Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Damodaran: Úpadek hodnotového investování

Damodaran: Úpadek hodnotového investování

27.10.2020 6:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Profesor financí a známý valuační odborník Aswath Damodaran podle svých slov před pár lety hovořil na valné hromadě Berkshire Hathaway s několika hardcore zastánci hodnotového investování. Neshodl se s nimi, protože tvrdil, že hodnotové investování „se ztratilo na třech základních úrovních“. O co tedy Damodaran opírá svůj skeptický pohled na jednu z nejpopulárnějších investičních strategií?

Hodnotové investování podle profesora trpí malou flexibilitou a zkostnatělostí. Drží se totiž často ukazatelů a měřítek, které již patří do dávné historie. Příkladem může být názor, že atraktivní firmy musí mít významný podíl hmotných aktiv na jejich celkové hodnotě. Takový pohled ale vylučuje investice do dlouhé řady úspěšných technologických firem. Podobně zastánci této strategie často preferují dividendové akcie a orientují se tedy na utility, zboží běžné spotřeby a podobné společnosti a ignorují mladé firmy, které se namísto výplaty dividend zaměřují spíše na odkupy akcií. 

Podle Damodarana je svět hodnotového investování také plný rituálů. Mezi ně patří právě návštěvy valných hromad Berkshire Hathaway či „povinné“ studium Bena Grahama a nekritické pohledy na „vše, co řekne Warren Buffett a Charlie Munger“. K tomu se podle Damodarana přidává určitý pocit nadřazenosti, který plyne z přesvědčení, že „když někdo následuje všechny poučky a rituály, má právo na investice s vysokou návratností“. „Hodnotové investování, alespoň u některých jeho následovníků, se jednoduše řečeno změnilo v náboženství, které považuje jiné strategie za pomýlené a za něco, co si zaslouží trest,“ míní profesor. Nezůstává ale jen u kritiky a píše o tom, jak z této situace ven. 

Damodaran připomíná, že cena a hodnota jsou dvě různé věci a hodnota akcie a firmy je dána tím, kolik hotovosti budou generovat pro své akcionáře. Hodnotoví investoři ale podle profesora často považují diskontování očekávaného toku hotovosti za příliš spekulativní a místo toho se spoléhají na porovnávání různých valuačních násobků. Damodaran nicméně podotýká, že tím se možné chyby v projekcích zakrývají zdáním větší jistoty. „Nejistotě je nutno čelit a ne se jí vyhýbat. Je to nedílná součást investování, ne jeho slabá stránka,“ dodává profesor. 

Vedle toho, že Damodaran argumentuje pro používání tradičního diskontování toku hotovosti, varuje před přílišnou důvěrou v účetní čísla firem. A také před názorem, že pokud portfolio není koncentrováno do několika málo akcií, jsou tím omezovány potenciální zisky. Damodaran naopak míní, že lze vybírat akcie a zároveň mít dobře diverzifikované portfolio. Na trhu se totiž obchoduje obrovské množství firem a je tudíž možno vybírat „dobré akcie“ a zároveň jich mít v portfoliu dost na to, aby došlo k výraznému snížení rizika diverzifikací. 

Na závěr Damodaran varuje před názorem, podle kterého je pečlivá práce na hledání podhodnocených firem zárukou zisků. Rozdíl mezi investováním a spekulacemi není podle profesora vždy jasně zřetelný a nikdo by se neměl povyšovat nad ty, kteří sledují jinou strategii a řídí se jinou filozofií. Právě ochota „půjčit si“ komponenty jiných investičních filozofií může být tím, co hodnotovým investorům pomůže zvýšit jejich návratnost. 

(Zdroj: Musings on Markets)


Čtěte více:

Hinnosaar: Stěhování a spotřeba alkoholu
23.10.2020 16:57
Alkohol je jednou z nejškodlivějších látek, kterou konzumujeme. Podle ...
Hanke: Hyperinflace a pravidlo 95 procent
22.10.2020 10:59
Slovo hyperinflace se v médiích objevuje snad každý den. Může to být v...
M&B: Zvednout kapitál bank na 100 %?
22.10.2020 16:09
Fed před několika lety začal „s tichou kampaní za uvolnění kapitálovýc...
Přichází boomdeflace?
23.10.2020 18:19
Cena mědi na světových trzích by měla dost záviset na aktuální a oček...

Váš názor
Aktuální komentáře
04.12.2021
9:23Víkendář: Blackrock o zelených investicích. A jejich odolnost během propadu trhu
03.12.2021
22:00Obchodování v USA: Na trh dorazily výprodeje  
17:23Americká ekonomika a zisky obchodovaných firem v roce 2022 a 2023
16:53Akcie obracejí dolů. Trhy se po datech bojí Fedu  
16:20ČEZ, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
15:34Ceny za evropské emise uhlíku vyrostly na rekordní maximum. Překročily 80 eur za tunu a v příštích týdnech by mohly zamířit až ke 100 eurům
15:27Trh práce vytvořil ani ne polovinu očekávaných míst. Co na to Fed? (komentář analytika)
14:05Současné tržní prostřední je podle pravé ruky Warrena Buffeta „ještě šílenější“ než dotcom bublina
12:25Perly týdne: Sektory pro příští rok, dolar jako doplněk akciových pozic a pravděpodobnost jejich ztrát
11:54Kosmeticky vylepšený výhled DocuSign zjevně nestačí  
11:21Opatrnost před daty. Fed připravuje na prosincové zrychlení  
11:02Inflace v eurozóně podle šéfky ECB možná dosáhla vrcholu a měla by začít klesat
10:45Jak si vede britská ekonomika po brexitu? Původní plány se nenaplnily, říká Natixis
10:39Čínské firmy, které obchodují své akcie v USA, budou muset zveřejňovat více informací
9:52Středoevropské měny se po krátkém propadu zřejmě vrátí na růstovou dráhu
9:27Americká obchodní komise chce zablokovat spojení Arm a Nvidia
9:22Rozbřesk: Na americkém trhu práce přituhuje a OPEC+ překvapivě kývl na více ropy
9:06Kofola s Mattoni vstupují do slovenského výrobce a recyklátora plastových lahví, chystají investice milionů eur do udržitelnosti
8:45Kofola kupuje třetinový podíl v General Plastic, PPF uvažuje o budoucnosti Home Creditu na některých trzích a futures jsou v zeleném  
8:26Didi Global uposlechla doporučení Číny. Stahuje se z newyorské burzy a začíná plánovat hongkongské IPO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data