Růstu výnosů amerických vládních obligací si všímají i ekonomové Mezinárodního měnového fondu. Tobias Adrian a jeho kolegové míní, že tento pohyb je odrazem lepšího ekonomického výhledu, ale svou roli může podle nich hrát i obava ze zhoršující se fiskální situace v USA.
Následující graf porovnává vývoj výnosů desetiletých vládních obligací ve vybraných zemích. Zatímco v USA, v rozvíjejících se zemích a Velké Británii došlo letos ke znatelnému růstu, v eurozóně a Japonsku je pohyb mnohem tlumenější:

Zdroj: MMF
Ekonomové připomínají, že výnosy odrážejí jednak růstová a inflační očekávání, ale také rizikové prémie, které s nimi souvisejí. Reálné sazby pak zahrnují prémii týkající se nejistoty ohledně budoucího vývoje reálných sazeb. Výnosy desetiletých obligací pak mohou být rozděleny na dvě pětiletá období a ekonomové poukazují na to, že růst výnosů pětiletých obligací, ke kterému v poslední době došlo, se vztahuje k prudkému zvýšení inflačních očekávání, který jde ruku v ruce s růstem cen komodit. S tím souvisí očekávání globálního oživení a závazek Fedu držet akomodační politiku tak, aby bylo dosaženo daných cílů v oblasti cenové stability a plné zaměstnanosti.
Ekonomové tvrdí, že celkově tedy výnosy desetiletých vládních obligací rostou kvůli vyšší očekávané inflaci i rizikovým prémiím spojeným s budoucí inflací a reálnými sazbami. Měla by centrální banka na tento vývoj nějak reagovat? Adrian a jeho kolegové v odpovědi na tuto otázku poukazují na to, že výnosy krátkodobých obligací jsou dány zejména nastavením klíčové sazby Fedu, výnosy obligací dlouhodobějších ovlivňují zase nákupy aktiv americkou centrální bankou. Pokud tedy tyto výnosy rostou kvůli vyšším rizikovým prémiím, na trhu dochází k přehodnocování toho, jak se tyto nákupy budou vyvíjet.
Na trhu nyní podle ekonomů panuje široká škála názorů na to, jak se budou zmíněné nákupy vyvíjet. Je proto zapotřebí, aby Fed ve chvíli, kdy začne normalizovat svou politiku, jasně komunikoval ohledně dalšího vývoje nákupu aktiv. Tak, aby se vyhnul „zbytečné volatilitě na finančních trzích“. K tomu ekonomové dodávají, že MMF stále počítá s tím, že finanční podmínky v americké ekonomice budou uvolněné. Nicméně rizikem je v celé globální ekonomice utažení finančních podmínek, které by mohl vyvolat růst sazeb v USA.
Zdroj: iMFdirect