Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Davies: Co by bylo dobré pro ekonomiku, může akciím uškodit

Davies: Co by bylo dobré pro ekonomiku, může akciím uškodit

18.01.2021 13:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Až pomine pandemie, bude pro trhy opět významné téma dlouhodobé stagnace, o které hovořil Lawrence Summers už v roce 2013. Tento koncept vůbec poprvé zmínil Alvin Hansen v roce 1938, když hovořil o tom, že nadměrné úspory, které převyšují investice, táhnou dolů rovnovážné reálné sazby. Na stránkách Financial Times to píše investor a ekonom Gavyn Davies z Fulcrum Asset Management, podle kterého tento mechanismus tlačí sazby dolů i nyní, z čehož těží akcie. Stejně jako z růstu podílu zisků na celkových příjmech, který může být také důsledkem dlouhodobé stagnace. Co to vše znamená pro další vývoj?

Davies zmiňuje i Roberta Shillera, který hovoří o tom, že vysoké valuace jsou odrazem nízkých sazeb a z tohoto pohledu tak na akciovém trhu nevznikla nafouknutá bublina. Akcie k tomu těží z technologických a strukturálních změn, což se mimo jiné projevuje na výhledu firem, jako je Facebook, Apple, Amazon, Google či Netflix. Davies ovšem dodává, že na trhu se objevují spekulační aktivity a ten je také zranitelný, co se týče možného růstu sazeb

Davies uvádí, že kdyby pandemie přišla v sedmdesátých letech, kdy nepanoval převis úspor, fiskální uvolnění, ke kterému došlo v roce 2020, by bylo mnohem složitější. Tlačilo by totiž nahoru sazby s tím, jak by rostly deficity a dluhy. Davies tak píše, že nízké sazby a výnosy vládních obligací ukazují, že investoři skutečně věří v dlouhodobou stagnaci a to, že na trhu je stále dostatek úspor. Je to realistický pohled?

Například Jason Furman se nedomnívá, že by po pandemii došlo k obratu. Jinak řečeno, věří, že síly, které stály za dlouhodobou stagnací, se začnou opět projevovat. A nedostaví se například mentalita podobná dvacátým letům minulého století a s ní velká chuť na utrácení, která by z trhu odčerpala úspory, zvedla poptávku a tím tlačila (přirozené) sazby nahoru. Davies ale dodává, že tento efekt může mít velká fiskální expanze. Té je podle něj v globální ekonomice třeba, ale jejím důsledkem by mohl být i růst sazeb. Nakonec by tak mohlo dojít k tomu, že ekonomice by prospěla, ale akciím ne. 

Následující graf od BofA porovnává dlouhodobou výkonnost „inflačních“ a „deflačních“ aktiv. Mezi ty první banka řadí aktiva, jako jsou komodity, reality, či TIPS (dluhopisy s výnosy chráněnými proti inflaci). Do druhých řadí mimo jiné akcie, či vládní a korporátní obligace. Podle grafu je nyní výkonnost deflačních aktiv relativně k těm inflačním na historickém maximu:

inflace deflace aktiva

Zdroj: Financial Times, BofA


 
 
 
 

Čtěte více:

Krugman: Bude to mnohem lepší. Vážně.
10.01.2021 15:53
Paul Krugman poslední dobou nešetří optimismem. Ve své nové úvaze na s...
Víkendář: Mnoho tváří Číny
09.01.2021 9:41
Jak se změnila Čína za vlády Si Ťin-pchinga? Tuto otázku si klade Der ...
Bloomberg: Konec Trumpovy éry značí pro korporátní Ameriku nepříjemné zúčtování
08.01.2021 14:23
Korporátní Amerika se odklání od svého prezidenta, ale opatrně. Čtyři ...
Ten nejlepší prezident pro akcie
08.01.2021 17:23
Prezident Spojených států bývá někdy označován za nejmocnějšího muže s...

Váš názor
 • Úrokové sazby
  18.01.2021 16:24

  Ukazují na to,že stát chce vydávat dluhopisy s nízkým kuponem,vytunelovat podinflačními úroky vklady lidí a pak to rozházet na stavby,které nic nevynáší.Tak jako dotace už dnes nekonkurenceschopných podniků.Případně se staví stavby nezákonné nebo protiprávní a také bez ziskovosti.Holič však ocelárnu nakonec neudotuje a státní dluhy všechny doženou do pasti.Nízké úroky jen sanují zlodějny a neschopnost.Je to důkaz,že ekonomika jen přežívá a nevytváří nadhodnotu.Nízké úroky jsou jen vynucené politiky a tím,že politik neví co dál.Tak dotuje mrtvoly a neschopnost.
  viking
 •  
  18.01.2021 14:21

  já jsem myslel, že sazby jsou nízkou díky kašparům z centrálních bank...a ne z nadbytku úspor....v americe, japonsku, ecb odkupují cenný papíry....jinak by je žádný z investorů ten odpad nekoupil.....v ty ekonomii se ani čert nevyzná....
  abc1
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y