Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hinnosaar: Stěhování a spotřeba alkoholu

Hinnosaar: Stěhování a spotřeba alkoholu

23.10.2020 16:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Alkohol je jednou z nejškodlivějších látek, kterou konzumujeme. Podle Světové zdravotnické organizace je zodpovědný za 5 % všech úmrtí a jeho konzumace má i širší negativní dopady na společnost a ekonomiku. Na stránkách VoxEU to tvrdí Marit Hinnosaar a Elaine Liu, podle nichž spotřebu alkoholu ovlivňuje řada faktorů včetně daní, regulace, prostředí a společenských norem. Tyto faktory se navíc navzájem ovlivňují – společnost s negativním postojem k alkoholismu může volit pro přísnější regulaci, která vede k poklesu spotřeby a následně k tomu, jak na alkohol hledí děti a jak se vytváří jejich postoj k němu. Jak silný je ale efekt prostředí, který bývá považován za jeden z nejdůležitějších?

Ekonomky se snaží najít odpověď na tuto otázku analýzou dat týkajících se spotřeby alkoholu u lidí, kteří se přestěhovali z jednoho státu USA do jiného. Využívají tedy toho, že po přestěhování se výrazně mění prostředí, ve kterém se lidé pohybují, včetně místní regulace, způsobu prodeje, zdanění alkoholu a podobně. Pokud by pak prostředí mělo mít rozhodující vliv na spotřebu alkoholu, mělo by se to v takových případech jasně projevit. Jestliže by naopak rozhodující roli hrály osobní charakteristiky, neměl by mít přesun na jiné místo velký význam.

„Ihned po přestěhování nákupy alkoholu rychle konvergují k obecnému průměru nové destinace. To znamená, že prostředí vysvětluje velkou část ve spotřebě alkoholu,“ uvádějí ekonomky. Tento efekt přitom funguje obousměrně, i když asymetricky. Pokud se totiž lidé přestěhují z místa s nižší spotřebou alkoholu do místa se spotřebou vyšší, jejich změna v chování je silnější než v případě opačném.

Ekonomky se zabývají i tím, zda ke změně ve spotřebě alkoholu nemůže docházet ze stejného důvodu, z jakého se lidé stěhují jinam. Zkreslení výsledků se tak snažily eliminovat tím, že vybíraly domácnosti, u kterých se po přestěhování neměnila jejich velikost, jejich členové měli stále stejné zaměstnání a podobně. Závěry jejich analýzy pak srovnávají s jinými studiemi, které například tvrdí, že prostředí má velmi významný dopad na nákupy značkového zboží. Lidé také podle nich mění značky v závislosti na tom, na jaké místo se přestěhují.

Podle jiné studie zase stěhování na jiné místo výrazně ovlivní množství nakupovaných potravin. Na druhou stranu se ale zdá, že stěhování neovlivňuje postoj k nákupům zdravých potravin. Ekonomky poukazují na to, že závěry jejich studie jsou s tímto tvrzením v rozporu a vysvětlují to skutečností, že u alkoholu mohou hrát významnou roli faktory, jako je místní zdanění a regulace.

„S použitím hrubé kalkulace můžeme říci, že pokud se domácnost s dvěma dospělými a jedním nezletilým dítětem přestěhuje z Utahu do New Hampshire, její dlouhodobá spotřeba alkoholu se zvýší o 27 dolarů za jedno čtvrtletí,“ podotýkají ekonomky. A dodávají, že taková změna může mimo jiné změnit bohatství domácnosti, pravděpodobnost kriminálního činu nebo zneužití alkoholu.

Zdroj: VoxEU

 

Čtěte více:

Spojené státy zoufající
21.06.2020 15:01
Dávno před úderem COVID-19 ve Spojených státech vybujela jiná epidemie...
Likérka Moutai se na chvíli stala největším čínským akciovým titulem
19.06.2020 17:12
Obří čínská likérka Kweichow Moutai na chvíli předběhla banku ICBC na ...
Američtí výrobci nápojů a tabáku se připravují na ošklivé čtvrtletí
23.06.2020 5:51
Zisky amerických nápojářů na akcii by v tomto kvartále mohly klesnout ...
Tržby za lihoviny v Česku klesly o 40 %, i kvůli koronaviru
28.07.2020 11:51
Tržby výrobců a dovozců lihovin v České republice v letošním prvním po...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
0:00Prosus NV (12/19 Q3)
0:00Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu