Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fidelity: Asie bude i nadále motorem globálního růstu, akcie je ale třeba vybírat pečlivě

Fidelity: Asie bude i nadále motorem globálního růstu, akcie je ale třeba vybírat pečlivě

13.08.2021 10:33
Autor: Redakce, Patria.cz

V posledních dvou desetiletích se Asie stala hnacím motorem globálního růstu. Demografická situace a digitalizace podpořily ekonomickou a obchodní expanzi, což v roce 2020 sehrálo důležitou úlohu při zvládání krize v souvislosti s pandemií covid-19. Svou roli sehrála i odolná ekonomika regionu. Analytici Fidelity International při pohledu do budoucnosti na postpandemický svět, věří, že převládne nový ekonomický řád, přičemž dlouhodobá role Asie jako motoru globálního růstu podle nich bude i nadále pokračovat.

Je již zřejmé, že se objeví noví vítězové díky příležitostem vzniklým z měnících se geografických podmínek a nových trendů. Asijské země s mladší populací a rostoucí střední třídou budou mít v oblasti spotřeby „vítr v zádech“ a nabídnou jedny z nejlepších růstových příležitostí, nejprve v oblasti technologií, později v oblasti volného času a cestování. Ekonomiky se posunou od globalizace k regionalizaci, z čehož budou v daných regionech profitovat země s vysokou populací.

Investoři usilující o dlouhodobý růst a diverzifikaci mají nyní více než kdykoli předtím pádný důvod pro investování v Asii. Avšak vzhledem k očekávané větší volatilitě a rostoucímu škatulkování na vítěze a poražené na úrovni zemí, odvětví i společností bude v příštím desetiletí rozhodující lokální odbornost a selektivní přístup.

V první pětce největších světových ekonomik budou do roku 2024 pravděpodobně čtyři asijské země – Čína, Indie, Japonsko a Indonésie:

1

Zdroj: World, IMF, Statista, data k červenci 2020

Asie je místem, kde žije 60 % světové populace (4,5 mld. lidí):

2
Zdroj: worldometers.info/population/countries-in-asia-by-population

Jak demografické a technologické faktory ovlivňují růst

S tím, jak se stále více lidí vymaňuje z chudoby, se také zvyšuje úroveň příjmů v celé Asii. Očekává se, že tento nárůst populace střední třídy způsobí v regionu v následujících třech desetiletích značnou poptávku po zboží a službách.

Díky tomu, že region je v čele technologického sektoru, vnesla digitální revoluce do asijských ekonomik ještě větší dynamiku. V posledních 20 letech stály technologické inovace téměř za třetinou růstu HDP Asie na hlavu.

„Asijské firmy těží ze současného pokroku v oblasti umělé inteligence (AI), robotiky, kryptografie a velkých dat, který slibuje přetvoření globální ekonomiky a zásadní změnu způsobu, jakým žijeme a pracujeme, stejně jako to v minulých stoletích změnil parní stroj a elektřina,“ říká Tahsin Saadi Sedik, senior ekonom pro oblast Asie a Tichomoří Mezinárodního měnového fondu. „V Asii, stejně jako jinde, digitální revoluce probíhá napříč průmyslovými sektory, od maloobchodu a bankovnictví až po výrobu a dopravu.“

Odhadované spotřebitelské výdaje střední třídy v asijsko-pacifickém regionu v období let 2015 až 2030 v bilionech amerických dolarů v paritě kupní síly z roku 2011:

3

Zdroj: Fidelity International, Bookings, Vnitřní kruh představuje data pro rok 2015 a vnější kruh představuje data pro rok 2030- OECD Development Centre, 2017.

Rušivé síly urychlily růst

V roce 2020 celosvětový lockdown kvůli nemoci covid-19 urychlil poptávku po různých službách a široce prospěl firmám se spolehlivou online nabídkou. Mnoho z těchto firem je z Asie, stejně jako mnoho akciových titulů z celé řady sektorů, u nichž se očekává, že budou profitovat z přijetí technologie 5G.

V Číně zvýšila práce z domova potřebu cloudových služeb, které jsou stále v plenkách a zralé na expanzi. Používání mobilního telefonu vzrostlo na více než pět hodin denně a vzhledem k tomu, že v mnoha zemích se už nějakou dobu uplatňuje „sociální distanc“, je pravděpodobné, že tyto trendy dále zrychlí.

„Očekáváme, že tato situace postaví Asii do čela digitální revoluce a díky výhodě velkého množství mladší domácí populace povede k oživení a podpoře globálního ekonomického růstu,“ podotýká Dhananjay Phadnis, manažer fondů Fidelity International.

Odolnost dodavatelského řetězce

Covid-19 také urychlil již rozvíjející se trendy napříč všemi dodavatelskými řetězci. Z krátkodobého hlediska vnitroasijský obchod, s tím, jak se obchodní a ekonomická aktivita v regionu zotavuje ze svého dna z počátku roku, akceleruje. Vzhledem k tomu, že odvětví a vládu ovlivňují poznatky o pandemii, snazší dostupnost se bude stávat rozhodujícím faktorem pro překonání omezení v cestování a dopravě v dodavatelských řetězcích.

„Z dlouhodobého hlediska věříme, že narušení dodavatelských řetězců během pandemie covid-19 spolu s geopolitickým napětím povede k více regionálnímu obchodnímu přístupu. Očekáváme vzestup regionálních ekonomických center, kde rostoucí poptávka z velkých ekonomik, jako jsou Čína nebo Indie, podněcuje růst v dalších okolních rozvíjejících se zemích. Tento posun v dodavatelských řetězcích bude přínosem pro asijské země s velkými domácími ekonomikami, velkými sousedními ekonomikami a rostoucí střední třídou,“ říká Dhananjay Phadnis.

Neustále se měnící ekonomické prostředí

Na akciové a sektorové úrovni jsme zaznamenali vzestup digitálních inovací v Asii, kde čínští internetoví giganti Baidu, Alibaba a Tencent šlapou na paty svým protějškům FAANG (Facebook, Apple, Alphabet, Netflix, Google) z USA. Tito hráči s velkou kapitalizací jsou součástí asijského trendu technologických firem.

Nedávno došlo k prudkému nárůstu nových digitálních firem, které se však dosud v širších tržních indexech neobjevily. Investoři, kteří chtějí profitovat z technologických inovací a růstu v regionu, musí hledat nad rámec zavedených akciových titulů a indexů. Tři z deseti největších pozic v indexu MSCI AC Asia ex Japan pocházejí ze sektoru informačních technologií.

Věnují investoři dostatečnou pozornost Asii?

Navzdory silným ekonomickým a demografickým trendům v tomto regionu jsou asijské společnosti nedostatečně zastoupeny v globálních akciových indexech. V indexu MSCI AC Asia (ex-Japan) tvoří asijské akcie (bez Japonska) pouze 10,3 % indexu. Když vezmeme v úvahu, že takovéto indexy jsou používány jako benchmarky, mnoho investorů se může dočkat nedostatečně vyvážené alokace do asijských akcií.

Je potřeba aktivní přístup

„Pokud své investice alokujete do Asie prostřednictvím tržního indexu, kterému dominují komoditní a průmyslové společnosti, můžete přijít o budoucí faktory růstu. Zdravotní péče, spotřební zboží a služby jsou v indexech vážených tržní kapitalizací nedostatečně zastoupeny a velká část indexu je stále zatížená státními podniky a společnostmi „staré ekonomiky“,“ vysvětluje Dhananjay Phadnis.

„Aktivní správci, kteří se nemusí držet indexu, mohou tyto příležitosti uchopit, protože k alokaci kapitálu přistupují s výhledem do budoucnosti a snaží se investovat do společností, které mají předpoklady k tomu, aby mohly těžit z dlouhodobého strukturálního vývoje,“ dodává Dhananjay Phadnis.

Ještě před pandemií covid-19 se očekávalo, že sektor čínské zdravotní péče bude mít do roku 2030 hodnotu 2,4 bilionu USD. Zatímco zdravotní péče v USA je podle tržní kapitalizace druhým největším sektorem, v Číně je na osmém místě, což naznačuje, že tento sektor je zde stále v rané fázi svého vývoje a je připraven vykázat silný budoucí růst, což hovoří o důležitosti tohoto sektoru v kontextu asijského růstu.

Zdroj: Fidelity International

 

Čtěte více:

Volkswagen na své asijské cestě sází na škodovku. Postaví továrnu ve Vietnamu?
29.03.2021 16:52
Německá automobilka Volkswagen se pokusí prorazit na asijských trzích ...
Americké banky se snaží využít nízkých sazeb, dokud to jde
21.04.2021 6:02
Americké banky využívají silných zisků, aby nabraly více dluhu za nízk...
Zdravá korekce na kryptoměnách. Co Asie prodává, USA kupují
15.07.2021 14:58
Scott Minerd z vedení společnosti Guggenheim Partners v rozhovoru pro ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.12.2021
19:29Cena kávy je nejvýše za 10 let. Podle analytiků může dál zrát
17:52Technický pohled na Apple a jeho základní fundamentální srovnání s Microsoftem
17:28Akcie opět bleskově mažou ztráty. Pomohla dobrá data - ISM stoupl  
16:20Turecká centrální banka brání liru a poprvé po sedmi letech intervenuje na trhu
15:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:45Trh s ESG ovládá pár velkých investorů. Jaký je další cíl?
14:21Schodek státního rozpočtu v listopadu stoupl na 401,5 miliard korun
13:24Ekonomika USA je na tom mnohem lépe než v roce 2019, míní ekonom Rupkey
12:21OECD výrazně zhoršila výhled růstu ekonomiky pro Českou republiku, celosvětově jako největší riziko považuje inflaci
11:42Čína plánuje uzavřít oblíbenou právní kličku technologických gigantů pro zahraniční kotace akcií
10:41Trhy vstřebaly jestřába Powella, akcie i výnosy obracejí nahoru  
10:41CEO Microsoftu Nadella prodal během dvou dnů téměř polovinu svých firemních akcií
10:38Podmínky v průmyslu se v listopadu zlepšovaly. Index stoupl nad odhady trhu
9:09Rozbřesk: Ekonomika si vede lépe, než ČNB předpokládala, Fed opouští pohádku o dočasně vysoké inflaci
9:00Nasdaq bude od roku 2022 obchodovat přes cloud. S vývojem pomůže Amazon
8:50Fed bude zřejmě jednat o rychlejším omezování nákupů dluhopisů, říká Powell
8:46Přísnější utahování Fedu, světový obchod vzroste na nový rekord a turecká lira klesla na nové rekordní minimum  
8:20Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
5:59Fidelity International: Hlavní trendy na nemovitostních trzích v roce 2022
30.11.2021
22:00Strach z pandemie a šéf Fedu poslaly Wall Street do hlubokých ztrát; proti trendu šel opět Apple  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00C3.ai Inc (10/21 Q2, Aft-mkt)
0:00Crowdstrike Holdings Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
0:00Okta Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
0:00Snowflake Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
0:00Splunk Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
0:00Synopsys Inc (10/21 Q4, Aft-mkt)
0:00Veeva Systems Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
2:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m