Podnikáte-li jako investor rizikového kapitálu (RK), téměř určitě jste muž. Prospělo by vám však vědět, že nejlepší šanci jak předčit trh vám skýtají investice do společnosti vedené ženou. Empirické pravidlo v tomto duchu – cherchez la femme – by radikálně zjednodušilo komplikované rozhodování, kam investovat RK. Avšak jelikož v odvětví RK tvoří 91 % exekutivních orgánů muži, výkonost ženami řízených společností co do hospodářských výsledků se chronicky přehlíží.
K roztočení motoru evropských inovací je zapotřebí zajistit financování, které ženami řízeným podnikům umožní naplnit potenciál. Roční ušlá produktivita, o niž Evropská unie přichází v důsledku odchodu žen z pracovních pozic v informačních a komunikačních technologiích (IKT), dosahuje kolem 16,2 miliard eur. Přestože ženy představují zhruba 52 % celkové populace Evropy, tvoří v EU jen 34 % samostatně výdělečně činných pracujících a 30 % podnikatelů ve startupech. Ba co hůř, na ženami vedené společnosti v oboru IKT v roce 2017 připadlo necelých 10 % RK investovaného napříč kontinentem.
Výzkum naznačuje, že ženami řízené společnosti projevují jistou míru averze k riziku a mají menší sklon usilovat o možnosti vnějšího financování. I když jsou si ženy pouštějící se v EU do nových podniků vědomé příležitostí zajistit si externí zdroje, mnohé přesto raději poskytnou podstatnou část rozjezdového kapitálu samy.
Při zakládání podniku je tudíž u žen oproti mužům méně pravděpodobné, že budou usilovat o investici RK. Relativní nedostatek podnikatelek, společně s upřednostňováním budování podniků „vlastními silami“, k němuž se ženy samy hlásí, patrně v Evropě přispívá ke snížené poptávce po externím financování.
Ve Spojených státech je situace ještě horší. Zhruba čtyři z pěti firem v oblasti RK tam nikdy na vyšší investiční pozici nezaměstnaly ženu. Jen každý desátý nově přijatý pracovník je žena.
Sečteno podtrženo, směs averze k riziku na straně žen, genderové předpojatosti na straně mužů a nedostatečného zastoupení žen mezi investory a zakladateli vytváří bludný kruh, který bylo dosud těžké prolomit.
Tolik špatné zprávy. Dobrou zprávou je, že tento bludný kruh prolomit lze, zejména zohledníme-li dalekosáhlý potenciál podnikatelek jako tvůrkyň inovací a pracovních míst. Ženami řízené podniky obvykle v pozdějších fázích přilákají víc investic než jejich protějšky řízené muži. Překonávají trh také ve smyslu mediánu tržeb a je u nich vyšší pravděpodobnost, že poskytnou zaměstnání dalším podnikatelkám. To je jen několik zjištění z informační zprávy Evropské investiční banky, uveřejněné počátkem července.
EIB skutečně zjišťuje, že ženami vedené společnosti podpořené RK se při jeho odchodu těší vyšším relacím ve smyslu hodnoty a objemu obchodu. Vyzrálé společnosti podpořené RK mají obecně tendenci přijímat víc žen, což přispívá k nedávnému vzestupu investic do podniků založených ženami či se ženami v exekutivních rolích. Neméně slibné je to, že evropská komunita RK začala do ženami řízených společností investovat v míře přesahující celkovou míru růstu investic v regionu.
Globální výzvy jako pandemie COVID-19 zdůrazňují potřebu dalšího financování pro podnikatelky, jimž přísluší zásadní úloha ve snahách reagovat na tržní šoky a přispívat k ekonomickým zotavením. Vprostřed rozvratu současné krize se naskýtá příležitost povzbudit genderově vyváženější novátorství. Aby však bylo dosaženo pokroku na cestě k genderové paritě a byly cele zužitkovány přínosy rozmanitosti, budou nezbytné zásadní změny v přístupech, podnikatelských kulturách a institucích.
Samotná EIB vyvíjí soustředěné úsilí o zlepšení genderové pestrosti ve svých řadách. Se třemi ženami (včetně mne) v devítičlenném Řídícím výboru je však před námi ještě kus cesty. Vedle nastavení lepší genderové rovnováhy v řadách vedoucích pozic musí Skupina EIB také zajistit, aby její rozhodování o financování rovným dílem prospívalo všem členům společenství.
Za tím účelem Banka přijala Strategii genderové rovnosti a posílení ekonomického postavení žen založenou na třech pilířích: ochraně, dopadu a investicích. Cílem je pomoci vyhledávat novátorské, rychle rostoucí společnosti vedené ženami a pak poskytnout poradenství, finanční možnosti a pomoc při navazování vztahů s dalšími aktéry na trhu. Prozatím mezi ně patří poskytovatelé půjček jako španělská CaixaBank, rumunská Garanti Bank, nizozemská Karmijn Kapitaal a italská UniCredit.
Další investiční a rozvojové banky po celém světě by měly zvážit zavedení podobného modelu. Pomocí silného partnerství mezi veřejnými bankami a soukromými investory dokážeme povzbudit RK a další finanční zdroje k přijetí genderově vyváženějšího přístupu. Zajištění dostupnosti financí pro ženami vedené podniky v posledku vytvoří pracovní místa a přispěje k naší společné prosperitě. Nejenže posílení postavení žen dává etický a společenský smysl, ale prospívá také byznysu.
Autorka textu Liljana Pavlova je viceprezidentka Evropské investiční banky.
Copyright: Project Syndicate, 2020.
www.project-syndicate.org