Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Damodaran: Moje odvětví to má možná spočítané

Damodaran: Moje odvětví to má možná spočítané

11.08.2020 15:59
Autor: Redakce, Patria.cz

„Můžete si myslet, že se obracím proti ruce, která mě živí, ale vždy jsem se domníval, že univerzitní model vzdělávání, a zejména ten, kterého se drží univerzity s výzkumem, nefunguje a je zralý na změnu.“ Na svém blogu to píše známý valuační odborník a profesor financí Aswath Damodaran. Míní, že pokud by se s univerzitami jednalo jako s firmami a my bychom objektivně hodnotili jejich výkony, neprošly by hned v několika oblastech. 

Podle Damodarana je pochybné to, jak jsou americké univerzity vedeny, jejich investice se určují „zejména podle ega“, financování je neudržitelné. Univerzity nejednají správně s jejich hlavními klienty, kterými jsou studenti platící školné. To přitom představuje rozhodující část příjmů těchto institucí. Na druhou stranu podle profesora nejde o nic nového a současný model fungování univerzit je tu i přesto dlouhou řadu let a dokázal odolat mnoha změnám.

Někdy před deseti lety se například začaly objevovat názory, že fungování univerzit úplně změní online kurzy a vzdělávání. Nakonec se ale nic moc nezměnilo, podobně jako mnohokrát předtím. A online kurzy jsou dnes nabízeny spíše v rámci jednotlivých univerzit než jako jejich konkurence či náhražka. Damodaran podle svých slov již dlouho tvrdí, že tento vývoj je dán tím, že alternativy nenabízí to, co lidé od univerzitního vzdělání skutečně požadují. A tím není jen „soubor jednotlivých kurzů“. 

Damodaran ale zároveň píše, že již před časem varoval své kolegy, že přichází velké změny a že padnou zdi, které univerzity postavily ve snaze odradit konkurenci. Poukazuje na to, že přesun některých kurzů online ukázal, že někteří studenti si ani nevšimli nějaké výraznější změny od přednášek, které jsou prezentovány unuděným lektorem bez zájmu. A hlavně se ukázalo, že univerzity nebyly schopny i po přesunu výuky online snížit školné. To podle Damodarana vyvolává vážné otázky ohledně jeho výše a toho, co tyto peníze vlastně financují. 

Rodiče a studenti také kvůli pandemii a přesunu výuky online mění své hluboko vryté názory na to, že „vzdělání prostě znamená strávit čtyři roky na univerzitě“. A jsou ochotnější věnovat se alternativám. Scott Galloway se tak domnívá, že současná situace bude bodem, kdy se věci začnou výrazně měnit. Přežijí ty nejprestižnější univerzity, nebo se jim dokonce bude dařit ještě lépe. Ostatní ale budou upadat. Damodaran podle svých slov spíše věří, že současné tlaky povedou ke změnám uvnitř univerzit, bude kladen větší důraz na kvalitu výuky a na to, co studenti získávají. 

Podle Damodarana budou změny bolestivé zejména pro ty, kteří měli doposud svá místa na univerzitách jistá. Tvrzení, že vědci takové místo potřebují, aby měli svobodu ve svých projevech a práci, zní podle Damodarana dobře, ale ve skutečnosti je pomýlené. Většina akademického výzkumu je totiž „tak abstraktní a oddělená od reality, že jej pravděpodobně nikdo nečte a už vůbec nemůže být základem pro to, aby byl někdo vyhozen“. 

Zdroj: Musings on Markets

 

Čtěte více:

Yardeni: Odvrácená strana MMT a „ekonomiky pro lidi“
10.08.2020 10:30
Stephanie Keltonová je autorkou knihy The Deficit Myth: Modern Monetar...
Na čem vydělat v nejisté době?
10.08.2020 6:03
Tři scénáře vývoje na trzích pro následující měsíce a vhodnou odpověď ...
Bloomberg: Pandemie tlačí miliony Evropanů do dluhové krize
10.08.2020 10:53
Evropu čekají další hospodářské otřesy, protože plány na ukončování be...

Váš názor
 •  
  12.08.2020 9:54

  V USA tam jsou zmeny mozne,ale v cesku si to neumim predstavit, tady skolsvti zamrzlo v dobach Marie Terezie a ucitelum to vyhovuje, vyplata chodi, tak proc neco menit. To by pomohlo mozna 20 let zavrenych skol kvuli pandemii aby se to v cr rozhybalo smerem k digitalizaci a efektivnejsimu skolstvi
  Trade4fun
 • Jak psal již před lety profesor Sokol
  11.08.2020 19:45

  VŠ je od toho, aby si mladí prodloužili dětství.
  Ten, který tančí s papoušky
 • Přežité je to dávno
  11.08.2020 17:02

  Jediný důvod pro existenci učitele bylo že byl levné záznamové médiu. Dnes není levné a ještě zbytečné. A to hodně dlouho. Výroba knih je levnější a i ty vystřídali mnohem efektivnější digitální. Dnes si školství pěstují jen režimy jako voličské stádo které můžou korumpovat.
  HenryFord
  • Re: Přežité je to dávno
   11.08.2020 19:36

   Asi si umím představit, že na SŠ a VŠ by to dokázal vše "odučit" nějaký program a pedagogové by to vlastně jenom krmili. Na ZŠ je ale důležité, aby ta děcka měl kdo vést, popřípadě nakopat.
   Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data