Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolarová dominance – alternativní pohled

Dolarová dominance – alternativní pohled

16.04.2021 18:02

Hovory o tom, jak dlouho bude ještě dolar centrem globálního monetárního systému, mají již roky celkem jasně daný a nepřekvapivý obsah. Jeho součástí se v poslední době stávají i kryptoměny, což dokazuje i nový článek na FT. Jemu, ale zejména jinému neotřelému pohledu na téma dolarové dominance, bych se dnes rád věnoval. Volně tak navážu na svou pondělní úvahu, ve které jsem se věnoval krátkodobějšímu pohledu na dolar a akcie.

1. Centrální digiměna místo dolaru: Onen článek na FT tvrdí, že globální dolarovou dominanci může ohrozit digitální měna. Ne ovšem měna soukromého sektoru, ale ta, kterou bude spravovat čínská centrální banka. O takzvaných CBDC, tedy digitálních měnách centrálních bank (Central Bank Digital Currencies) se hovoří stále více. Zde by měla být pointa v tom, že čínská digiměna by se rozšířila natolik, že by nahrazovala ve světové ekonomice dolar. Je to reálné?

2. Globální nerovnováhy: Než se přesunu k onomu netradičnímu pohledu na dolarovou dominanci a odpovědi na výše uvedenou otázku, připomeňme si krátce jeden z hlavních mechanismů globální ekonomiky: Země jako Japonsko, Německo a Čína mají tendenci produkovat více, než sami spotřebují. Proti nim stojí země s opačným mustrem, které spotřebovávají více, než samy vyrobí. Tou naprosto hlavní jsou ve druhé skupině Spojené státy. Na to, aby si mohly kupovat zboží ze zbytku světa, jim zbytek světa musí půjčovat. Zrovna tak ale můžeme říci, že na to, aby zbytek světa mohl prodávat zboží do USA (tj. vyrábět a udržovat domácí zaměstnanost), musí USA na to půjčovat.

Co je tahounem tohoto kolečka „zboží za dluhopisy“? To samé, co je tahounem výsledných obchodních přebytků a deficitů. V nemalé míře to je ona (ne)ochota spotřebovávat a naopak spořit. Země jako Čína mají tendenci nespotřebovat vše, co vytvoří – tendenci spořit. Pokud nemá klesnout jejich výroba, musí poslat své úspory do zemí, které by zase rády spotřebovaly více, než si vyrobí (viz výše). To vše ovšem za dané situace dané mimo jiné měnovým kurzem, sazbami, systémem sociální podpory, demografickými faktory...

3. Netradiční pohled – Spojené státy a posledních 100 let: S oním v úvodu zmíněným netradičním pohledem na dolarovou dominanci přišel Michael Pettis. Ve zkratce tvrdí následující: Dolar získal svou pozici v globální ekonomice během posledních cca 100 let. A tuto dobu lze rozdělit na dvě rozdílná období. V prvním z nich panoval převis poptávky po úsporách nad jejich nabídkou – šlo o dobu, kdy se země snažily obnovit svou ekonomiku po světových válkách a investiční potřeby byly větší, než úspory. V druhém období se situace překlopila a ve světové ekonomice začal panovat nadbytek (nutno dodat zamýšlených) úspor nad poptávkou po nich.

Spojené státy pak podle ekonoma během prvního období fungovaly ve světové ekonomice jako poskytovatel úspor, v druhém období jako země, která je naopak absorbovala. To sebou nevyhnutelně nese současné obchodní deficity, v prvním období byly Spojené státy naopak zemí, která dosahovala přebytků a zbytku světa půjčovala na to, aby si od ní mohly zboží kupovat (viz mechanismus popsaný v druhém bodu).

4. Netradiční pohled – podmínky dominantní pozice: Pan Pettis se domnívá, že nízké náklady spojené s transakcemi v určité měně jsou nutnou, ale ne jedinou podmínkou silné pozice dané měny v globální ekonomice. Tyto náklady jsou ale dnes již obecně nízké a Čína tak podle ekonoma se svou digitální měnou velkou výhodu mít nebude (bod 1). Co je a bude naopak rozhodující je to, jak země aspirující na globální měnovou dominanci akomoduje posuny globálních úspor/investic a následně obchodní (ne)rovnováhy (body 2 a 3). Tedy zda se bude chovat jako Spojené státy, které „byly ochotné“ stát se nejdříve zdrojem úspor pro zbytek svět a pak zase zdrojem spotřeby (využití úspor odjinud).

Čína pak k ničemu takovému ochotná není, což ukazuje historie posledních let i vývoj posledního roku. V době, kdy ve světě zavládl masivní přebytek úspor (poptávkový deficit), mohla Čína akomodovat tuto nerovnováhu tím, že by stimulovala domácí poptávku. Namísto toho se ale vydala cestou stimulace nabídkové, což nerovnováhy naopak prohlubuje – což se projevuje třeba na americkém obchodním deficitu za poslední rok.

5. Co je to „ochota“? Pohled, podle kterého je „ochota akomodovat globální nerovnováhy“ výraznou podmínkou silné pozice měny ve světové ekonomice, mi zní rozumně. Nabízí se ale jedna otázka, kterou pan Pettis už detailně nerozebírá: Co to konkrétně je ona „ochota“? Ekonom jen hovoří ochotě nechat růst dluhy a/nebo nezaměstnanost (chápu to jako podmínku pro svět s přetlakem úspor). Onen příklad s Čínou pak zase ukazuje, že neochota jít touto cestou se projevuje na úrovni vládní politiky jdoucí od tradiční fiskální a monetární roviny až po těžké „netradiční“ intervence.

 

Čtěte více:

Ever Given a sen radikálních protekcionistů
16.04.2021 10:49
Je to obrovský úspěch! Výroba se vrací zpět domů, obchodní deficity le...
Dividendové akcie a Buffettův indikátor
15.04.2021 18:12
Dividendové akcie si v roce 2020 vedly hůře, než celý trh, poukazuje M...
Komoditní monitor: Ropa vstřebala další překvapení OPEC+
16.04.2021 6:09
Cena severomořské ropy Brent se v posledních dvou týdnech stabilizov...
Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
16.04.2021 12:20
Trh může mířit ke korekci, ale i tak „je vždy co kupovat“. Někde bují ...
Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
16.04.2021 14:20
Morgan Stanley zvedla příjem v prvním čtvrtletí meziročně o 65 procent...

Váš názor
 •  
  19.04.2021 10:19

  Zásadní detail: neplatí, zjednodušené a zavádějící tvrzení, že "Na to, aby si mohly USA kupovat zboží ze zbytku světa, jim zbytek světa musí půjčovat." Těm americkým subjektům, kteří spotřebovávají zboží bez ohledu na to, zda je americké nebo z dovozu, poskytují úvěry především americké banky. Žádné zahraniční subjekty Američanům na nákup zboží z dovozu peníze nepůjčují. Jediné, co lze potvrdit, že držitelé americké měny drží v rukou poukázky na statky, které v jsou v budoucnu povinni vyprodukovat ti američtí dlužníci. To, že se tak stále neděje a že přesto lidé a firmy drží americké dolary není až taková záhada. Rozhodující pro otázku, zda držet nějakou měnu (či obecně) peníze, je především jejich kupní síla, tedy otázka, zda je pro držitele dolaru přijatelná míra inflace v podobě růstu cen spotřebních statků v porovnání s nominálním úrokem, který tato měna nese. Kromě inflace je důležitá i kredibilita amerických dlužníků. Pokud američtí dlužníci zvládají splácet americkým bankám své dluhy, je vše v pořádku. Pokud si někdo koupí americký státní dluhopis, rozhodně tím nijak nefinancuje americký dovoz. Toto by nastalo pouze ve velmi marginálním případě, kdy by si dodavatel dováženého zboží určeného přímo USA (nikoliv americkým soukromým subjektům) nechal zaplatit čerstvě emitovanými americkými dluhopisy, k čemuž nejspíš dochází velmi sporadicky, pokud tedy k tomu vůbec dochází. Je třeba rozlišovat mezi dovozem přímo pro USA a dovozem pro soukromé americké subjekty. Rovněž teze, že přebytkové země své úspory posílají do zemí deficitních, aby v nich byly peníze na spotřebu, která převyšuje jejich produkci, je čirý nesmysl.
  Richard Fuld
  • Děkuji
   19.04.2021 10:27

   Na rozdíl od článku máte plnou pravdu.
   Dan314
   • Re: Děkuji
    19.04.2021 11:13

    Děkuji za Vaši reakci. :-)
    Richard Fuld
 • Let's bet
  17.04.2021 20:17

  OK, můžeme se vsázet, zda šanci na to stát se globální světovou digitální měnou má spíše manipulovaná, zneužitelná měna vydávaná předluženou agresivní komunistickou diktaturou, nebo již existující a exponenciálně se šířící bitcoin.
  Hayek
Aktuální komentáře
08.02.2023
7:22Komerční banka dosáhla za rok 2022 rekordního zisku a navrhuje dividendu 60,42 Kč na akcii
07.02.2023
21:43Fed svou rétoriku i přes silný trh práce nemění  
20:34Analytik k výsledkům KB: Rekordní celoroční zisk nad 17 mld. Kč a dividenda 60 Kč  
17:47Akciový „trojcyklus“ a jeho další vývoj
17:05Investoři vyčkávají na další podrobnosti od předsedy Fedu  
16:56Komentář analytika: BNP Paribas rostlo komerční bankovnictví, překvapila investiční divize  
16:17WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Valuace office a retail podfondu k 31/12/2022
15:50Komentář analytika: Stavidla buybacků BP zůstávají otevřená  
15:16Carvana letos posiluje o více než 90 %, ale je stále „hodně složitá“
14:32Jak se vyznat v certifikátech a správně je využívat? Webinář na téma turbocertifikáty nebo warranty s makléřem Františkem Kronusem 16. 2. v 15:00
14:05EPH Financing CZ, a.s.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu, EPH 4,50/25
13:35Současná rally na akciích je past na medvědím trhu, varuje stratég z JP Morgan
12:23Evropské trhy mírně rostou, američtí centrální bankéři se snaží zkrotit trh  
11:36Průmyslová výroba v Německu se v prosinci snížila o 3,1 procenta
11:27Vývoj americké ekonomiky v letošním roce a co s ní udělá otevírání té čínské
11:00Největší banka v eurozóně BNP zaostala ziskem za očekáváním, ale plánuje zpětný odkup akcií za 5 miliard eur
9:58Jan Bureš: Další slabý maloobchod - spotřeba táhla HDP dolů o něco výrazněji
9:47Maloobchodní tržby v prosinci opět zklamaly, prodej potravin klesl nejcitelněji od 2001
9:22Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 4. čtvrtletí. Komerční banka již zítra, ČEZ v březnu
9:10Rozbřesk: Smíšené vyhlídky tuzemského průmyslu. K silnému dolaru mírně ztrácí koruna

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adyen NV (09/22 Q3, Bef-mkt)
Affirm Holdings Inc (12/22 Q2, Aft-mkt)
AP Moller - Maersk A/S (12/22 Q4, Bef-mkt)
CVS Health Corp (12/22 Q4, Bef-mkt)
Deutsche Boerse AG (12/22 Q4, Aft-mkt)
Dominion Energy Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
Emerson Electric Co (12/22 Q1, Bef-mkt)
Fluence Energy Inc (12/22 Q1, Aft-mkt)
Goodyear Tire & Rubber Co/The (12/22 Q4, Aft-mkt)
International Flavors & Fragrances Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Pandora A/S (12/22 Q4, Bef-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Robinhood Markets Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Societe Generale SA (12/22 Q4, Bef-mkt)
TotalEnergies SE (12/22 Q4, Bef-mkt)
Uber Technologies Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
Vestas Wind Systems A/S (12/22 Q4, Bef-mkt)
Walt Disney Co/The (12/22 Q1, Aft-mkt)
Yum! Brands Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
7:00Equinor ASA (12/22 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
12:55Under Armour Inc (12/22 Q3)
13:00CME Group Inc (12/22 Q4)
22:05Mattel Inc (12/22 Q4)