Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hodnotový megacyklus

Hodnotový megacyklus

21.04.2021 18:44

V prvním bodě dnešní úvahy se zamyslíme nad (mega)cyklickými příklony trhu k hodnotovým, nebo cyklickým akciím. Tedy nad tématem, které je nyní poměrně aktuální. V dalších bodech následuje pár úvah o tom, jak tyto cykly mohou souviset se sazbami, popřípadě s jakými. Možná, že vypovídající hodnotu tu mají zejména výnosy očištěné o časovou prémii. Tedy „skutečně bezrizikové“ výnosy ukazující, co trh od dluhopisů požaduje před přičítáním rizikových prémií.

1. Růst a hodnota – cykly a megacyklus: Následující graf ukazuje hodnotově-růstové cykly tak, jak je identifikuje BofA. Konkrétně jde o relativní pohyb hodnotových akcií k růstovým s tím, že cyklus je dán pohybem větším než 10 %. Cyklů najdeme habaděj, průměrná délka je prý 33 měsíců. Jakýsi megacyklus pak dosáhl „hodnotového“ vrcholu o finanční krizi, pak nastal strukturální obrat směrem dolů – směrem k růstu:

hodnota růst soustružník
Zdroj: Twitter

Podle tohoto pohledu tedy zhruba do roku 2006 strukturálně panoval jen na čas přerušovaný věk hodnoty, po tomto roce se trhy začaly trendově přiklánět k růstu. S tím, že v posledních letech hodně znatelně. Červená tečka na téměř samém konci křivky pak ukazuje, že minimálně cyklicky se vývoj obrací směrem k hodnotě. Což je téma, kterému se tu v rámci úvah o rotacích „pod povrchem trhu“ poslední dobou opakovaně věnuji.

2. Mechanika sazeb a růst/hodnota: V souvislosti se současným odklonem od růstových akcií a příklonem k hodnotě se nyní často hovoří o vlivu rostoucích sazeb a výnosů vládních obligací. Důvod je čistě fundamentální, technický. Pokud má totiž nějaká společnost rovnoměrně rozloženo očekávané cash flow a dividendy, je na pohyb sazeb (přesněji řečeno požadované návratnosti) méně citlivá, než firma, která má „těžiště“ budoucích dividend posunuto hodně do budoucnosti. Tedy firma „růstová“. A u takové firmy tedy budou rostoucí sazby působit negativněji, než u firmy hodnotové.

Pokud bychom tedy třeba předpokládali, že sazby a výnosy obligací již moc klesat nemohou a spíše budou růst, mělo by to napomáhat ke strukturálnímu obratu v onom grafu – opětovnému dlouhodobému příklonu k hodnotě

3. Data – „běžné“ výnosy. Najdeme ale dlouhodoběji nějaký vztah mezi vývojem výnosů obligací a prvním grafem? Následující obrázek ukazuje vývoj nominálních a reálných výnosů desetiletých obligací. Od počátku šedesátých let si výnosy na obou rovinách (tedy nejen nominální) prošly jedním velkým cyklem s vrcholem na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Nic takového v prvním grafu nepozorujeme, na onom přelomu přišlo „jen“ dno cyklu, kdy se trh opět začal přiklánět k hodnotě. Zrovna tak nepozorujeme, že by u výnosů došlo k nějakému strukturálnímu posunu v době, kdy se lámal megacyklus zobrazený v grafu prvním:

soustružník 2
Zdroj: MacroMarketMusings

4. Výnosy „skutečně bezrizikové“: Podle výše uvedeného by tedy rostoucí sazby zase takový vliv na dlouhodobější příklon k růstu či hodnotě mít nemusely. Následující graf ale ještě červenou křivkou ukazuje výše uvedené výnosy, které jsou vedle očekávané inflace očištěny i o takzvanou časovou prémii.

Ekonom David Beckwort výsledné sazby nazývá skutečně bezrizikovými výnosy (nemají ani tuto rizikovou prémii) a na výsledné křivce jejich pohybu zpochybňuje jeden ze základních stavebních kamenů teze dlouhodobé stagnace (tedy dlouhodobě klesající sazby/výnosy). Toto makrotéma ale dejme nyní stranou a použijme tento graf ve vztahu k prvnímu:

bezrizikové výnosy soustružník
Zdroj: MacroMarketMusings

Ony sazby neovlivněné časovou prémií žádný jasný trend nemají. Třeba v roce 1992 a 2002 se jejich pohyb docela kryje s vývojem v prvním grafu a odpovídá popsané logice sazby-růst/hodnota. A možná hlavně: Po roce 2006 bychom snad mohli hovořit o nějakém strukturálnějším posunu, který by odpovídal onomu zlomu v megatrendu růst/hodnota. Pak by tedy šlo nyní o to, zda o prémii očištěné výnosy nyní zůstanou nízko, či zda se začnou také zvedat.


Čtěte více:

Komoditní otázka
14.04.2021 16:56
Naše domácí stavebniny mohly nedávno překvapit své zákazníky tím, že s...
Dividendové akcie a Buffettův indikátor
15.04.2021 18:12
Dividendové akcie si v roce 2020 vedly hůře, než celý trh, poukazuje M...
Dolarová dominance – alternativní pohled
16.04.2021 18:02
Hovory o tom, jak dlouho bude ještě dolar centrem globálního monetárn...
Rotace od defenzivy a „inflační očekávání“ akciového trhu
19.04.2021 17:46
O vlivu dluhopisového trhu na akcie se hovoří často a právem. V součas...
Zelené, podhodnocené. A vlna nových akcií
20.04.2021 18:06
Morningstar přišla se seznamem nejvíce podhodnocených „climate-friendl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC