Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zisky z nenávisti a nenávist k ziskům

Zisky z nenávisti a nenávist k ziskům

22.07.2020 17:39

Hnutí StopHateForProfit kritizuje Facebook za to, co vše umožní na své síti a snaží se přesvědčit inzerenty, aby s Facebookem přestali spolupracovat. Včera jsem tu v této souvislosti trochu uvažoval nad „skrytou stránkou moderní ekonomiky“, dnes bych se rád zaměřil na Facebook samotný – na to, jak současná situace (ne)ovlivňuje jeho výhled, valuaci, finanční pozici.

Krátký pohled na to, jak o současné situaci uvažují investoři a analytici: Třeba Leo Sun na stránkách Fool.com poukazuje na to, že na Facebook je vyvíjen nátlak, aby změnil svou politiku ohledně reklam, algoritmy a další procesy, aby nebyl zobrazován rasistický a agresivní obsah. Jde o první organizovaný bojkot a tlak proti této firmy, u níž online reklama generuje naprostou většinu tržeb. Investor ale dodává, že podle studie CNN ti největší zadavatelé reklamy, jako Home Depot, Walmart, či American Express, zůstávají.

Podle CNN také 25 největších zadavatelů generuje jen asi 3 % příjmů z reklamy a „Facebook pravděpodobně generuje více příjmů od čínských zadavatelů než od amerických firem“. Analytik Colin Sebastian zase tvrdí, že by se musely spojit stovky, možná tisíce firem, aby se to nějak výrazněji projevilo na příjmech Facebooku. Evan Niu na Fool.com zase tvrdí, že podle MKM Partners bude dopad bojkotu dosahovat maximálně 5 % příjmů z reklamy a i on hovoří o vysoké diverzifikaci klientů Facebooku.

Například Procter & Gamble jako největší zadavatel reklamy na světě, prý generuje jen 0,5 % příjmů Facebooku. Podobně jako výše uvedení uvažují analytici J.P. Morgan, ti z Raymond James se navíc domnívají, že bojkot nebude mít dlouhého trvání. A mimochodem, podle některých názorů by z negativního postoje vůči Facebooku mohl těžit Disney.

Pár valuačních poznámek

Akcie Facebooku si ve srovnání s celým trhem vede výrazně lépe jak od počátku roku, tak za poslední tři měsíce, mírně ztrácí jen za poslední měsíc. Z tohoto pohledu se tedy trh ztotožňuje s tím, co bylo napsáno výše. Pár čísel ohledně současné valuace:

Facebook za posledních 12 měsíců vydělal na volném toku hotovosti více než 23 miliard dolarů. Pokud by tak činil nadále rok co rok, současná hodnota takového toku hotovosti by podle mých kalkulací dosahovala více než 300 miliard dolarů. Kapitalizace firmy je na 700 miliardách a investoři tedy očividně čekají, že společnost bude svým akcionářům vydělávat znatelně více. Na výši kapitalizace se dostaneme například s následujícím scénářem volného toku hotovosti, kde je roční růst na 4 %:

001

Trh tedy nyní od Facebooku podle tohoto pohledu čeká, že bude ročně schopen na toku hotovosti růst o 4 %. Což by ve víře, že se centrálním bankám podaří dlouhodobě dosáhnout 2 % inflačního cíle, znamenalo, že Facebook by reálně měl růst asi o 2 % (tj., 2 % inflace plus 2 % reálného růstu). Abychom si to u této globální firmy zasadili do nějakého hrubého rámce, následující graf ukazuje hodně dlouhodobé projekce růstu produktu na hlavu od OECD:

001

Zdroj: OECD

Křivky v grafech mají tendenci konvergovat právě k oněm 2 %. Můžeme to tedy vnímat tak, že Facebook je nyní trhem naceněn tak, že dlouhodobě poroste o inflaci plus velmi dlouhodobý růst reálných příjmů na hlavu v celém světě. V „rezervě“ by tak měl ještě růst populace, či třeba argument, že výdaje na reklamu a další/nové aktivity Facebooku porostou rychleji, než příjmy společnosti.

Na druhou stranu můžeme zase spekulovat o tom, že Facebook ztratí svou atraktivitu u uživatelů – kvůli obecnému odklonu od aktivit na sociálních sítích, či tlaku konkurence. Nebo Facebook nezvládne svůj obsah, či se objeví nějaké nové alternativy, o kterých se nám nyní ani nesní. Scénářů u podobných příběhových akcií vymyslíme dost a lépe asi ti, kteří jsou aktivními uživateli podobných sítí, což já nejsem. Třeba S&P Global Market Intelligence počítá v následujících deseti letech s tím, že tržby Facebooku se dostanou na více než trojnásobek – porostou tedy mnohem rychleji, než co implikuje výše uvedený graf).

Zisky z nenávisti

StopHateForProfit hovoří o ziscích z nenávisti. Facebook je možná významným kanálem šířícím nenávist a jeho zisky jsou skutečně vysoké (viz včerejší úvaha). Klíčová otázka ale zní, kde se ta nenávist bere. Kde pramení. Jaké máme domnělé „zisky“ z toho, že nenávidíme? A proč takové otázky? Třeba proto, že je možné, že pokud nenávist nepoteče přes Facebook, poteče a protlačí se jinudy. Jedno podle mne významné, ale v celé diskusi ztrácející se vodítko: Nenávist k Facebooku (jeho ziskům...) je zase jen nenávist. Jen se ustrojila do rádoby vznešenějšího šatu.


 

Čtěte více:

Akcie Facebooku klesají poté, co jej bojkotují velcí inzerenti
29.06.2020 16:48
Šéf americké společnosti Facebook Mark Zuckerberg přichází kvůli bojko...
Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na facebook vrátí
03.07.2020 14:10
Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg je přesvědčen, že zadavatelé ...
Yardeni: Sedm skvělých akcií
15.07.2020 10:57
V indexu S&P 500 je 500 firem, ale akcie skryté ve zkratce FAANGM tvo...
S Fedem se stále nebojuje, pod kontrolou bude mít celou výnosovou křivku
21.07.2020 16:05
Před současnou krizí vyvolanou pandemií se tvrdilo, že centrální banky...
Šéf Amazonu Jeff Bezos za den zbohatl o rekordních 13 miliard USD
21.07.2020 11:13
Majetek zakladatele a šéfa amerického internetového obchodu Amazon Jef...
Facebook a skrytá tvář moderní ekonomiky
21.07.2020 18:07
Podle The Wall Street Journal se k bojkotu inzerce na Facebooku přidáv...
Musk splnil podmínky pro získání další mimořádné odměny z Tesly
22.07.2020 8:27
Generální ředitel Tesly Elon Musk splnil podmínky pro výplatu odměny 2...
Zelená energie v EU poprvé porazila fosilní paliva
22.07.2020 13:30
Dlouhodobá snaha Evropy odvrátit se od uhlí jako zdroje energie nabírá...
Komentář analytika: United Airlines snižují spalování hotovosti na 40 milionů dolarů za den
22.07.2020 12:19
Americké aerolinky United Airlines Holdings mají za sebou samozřejmě k...

Váš názor
 • Klíčová otázka ale zní, kde se ta nenávist bere.
  23.07.2020 20:47

  odpověď je jednoduchá. Pochází z rodiny zla. Stačí se podívat na matku nenávisti na závist. Je tak silně zakořeněná v povaze člověka.
  oradapoisson
 •  
  23.07.2020 9:44

  Dnes se za nenávist označuje už i prohlášení J.K. Rowling, že menstruují jen ženy. V tomto ohledu je srandovní, jak všechny #HateFreeCulturue, #StopHateForProfit , ... ve výsledku jen říkají, že nemáme hejtit minority, ale máme se s hejtem zaměřit na úspěšné, bohaté, politiky, ... no a v neposlední řadě především na strůjce všeho zla, bílé muže ;)
  sleeper
 • Otázka je
  23.07.2020 9:27

  Proč by měla nenávist vadit? Různá trdla neustále vyřvávají že internet šíří nenávist. To je ale dobře. Co existuje internet tak kriminalita klesá(Aspoň v USA). Lidi se míň vraždí míň kradou. Zcela jasně šíření nenávisti internetem má pozitivní účinek. Další je kyberšikana. Teď se zase bojovnici pisálci rozdivočili když se zasebevraždila nějaká japonská kelebrita prý kvůli internetu. Ale faktem je že Japonsko minulý rok mělo nejmíň sebevražd co se to sleduje. Ani ne 20000 v roce 2003 34000. A teď některý měsíc na jaro nejmíň za měsíc v historii co čučeli doma kvůli C19.
  HenryFord
 •  
  22.07.2020 21:30

  Nejdřív to bylo pro lidi - no a teď už pro kšeft. Jako všude a se vším. Ale když to proberu i z jiných stran, je to i na úkor uživatele - reklamy mu žerou jeho čas (který by taky měl stát peníze), a tedy i zdraví a nároky na PC a přenosy se zvyšují, tudíž musíme dříve obměňovat technologii a vydávat více za jádro a paměti, než kdyby tomu tak nebylo. Je to nanic - asi jako se ženskejma - nelze žít s nima ani bez nich.
  James Bond
 •  
  22.07.2020 17:55

  Já osobně tomu prostě nerozumím. Kdo platí Google a Facebook? To je jako všechno jedna velká marketingová agentura? A co děti? Mají si kde hrát?
  Ten, který tančí s papoušky
 •  
  22.07.2020 17:52

  Já hlavně nechápu, kde ty korporace ty peníze berou. Od koho?
  Ten, který tančí s papoušky
  •  
   23.07.2020 10:20

   Já teda pochopil sílu sociálních sítí až nedávno. Máme jeden unikátní výrobek který nikdo jiný na světě nevyrábí, potenciálně extrémně užitečná věcička pro pár desítek lidí v ČR, ale najít ty lidi je dost složitý a tak nějak to nestojí moc za námahu. Tak jsem prodali v ČR 4 kusy. V Británii na tom byli podobně prodali několik desítek kusů a pak si to koupil jeden chovatel ovcí, ale zrovna ten, který provozuje jakýsi vlog chovatelů ovcí a tam náš výrobek předvedl jak je to úžasná věcička pro chovatele ovcí. Jeho vlog sleduje několi stovek chovatelů ovcí a najednou ten výrobek chtěli skoro všichni. Zkrátka v Británii během roku prodali 6000 kusů. žádná další země tento úspěch ani zdaleka nenapodobila, ale všichni ve firmě už chápou že možnosti sociálních sítí jsou obrovské.
   ..
Aktuální komentáře
21.09.2020
17:40Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon
17:35Ekonomika a zisky obchodovaných firem 2020 - 2022
17:30Akcie prohlubují propad, výrazné ztráty nabírá také koruna  
15:05Summers: Akcie si sáhnou na dno
13:39Týdenní výhled: Další bankovní zúčtování  
12:49Německé zadlužení kvůli koronakrizi vzroste na 80 % HDP
12:25Zakladatel Nikoly po obviněních z podvodu odstupuje
12:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Odvolání řádné valné hromady Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.
11:43Novým ministrem zdravotnictví bude Roman Prymula
11:40Nová bankovní aféra a rozmach nákazy zařídily výprodej hned z kraje týdne  
11:18Zahraniční dluh ČR činil ke konci června 4,396 bilionu korun
11:03Van Doren: Pandemie ukazuje, na co věda nestačí
10:48Bundesbank a Deutsche Bank: Německá ekonomika ještě zpomalí. Globální plně zotaví do poloviny příštího roku?
9:58Playboy prý zvažuje možnost návratu na akciovou burzu
9:38Trump podpořil návrh o převzetí amerických operací TikToku, ByteDance ale hodlá revoltovat
9:06Rozbřesk: Býci pod tlakem, S&P 500 ztrácí třetí týden v řadě a pandemie postupuje
8:55Akcie HSBC propadly nejhlouběji za 25 let kvůli rozsáhle podezřelým transakcím
8:47Zpráva o podezřelých krocích bank kalí náladu na trzích  
8:25Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil rezignaci
8:12Únik dokumentů odhaluje podezřelé transakce bank, i těch v Česku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC