Americký akciový index S&P 500 letos odepsal necelých 6 %. Dopadá na něj očekávané zvýšení úrokových sazeb Fedem, zpomalení hospodářského růstu i geopolitická napětí. Dokonce nedosahuje ani výkonnosti evropských akcií či indexů rozvíjejících se trhů. A čím dál více stratégů má ohledně jeho letošního vývoje čím dál pesimističtější odhady. Co v této době na trzích sledovat a jak se zachovat?
Z dlouhodobějšího pohledu tržního vývoje není ten nynější žádnou výjimkou, upozorňuje ve svém článku hlavní analytik Patrie Tomáš Vlk. To ale nemění nic na faktu, že dlouhodobý směr akciových trhů je vzhůru. Historicky trvají akciové korekce v průměru řádově pár měsíců, tedy mnohem kratší dobu, než jakou setrvávají v růstovém trendu, pokračuje analytik Vlk. A stejně jako dolů dokážou překvapit i nahoru, tedy vystartovat dřív, než bychom čekali. "U nejsledovanějšího indexu amerických akcií S&P 500 nejsou ztráty vůbec dramatické. Vidíme tudíž stále slušnou šanci, že se i v letošní celoroční bilanci přehoupne do plusu," dodává Tomáš Vlk v souladu s Investičním výhledem, kde vychází cíl Patrie pro S&P 500 nad 5 000 body.
Prognózu 5 100 bodů na indexu S&P 500 má stratég David Kostin, který v pondělním komentáři řekl, že „rizika se zdají být nakloněna směrem dolů“. Kostinův cíl 5 100 bodů se přitom nachází přibližně uprostřed prognóz z průzkumu agentury Bloomberg.
Nejnižší cíl na S&P 500 do konce letošního roku měl ze všech 23 stratégů dotazovaných agenturou Bloomberg v lednu stratég Michael Wilson z . Aktuálně se tento index pohybuje okolo 4 500 bodů a tento stratég mu na letošek předpovídá 10% pokles ze současných úrovní z důvodu agresivnějšího utahování měnové politiky ze strany Fedu a zpomalení růstu zisků. Divoké výkyvy v minulém týdnu byly podle něj „klasickou akcí na medvědím trhu,“ napsal v komentáři.
Pokles až na 4 000 bodů určitě není pro Kostina z hlavním scénářem, vyloučit jej ale podle něj nelze, pokud reálné výnosy amerických státních dluhopisů vzrostou o 60 bazických bodů na 0 %. V pondělním komentáři doplnil, že rizika rostou, včetně zatím „smíšených“ výhledů ve výsledkové sezóně a čtyř očekávaných zvýšení sazeb v letošním roce. V předchozím výhledu Goldmani ještě počítali jen se dvěma zvýšeními.

Morgan Stanley upozornila také na vztah mezi indexem S&P 500 a výrobní aktivitou v USA. Podle analytiků této banky tu je, zejména posledních 20 let, úzký vztah mezi novými zakázkami v měsíčních výrobních průzkumech a meziročními změnami na tomto indexu. Čerstvá čísla indexu nákupních manažerů v průmyslu mají být zveřejněná dnes odpoledne, přičemž rychlé odhady jsou nastavené na 55,0 b. Zároveň mají přijít i data ISM v průmyslu, u nichž trh předvídá pokles z prosincových 58,7 b. na 57,5 b.
Úzká korelace mezi indexem S&P 500 a výrobními údaji je podle nejčastěji vidět u měsíčního PMI, ale průzkum Empire State Manufacturing newyorského Fedu, který se obvykle zveřejňuje o dva týdny dříve, také vykazuje stejný vztah s akciemi. Poslední data tohoto průzkumu sice ukázala na propad o 32 bodů na -5 bodů, ale firmy byly ohledně výhledu na dalších šest měsíců obecně optimistické. Vzhledem k tomu, že obě série dat stále směřují dolů, může být složité dosáhnout na indexu S&P 500 meziročního zisku, napsala Lisa Shalett, hlavní investiční ředitelka Wealth Management.
Analytici Kostin a Wilson se shodují, že nejlepší strategií pro dnešní trhy je zaměřit se na kvalitu. „Doporučujeme investorům, aby se zaměřili na kvalitní akcie a potenciální růst, který by mohly podpořit ceny ropy u energetických akcií,“ napsal Kostin.
Konkrétní tipy, jak se chovat na padajících trzích naleznete v článku hlavního analytika Patrie Tomáše Vlka a také v textu hlavního makléře Patrie Pavola Mokoše.
Zdroj: Bloomberg