Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Zužitkování kapitálu z podnikání žen

Project Syndicate: Zužitkování kapitálu z podnikání žen

14.08.2020 15:09

Podnikáte-li jako investor rizikového kapitálu (RK), téměř určitě jste muž. Prospělo by vám však vědět, že nejlepší šanci jak předčit trh vám skýtají investice do společnosti vedené ženou. Empirické pravidlo v tomto duchu – cherchez la femme – by radikálně zjednodušilo komplikované rozhodování, kam investovat RK. Avšak jelikož v odvětví RK tvoří 91 % exekutivních orgánů muži, výkonost ženami řízených společností co do hospodářských výsledků se chronicky přehlíží.

K roztočení motoru evropských inovací je zapotřebí zajistit financování, které ženami řízeným podnikům umožní naplnit potenciál. Roční ušlá produktivita, o niž Evropská unie přichází v důsledku odchodu žen z pracovních pozic v informačních a komunikačních technologiích (IKT), dosahuje kolem 16,2 miliard eur. Přestože ženy představují zhruba 52 % celkové populace Evropy, tvoří v EU jen 34 % samostatně výdělečně činných pracujících a 30 % podnikatelů ve startupech. Ba co hůř, na ženami vedené společnosti v oboru IKT v roce 2017 připadlo necelých 10 % RK investovaného napříč kontinentem.

Výzkum naznačuje, že ženami řízené společnosti projevují jistou míru averze k riziku a mají menší sklon usilovat o možnosti vnějšího financování. I když jsou si ženy pouštějící se v EU do nových podniků vědomé příležitostí zajistit si externí zdroje, mnohé přesto raději poskytnou podstatnou část rozjezdového kapitálu samy.

Při zakládání podniku je tudíž u žen oproti mužům méně pravděpodobné, že budou usilovat o investici RK. Relativní nedostatek podnikatelek, společně s upřednostňováním budování podniků „vlastními silami“, k němuž se ženy samy hlásí, patrně v Evropě přispívá ke snížené poptávce po externím financování.

Ve Spojených státech je situace ještě horší. Zhruba čtyři z pěti firem v oblasti RK tam nikdy na vyšší investiční pozici nezaměstnaly ženu. Jen každý desátý nově přijatý pracovník je žena.

Sečteno podtrženo, směs averze k riziku na straně žen, genderové předpojatosti na straně mužů a nedostatečného zastoupení žen mezi investory a zakladateli vytváří bludný kruh, který bylo dosud těžké prolomit.

Tolik špatné zprávy. Dobrou zprávou je, že tento bludný kruh prolomit lze, zejména zohledníme-li dalekosáhlý potenciál podnikatelek jako tvůrkyň inovací a pracovních míst. Ženami řízené podniky obvykle v pozdějších fázích přilákají víc investic než jejich protějšky řízené muži. Překonávají trh také ve smyslu mediánu tržeb a je u nich vyšší pravděpodobnost, že poskytnou zaměstnání dalším podnikatelkám. To je jen několik zjištění z informační zprávy Evropské investiční banky, uveřejněné počátkem července.

EIB skutečně zjišťuje, že ženami vedené společnosti podpořené RK se při jeho odchodu těší vyšším relacím ve smyslu hodnoty a objemu obchodu. Vyzrálé společnosti podpořené RK mají obecně tendenci přijímat víc žen, což přispívá k nedávnému vzestupu investic do podniků založených ženami či se ženami v exekutivních rolích. Neméně slibné je to, že evropská komunita RK začala do ženami řízených společností investovat v míře přesahující celkovou míru růstu investic v regionu.

Globální výzvy jako pandemie COVID-19 zdůrazňují potřebu dalšího financování pro podnikatelky, jimž přísluší zásadní úloha ve snahách reagovat na tržní šoky a přispívat k ekonomickým zotavením. Vprostřed rozvratu současné krize se naskýtá příležitost povzbudit genderově vyváženější novátorství. Aby však bylo dosaženo pokroku na cestě k genderové paritě a byly cele zužitkovány přínosy rozmanitosti, budou nezbytné zásadní změny v přístupech, podnikatelských kulturách a institucích.

Samotná EIB vyvíjí soustředěné úsilí o zlepšení genderové pestrosti ve svých řadách. Se třemi ženami (včetně mne) v devítičlenném Řídícím výboru je však před námi ještě kus cesty. Vedle nastavení lepší genderové rovnováhy v řadách vedoucích pozic musí Skupina EIB také zajistit, aby její rozhodování o financování rovným dílem prospívalo všem členům společenství.

Za tím účelem Banka přijala Strategii genderové rovnosti a posílení ekonomického postavení žen založenou na třech pilířích: ochraně, dopadu a investicích. Cílem je pomoci vyhledávat novátorské, rychle rostoucí společnosti vedené ženami a pak poskytnout poradenství, finanční možnosti a pomoc při navazování vztahů s dalšími aktéry na trhu. Prozatím mezi ně patří poskytovatelé půjček jako španělská CaixaBank, rumunská Garanti Bank, nizozemská Karmijn Kapitaal a italská UniCredit.

Další investiční a rozvojové banky po celém světě by měly zvážit zavedení podobného modelu. Pomocí silného partnerství mezi veřejnými bankami a soukromými investory dokážeme povzbudit RK a další finanční zdroje k přijetí genderově vyváženějšího přístupu. Zajištění dostupnosti financí pro ženami vedené podniky v posledku vytvoří pracovní místa a přispěje k naší společné prosperitě. Nejenže posílení postavení žen dává etický a společenský smysl, ale prospívá také byznysu.

 

Autorka textu Liljana Pavlova je viceprezidentka Evropské investiční banky.

 

Copyright: Project Syndicate, 2020.
www.project-syndicate.org

 

Čtěte více:

Roubini: Nejdříve deflační tlaky, pak inflace, zlato nadvážit
12.08.2020 12:11
V USA je stále asi 30 milionů lidí, kteří při platbě svých účtů a nájm...
Damodaran: Moje odvětví to má možná spočítané
11.08.2020 15:59
„Můžete si myslet, že se obracím proti ruce, která mě živí, ale vždy j...
Jen proto, aby Tesla vypadala levně?
11.08.2020 17:52
Nikola existuje jen proto, aby akcie Tesly vypadaly levně. Takto se o ...
Proč Asie a Evropa reagují na stejnou krizi odlišně
12.08.2020 7:03
COVID-19 si vyžádal víc než 700 tisíc životů, nakazil přes 19 milionů ...

Váš názor
 • Článek je pohlavně nevyvážený
  18.08.2020 23:10

  Se zaujetím jsem si přečetl článek a došel k děsivému zjištění. Kde je zbylých 99 pohlaví? Jak jako muži a ženy?
  Ten, který tančí s papoušky
 • Je to marný je to ..
  16.08.2020 12:21

  To už tady bylo. Ideologie před ziskem. Podle jména to vypadá že pochází právě kde tohle zkoušeli a nedopadlo to. Ale vlastně tak už funguje celá EU. Není překvapení že ve zprávách v cizině se píše o EU jen v případě nějaké úchylárny a ne o nějakém vylepšení nebo praktickém nápadu HiTech.
  HenryFord
  • Re: Je to marný je to ..
   18.08.2020 23:29

   Bych to nebral tak striktně. Prostě ten článek jenom říká, že si podnikatelky neumí říct drze o peníze. Na rozdíl od podnikatelů. Což je teda celkem zajímavé.
   Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
28.09.2021
14:21Cummings: Autonomní řízení jen tak nebude
11:26Průzkum: ČNB tento týden zvýší sazbu o 50 bps, na konci roku může být až na 2 %  
10:32Ford a SK investují 11,4 miliardy dolarů do závodů na elektroauta a baterie
9:49Rohlik.cz Finance a.s.: Oznámení výsledků nabídky
9:22GfK: Nálada německých spotřebitelů se zlepšuje
6:31Damodaran: Návratnost „dobrých“ akcií a outsourcing investičního svědomí
27.09.2021
17:32Růst výnosů doléhá na techy, akciový optimismus odpoledne polevil  
17:20Zisky daleko před produktem a FedEx indikátor dalšího vývoje cyklu
17:12Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun
15:29Německá inflace se bude držet nad 2 % asi až do poloviny příštího roku, předpovídá Bundesbanka
15:25Damodaran: Investice do „dobrých“ firem? Jen pomalu
15:10Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
15:05Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výsledcích ze schůze vlastníků dluhopisů
14:55Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
13:55Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
13:23Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů  
12:51Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
12:11Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji
12:09Akcie a výnosy rostou. Německé volby přijaty kladně  
11:24RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2021

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/21 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/21 Q4, Aft-mkt)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board