Představy o tom, že se americký trh práce po dopadu podzimní vlny koronaviru začal rychle odrážet vzhůru, je třeba po lednových vládních údajích poopravit. Náprava je podle nich pomalejší a minulé měsíce byly horší, než se uvádělo. V reakci jsme viděli oslabení dolaru a pokles amerických výnosů, které si ovšem pohyb následně rozmyslely a obrátily nahoru.

Klíčový údaj, počet nových pracovních míst, dosáhl za leden pouze 49 tisíc. Pořád lepší než -227 tis. v prosinci, ale čekalo se o poznání víc (konsensus 105 tis.). Navíc je tu řada přitěžujících okolností: Ke kladnému výsledku hodně pomohla vláda náborem 43 tis. zaměstnanců, takže zaměstnanost v soukromém sektoru se ve skutečnosti nezvedla skoro vůbec (+ 6 tis.). Se začátkem roku také proběhla větší revize historických dat a ta ukazují, že závěrem minulého roku na tom byl trh práce hůř, než se původně vykazovalo. Nově to vypadá, že v listopadu a prosinci dohromady vzniklo o 159 tisíc míst méně, takže zaměstnanost vlastně vzrostla také naprosto minimálně.
Co se týče jednotlivých segmentů trhu, leden znamenal slušnou tvorbu pracovních míst prakticky jen ve specializovaných službách. V pohostinství pokračovalo propouštění, ačkoli už výrazně menším tempem. Obchod a doprava, které se zatím držely, začaly v lednu propouštět také. Zbylé části ekonomiky vykazují malé změny. Zatímco tedy prosinec naznačoval, že podzimní protivirové restrikce odnese pouze pohostinství, za leden vidíme dozvuky i v dalších sektorech.
A do třetice jsou čísla nepříjemným překvapením také kvůli tomu, že lednové náznaky z jiných průzkumů a statistik byly naopak velmi dobré. Zmínit můžeme report ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru, průzkumy ISM z průmyslu i služeb, ale také průběžné týdenní zprávy o žádostech o dávky v nezaměstnanosti.
Naproti tomu stojí údaj o míře nezaměstnanosti, jež v lednu vykazuje pokles na 6,3 z 6,7 pct. To je dobrá zpráva. BLS sice mezi prosincem a lednem změnilo odhady populace, pracovní síly, počtu zaměstnaných i nezaměstnaných, takže srovnávat data v čase ve všech případech nejde, míra nezaměstnanosti by však klesla o stejný díl, i kdyby se počítalo podle starých dat.
Mezi příznivé části lednového reportu pak řadíme i statistiku mezd, jež ukázala udržení jejich meziročního tempa na 5,4 pct. Zvýšil se také průměrný hodinový úvazek a díky tomu celkový objem mezd začal stoupat o něco rychleji. Oproti prosinci je vyšší o 1,1 pct, meziročně o 0,7 pct.
A z tržního pohledu je tu ještě jedna příznivá implikace: Pomalejší trh práce vyvine větší tlak na kongresmany, aby co nejdříve schválili velký fiskální stimul. Obrat a nárůst dluhopisových výnosů je zřejmě odrazem právě takových úvah.