Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co kdyby se všichni investoři začali chovat jako pan Buffett?

Co kdyby se všichni investoři začali chovat jako pan Buffett?

12.11.2021 17:55

Obvykle se vyhýbám tomu, abych něco přidával k nekonečné řadě různých úvah zaměřených na pana Buffetta, jeho investice a vše další, co se kolem točí. Dnes po delší době udělám výjimku, a to v souvislosti s tím, co jsme si mohli tento týden přečíst v článku „Mankiw: Skutečná rizikovost akcií a úvahy o trvale udržitelných vysokých valuacích“. Otázka: Co by se stalo s trhem, kdyby se všichni chovali jako pan Buffett?

1. Prémie a hodnota akcií jako funkce investičního horizontu: Pan Mankiw v onom článku vzpomínal na rok 1999, kdy psal komentář k jedné knize predikující prudký a udržitelný růst amerického akciového trhu. Důvodem tohoto růstu měl být zajímavý, ale málo zmiňovaný jev: Akcie jsou na jednu stranu jednoznačně volatilnější než dluhopisy, což vede k tomu, že u nich investoři požadují vyšší návratnost. Jako kompenzaci za to, že vedle zajímavých zisků mohou také realizovat nezajímavé ztráty (ve srovnání s dluhopisy). Jenže historie také ukazuje, že pokud investor drží akcie hodně dlouho, v podstatě vždy realizuje (zajímavé) zisky (a nějakému riziku tedy moc nečelí).

Pokud totiž budeme akcie držet dostatečně dlouho, vlastně by nemusely nabízet téměř žádnou kompenzaci za vyšší riziko, protože by se s nimi vyšší riziko v podstatě nepojilo. Co ale ti, kteří nechtějí investovat dlouhodobě? To je otázka. Pokud by se například našlo dost dlouhodobých investorů, z trhu by vytlačili své méně trpělivé protějšky. Proč? Vezměme si jednoduchý příklad: Na trhu se obchoduje jen jedna akcie s dividendou 10 dolarů a očekávaným růstem dividend ve výši 5 % (2 % inflace a 3 % reálný růst). Bezrizikové sazby jsou na 5 % a riziková prémie je na 5 %. Hodnota akcie je pak 10 děleno 10 % (jako celková návratnost daná 5 % + 5 %) mínus ona 5 % očekávaného růstu. Tedy 200 dolarů.

Nyní na trhu přijde investor uvažující a jednající jako pan Buffett a řekne si, že ona 5% riziková prémie je pro něj příliš vysoko. Protože jemu stačí i nižší návratnost, jelikož v delším období jsou akcie mnohem méně rizikové (viz výše). Řekne si tak, že mu stačí prémie ve výši 1 %. Požadovaná návratnost tak u něj bude jen 6 % a hodnota akcie pro něj bude 10/(6 % - 5 %), tedy 1 000 dolarů. A za cenu pohybující se kolem 200 dolarů bude vesele nakupovat. Pokud by se jich našlo více, cenu budou táhnout nahoru, pro krátkodobé investory ale její cena zajímavá už nebude, protože oni chtějí vyšší kompenzaci za riziko.

2. Realita dlouhodobosti investic: Tento zjednodušený příklad ukazuje, co by se mohlo stát, pokud by investoři více lnuli k investování dlouhodobému – mohla by klesat riziková prémie a hodnota akcií by díky tomu rostla. A naopak – čím krátkodobější by byl investiční horizont těch, kteří na trhu operují, o to vyšší prémie a nižší hodnota (a na efektivním trhu i cena) akcií. Některé ekonomické modely přitom tvrdí, že prémie jsou výrazně výše, než by „měly“ být (právě s ohledem na onu dlouhodobou (ne)rizikovost akcií). A dlužno dodat i to, že prémie u akcií nelze přímo pozorovat (na rozdíl od dluhopisů), lze je jen odhadovat.

Já pro „standardní“ podmínky pro americký trh používám 5,5 %. Pokud by se investoři nyní najednou začali chovat jako pan Buffett a dlouhodobě „drželi“ (či zapomněli, že se s akciemi vůbec obchoduje), měl bych asi uvažovat o výrazném snížení mnou používané prémie. A možná čtenáře v souvislosti se současnými vysokými cenami a valuacemi napadá, zda skutečně nedochází k tomu, že by investoři byli stále dlouhodobější a hodnotu akcií tak nezvyšuje pokles rizikové prémie.

Jak jsem uvedl, měřit prémie přímo nelze, ale z různých analýz se nezdá, že by docházelo k nějakému strukturálnímu poklesu. A hlavně je tu jeden důležitý fakt: Na počátku šedesátých let dosahovala průměrná doba držení akcií vrcholu, a to na více než sedmi letech. Od té doby toto číslo soustavně klesá a nyní se pohybuje hluboko pod jedním rokem. Což je pravý opak toho, o čem hovoříme a výsledkem by naopak měl být růst prémie a pokles hodnoty akcií (ceteris paribus).

 

Čtěte více:

Buffettův indikátor a top pětka na trhu
20.07.2021 17:53
Na počátku padesátých let odpovídala kapitalizace amerického akciového...
Víkendář: Buffett o tom, proč by něco kupoval, a něco ne
14.08.2021 9:17
Když kupujeme nějakou společnost, činíme tak proto, že si ji chceme sk...
Kdo je to pan Trh a může dobrý žokej vyhrát na herce? Pár zlatých rad k
19.10.2021 18:06
V minulém článku jsme se zabývali hodnotovým investováním a pravidly B...
Mankiw: Skutečná rizikovost akcií a úvahy o trvale udržitelných vysokých valuacích
09.11.2021 11:34
Akciový index Dow se dostal nad 36 000 bodů a ekonom N. Gregory Mankiw...
Trhy rostou a Buffett otáčí kormidlem. Letos zatím víc prodává než nakupuje
12.11.2021 15:07
Warren Buffett se nechal při různých příležitostech slyšet, že když na...

Váš názor
  • Jenže oni nezačnou
    15.11.2021 8:16

    Jenže lidi se nezačnou chovat jako Warren Buffet, stejně jako velká část lidí bude bydlet v nájmu, pracovat v nezáživných profesích, kde se nenadřou, nebudou žít zdravě a úsporně, budou volit socialismus a pít alkohol. Takoví už jsou!
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
14.07.2024
9:03Víkendář: Yardeni míní, že trhy se přestávají obávat ekonomického zpomalení a potenciál umělé inteligence je reálný
13.07.2024
16:28Komentář Invesco: Zlato a jeho červnová výkonost
9:57Víkendář: Tisíce umělých inteligencí místo jedné velké
12.07.2024
22:01Hlavní americké indexy obrátili po poklesu a uzavřely týden ziskem.  
17:59Světová ekonomika v příštím roce
17:48FT: Unilever plánuje zrušit třetinu pracovních míst v kancelářích v Evropě
17:46Americké banky zahájily výsledkovou sezónu, trhy umazávají včerejší ztráty  
17:15Braňo Soták: Update investičních tezí  
16:49Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2024
16:35Lufthansa podruhé zhoršila letošní výhled, zisk za druhé čtvrtletí klesl
15:26Jakub Blaha: JP Morgan zaznamenala výrazné oživení divize investičního bankovnictví  
14:56Citi hlásí růst tržeb všech hlavních divizí, varuje ale pře vyššími náklady
14:07Čistý úrokový výnos Wells Fargo za 2Q zaostal za odhady
11:18Banky poskytly v červnu hypotéky za 24,2 mld. Kč, nejvíce od března 2022
11:04Perly týdne: Kdy přijde čas na hodnotové akcie a proč je NVIDIA titulem s největším množstvím krátkých pozic
9:06Rozbřesk: Další propad americké inflace otvírá Fedu dveře k předvolební redukci sazeb, E. Zamrazilová: nižší inflace neznamená strmý pád sazeb
8:57Dodávky letounů 737 MAX se možná opozdí až o půl roku, sdělil Boeing zákazníkům
8:07Čína v červnu dosáhla rekordního přebytku obchodní bilance. Většina evropských trhů zelená, výjimkou je Amsterdam  
11.07.2024
17:10Je možné predikovat černé labutě?
17:03Investoři po inflačních číslech vybírají zisky, koruna zvrátila klesající trend posledních dní  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data