Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Monetární režim a inovace, které zastavují inflaci

Monetární režim a inovace, které zastavují inflaci

15.11.2021 18:48

Na Financial Times vyšel před několika dny článek, který se jmenuje a pojednává o tom, jak by „inovace mohly zastavit inflaci“. Občas tu poukazuji na to, že americké akcie jsou naceněny na prostředí, ve kterém jdou ruku v ruce relativně nízké sazby a relativně vysoký růst. Tedy na prostředí nabídkového, neinflačního boomu. Který by mohl být mimo jiné tažen právě inovacemi a technologiemi. Takže z tohoto pohledu akciová verze toho, co píší na FT. Ekonom Scott Sumner ale ohledně článku poukazuje na jednu možnou, řekněme, logickou nesrovnalost.

Pokud si nyní za pracovní nástroj vybereme jednoduchý model agregátní poptávky a nabídky, tak u FT a popsaného akciového příběhu hovoříme o tom, že nabídka by měla v budoucnu právě na základě inovací a nových technologií lehce držet krok s poptávkou. Přesněji řečeno, obě by měly znatelně růst a vzájemném poměru tak, že to bude generovat inflaci v útlumu. Což umožní držet sazby nízko i přesto, že ekonomika bude upalovat slušným tempem. Kde by se pak ale nacházela ona logická nesrovnalost ve větě o inovacích zastavující inflaci

Jde o to, že pokud uvažujeme tímto způsobem, tak implicitně, či explicitně předpokládáme, že centrální banka nemá nad inflací velkou moc. Pokud by tomu tak bylo, tak by inflaci při dané poptávce skutečně určovalo to, jak se hýbe nabídka - pokud by jí nakoply inovace, tlačilo by to samo o sobě inflaci dolů. Pokud se ale domníváme, že to je centrální banka, kdo rozhoduje o inflaci, sled událostí se mění. Inovace se pak projevují ne změnou inflace, ale změnou ekonomické aktivity a produktu. Jak to?

Pokud (teoreticky) předpokládáme, že centrální banka má nástroje na dosažení svého inflačního cíle, bude brzdit, či naopak stimulovat poptávku tak, že nakonec dosáhne svého inflačního cíle. To, co se bude měnit, bude ekonomická aktivita (a následně zaměstnanost). Pokud tedy například klesne agregátní nabídka, centrální banka úměrně tomu zabrzdí poptávku, protože jinak by došlo k růstu cen. Toto zabrzdění udrží cenový pohyb v souladu s cílem banky, ale podusí produkt

Pokud se naopak agregátní nabídka zvedne, centrální banka nenechá poptávku stabilní, protože pak by nastaly dezinflační, či deflační tlaky. Banka přikročí ke stimulaci tak, aby cenový vývoj odpovídal cíli. Takže z tohoto modelového pohledu inovace a technologie neovlivní inflaci, ale produkt. Jinak řečeno, úvaha na FT alespoň implicitně předpokládá, že bez inovací by poptávka předbíhala nabídku (centrální banka by tu první dostatečně nebrzdila) a výsledkem by byla vyšší inflace

Pokud naopak předpokládáme, že centrální banka by poptávku brzdila, tak by nadpis spíše zněl „inovace by mohly zastavit pokles tempa růstu ekonomické aktivity“. Nezní to tak úderně, zejména v době, kdy o inflaci slyšíme zleva i zprava. Vše se přitom točí kolem toho, jak je centrální banka schopná (a ochotná) dosahovat svého inflačního cíle. Dlouhou řadu let jsme viděli, že v některých ekonomikách moc ne – a to směrem zespodu. 

Jde docela dlouze diskutovat o tom, proč tomu tak bylo. Ale s ohledem na počet řádků dnešní úvahy jen zmíním, že schopnost dosahovat inflačního cíle nemusí být symetrická – platí ono mnohokrát omleté „za provázek se lehko tahá, ale těžko se na něj tlačí“. Takže ona neschopnost/neochota dosahovat cíle zespoda nemusí být to samé, jako (například Volckerovský) pohyb směrem k cíli seshora. A zase může na základě aktuálního vývoje padnout řada argumentů, že situace se změnila i na straně takového dosahování inflačního cíle. A pak jsme přímo i „inovace zastavují inflaci“. 

Pan Sumner to na závěr svého výkladu řeší jednoduše – prostě se ptá, o jakém monetárním režimu vlastně hovoří úvahy ve stylu té na FT. Jinak řečeno, můžeme uvažovat o tom, že inovace ovlivní inflaci, ale vězme, že tím implicitně hovoříme o jiném režimu, než pokud by ovlivňovaly hlavně produkt. A mimochodem, jak jsem psal před časem v „případové studii“ zaměřené na zablokované americké přístavy, nemusí možná jít ani o žádné přelomové věci. 


 

Čtěte více:

Jak si sestavit dokonalé portfolio
15.11.2021 6:09
Nová kniha Andrew Loa, profesora na MIT Sloan School of Management, a ...
Trhy rostou a Buffett otáčí kormidlem. Letos zatím víc prodává než nakupuje
12.11.2021 15:07
Warren Buffett se nechal při různých příležitostech slyšet, že když na...
Co kdyby se všichni investoři začali chovat jako pan Buffett?
12.11.2021 17:55
Obvykle se vyhýbám tomu, abych něco přidával k nekonečné řadě různých ...
Přechodné a dlouhodobé inflační faktory, odpovídající investiční strategie a otázka stagflace či reflace
15.11.2021 10:45
Současná vyšší inflace v USA má v sobě elementy, které pominou. Jde t...
Málo investujeme, a proto pomalu budujeme bohatství, říká v podcastu šéf Patrie Tomáš Jaroš
15.11.2021 13:39
Jako Češi jsme velmi konzervativní. Hodně spoříme, ale hrozně málo inv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2024
16:01Fidelity International: Dluh bude po volebním překvapení pro Francii problémem
9:03Víkendář: Yardeni míní, že trhy se přestávají obávat ekonomického zpomalení a potenciál umělé inteligence je reálný
13.07.2024
16:28Komentář Invesco: Zlato a jeho červnová výkonost
9:57Víkendář: Tisíce umělých inteligencí místo jedné velké
12.07.2024
22:01Hlavní americké indexy obrátili po poklesu a uzavřely týden ziskem.  
17:59Světová ekonomika v příštím roce
17:48FT: Unilever plánuje zrušit třetinu pracovních míst v kancelářích v Evropě
17:46Americké banky zahájily výsledkovou sezónu, trhy umazávají včerejší ztráty  
17:15Braňo Soták: Update investičních tezí  
16:49Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2024
16:35Lufthansa podruhé zhoršila letošní výhled, zisk za druhé čtvrtletí klesl
15:26Jakub Blaha: JP Morgan zaznamenala výrazné oživení divize investičního bankovnictví  
14:56Citi hlásí růst tržeb všech hlavních divizí, varuje ale pře vyššími náklady
14:07Čistý úrokový výnos Wells Fargo za 2Q zaostal za odhady
11:18Banky poskytly v červnu hypotéky za 24,2 mld. Kč, nejvíce od března 2022
11:04Perly týdne: Kdy přijde čas na hodnotové akcie a proč je NVIDIA titulem s největším množstvím krátkých pozic
9:06Rozbřesk: Další propad americké inflace otvírá Fedu dveře k předvolební redukci sazeb, E. Zamrazilová: nižší inflace neznamená strmý pád sazeb
8:57Dodávky letounů 737 MAX se možná opozdí až o půl roku, sdělil Boeing zákazníkům
8:07Čína v červnu dosáhla rekordního přebytku obchodní bilance. Většina evropských trhů zelená, výjimkou je Amsterdam  
11.07.2024
17:10Je možné predikovat černé labutě?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data