do onoho neutrálu). A pak kvůli popsané změně snížila sazby na 1,5 %. Z hlediska toho, na co jsme byli zvyklí, jsou nyní sazby nízko a politika je uvolněná (přidali jsme plyn). Pokud ale jsou neutrální sazby skutečně na 1 %, tak je politika stále utažená. Ne tak moc, jako kdyby sazby zůstaly na 3 %, či klesly jen na 2 %. Ale stále utažená. Chceme jet do kopce stále stejnou rychlostí, ale plynu jsme nepřidali dost. 

Jde jen o teoretické klábosení? Ne. A ano. Například Danske Bank v jedné ze svých posledních analýz tvrdí, že globální monetární politika se bude dál uvolňovat. Podle banky by totiž mělo dojít k tomu, že pokud získáme vakcínu, či opadne intenzita pandemie, neutrální sazby se po jejich „pandemickém“ poklesu začnou opět zvedat. Tento pokles byl v podstatě dán tím, co jsem psal výše – větším sklonem k preventivním úsporám. Pokud by pandemie polevila a lidé začali opět více utrácet, neutrální sazby půjdou nahoru. Na to, aby se monetární politika uvolňovala, pak stačí jen to, aby jí centrální banky držely tam, kde je nyní. Je to opak toho, kdyby centrální banka držela sazby konstantní a neutrální sazby klesly  - pak by došlo k utažení monetární politiky bez toho, aby jí centrální banky nějak změnila. 

Co s tím vším má co dělat onen úvod? Hodně. V současné době jsou všechny ekonomické úvahy naplněné velmi nejistými předpoklady snad více, než kdy jindy. Vezměme si jen předchozí odstavec: Pokud bude vakcína, pokud poleví pandemie, pokud neutrální sazby předtím vzrostly, pokud pak klesnou, pokud centrální banky budou držet nastavený směr... Nic lepšího ale nemáme. Snad jen popřemýšlet o tom, zda nám tyto úvahy (včetně těch mých) neberou čas na to, abychom radši hledali kámen na otevření konzervy.


 

Čtěte více:

Ukázkové „V“ oživení globální ekonomiky
03.07.2020 17:46
Známý Robert Shiller často hovoří o tom, že další ekonomický vývoj se ...
Ekonomika za rok a za deset let
06.07.2020 19:01
U předpovědi počasí se tvrdí, že smysl má na pár dní dopředu, dlouhodo...
Když má blog větší hodnotu, než celé The New York Times
07.07.2020 17:37
Slate Star Codex má větší hodnotu než celé The New York Times. V tomto...
Pár slov o akciovém dream teamu
08.07.2020 18:23
Společnost Kantar sestavuje žebříček nejhodnotnějších značek na světě ...
Podceněný Uber
09.07.2020 17:25
CNBC přináší některá nová analytická doporučení: RBC Capital doporučuj...
V 60 % případů to funguje na 100 %
10.07.2020 17:41
Centrální banky opět posílají na trhy záplavu likvidity, k tomu prudce...
Místo roušky radši helma a porušení Ženevských konvencí
13.07.2020 17:49
„Pokud se zeptáte deseti ekonomů na nějaký problém, dostanete deset rů...
Apple, Microsoft a návrat trhu do sedmdesátých let
14.07.2020 17:35
Podle BofA tvoří nyní kapitalizace pěti největších společností z index...
Tesla jako další Amazon
15.07.2020 15:14
Mohamed El-Erian je jedním z mnoha, kteří si všímají vývoje kolem akci...
Robinhood a pan Buffett
16.07.2020 17:25
Podle některých názorů je současný vývoj na akciovém trhu do značné mí...

Váš názor
 • Ústřední plánovací komise úrokových měr
  20.07.2020 10:33

  "Pokud totiž na vysočině jedeme do kopce, musíme pro udržení konstantní rychlosti plyn přidat. Pokud jedeme z kopce, musíme jej zase mnohem ubrat. " Takže se tu bavíme o centrálním plánování. Hezky věcně, logicky a chladně, jako by šlo o pouhou technikálii (a ne o brutální zásah pár vyvolených centrálních byrokratů do života všech lidí). Jako na konferenci ve Wannsee. Mozky zřejmě vymyty dočista. Žádné pochybnosti, že by peníze a úroky také mohl řešit svobodný trh?
  Hayek
 • Taky vtip
  18.07.2020 8:04

  Skupina bohatých investorů osloví statistika, genetika a fyzika s tím, že mají přijít s něčím, jak předpovídat koňské dostihy. Statistik povídá: "Jo, to by šlo. Bude vás to stát milion dolarů a za dva roky máme hotovo." Genetik povídá: "Hmmm... Bude vás to stát deset milionů dolarů a za deset let máme hotovo." Fyzik povídá: "Předpokládejme, že kůň je koule..."
  Ten, který tančí s papoušky
 •  
  17.07.2020 20:59

  tak jsme se vlastně dozvěděli, že ekonomové nic neví ale přesto se neustále k něčemu vyjadřují....stačí poslouchat ty naše experty z ČNB, kurz koruny, inflace, vše mimo...jenom nechápu, proč existuje nobelova cena za ekonomii.....
  abc1
  •  
   20.07.2020 10:35

   Kdyby se jen vyjadřovali, tak by to ještě bylo OK. Bohužel "takyekonomové" ve vládě, v centrální bance, v Bruselu a Frankfurtu se jen nevyjadřují, oni (i proti naší vůli) zasahují do našich životů, provozují centrální plánování mnoha oblastí ekonomiky.
   Hayek
  •  
   18.07.2020 8:09

   Žádná Nobelova cena za ekonomii totiž neexistuje. Jmenuje se to Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela.
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    20.07.2020 9:09

    taky se chudak uz leta obraci v hrobe..
    Ai-kun
  • Nesměšovat vládní makroekonomické pindy
   18.07.2020 7:22

   Nobelova cena za ekonomii má jistě svůj význam. To, co tady předvádí makroekonomie, je prázdné kouzlení za těžké honoráře. Nějak ale svou existenci musejí obhájit. Ve skutečnosti potřebujeme stabiní a důvěryhodnou měnovou soustavu, právní rámec a sociální síť, neničící motivaci. O zbytek už se postaráme. My, kdo jsme z ekonomických krizí zvyklí na pokles tržeb o 50%, máme z ekonomického cyklu, nezaměstnanosti nebo poklesu daňového výnosu menší strach, než ekonomové placení vládním nebo jiným paušálem.
   Pracovitý Prosecký
   • Re: Nesměšovat vládní makroekonomické pindy
    18.07.2020 8:11

    Jo. To jste mně připomněl to moudro, které praví, že inteligentní a pracovitý člověk se vždy uživí.
    Ten, který tančí s papoušky
    •  
     20.07.2020 7:43

     toho bohdá nebude, aby se mu to nedalo zakázat či alespoň přes 100% zdanit
     Petr-L
Aktuální komentáře
04.12.2021
9:23Víkendář: Blackrock o zelených investicích. A jejich odolnost během propadu trhu
03.12.2021
22:00Obchodování v USA: Na trh dorazily výprodeje  
17:23Americká ekonomika a zisky obchodovaných firem v roce 2022 a 2023
16:53Akcie obracejí dolů. Trhy se po datech bojí Fedu  
16:20ČEZ, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
15:34Ceny za evropské emise uhlíku vyrostly na rekordní maximum. Překročily 80 eur za tunu a v příštích týdnech by mohly zamířit až ke 100 eurům
15:27Trh práce vytvořil ani ne polovinu očekávaných míst. Co na to Fed? (komentář analytika)
14:05Současné tržní prostřední je podle pravé ruky Warrena Buffeta „ještě šílenější“ než dotcom bublina
12:25Perly týdne: Sektory pro příští rok, dolar jako doplněk akciových pozic a pravděpodobnost jejich ztrát
11:54Kosmeticky vylepšený výhled DocuSign zjevně nestačí  
11:21Opatrnost před daty. Fed připravuje na prosincové zrychlení  
11:02Inflace v eurozóně podle šéfky ECB možná dosáhla vrcholu a měla by začít klesat
10:45Jak si vede britská ekonomika po brexitu? Původní plány se nenaplnily, říká Natixis
10:39Čínské firmy, které obchodují své akcie v USA, budou muset zveřejňovat více informací
9:52Středoevropské měny se po krátkém propadu zřejmě vrátí na růstovou dráhu
9:27Americká obchodní komise chce zablokovat spojení Arm a Nvidia
9:22Rozbřesk: Na americkém trhu práce přituhuje a OPEC+ překvapivě kývl na více ropy
9:06Kofola s Mattoni vstupují do slovenského výrobce a recyklátora plastových lahví, chystají investice milionů eur do udržitelnosti
8:45Kofola kupuje třetinový podíl v General Plastic, PPF uvažuje o budoucnosti Home Creditu na některých trzích a futures jsou v zeleném  
8:26Didi Global uposlechla doporučení Číny. Stahuje se z newyorské burzy a začíná plánovat hongkongské IPO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data