Aktualizováno Růst cen výrobců v červnu dále pokračoval, zejména v zemědělství, kde citelně vzrostly ceny rostlinné výroby a z meziročního pohledu tak růst cen zemědělských výrobců dosáhl 42,5 %, u rostlinné výroby pak téměř 60 %. Růst cen u průmyslových výrobců sice z meziměsíčního pohledu mírně zvolňuje, meziroční dynamika však dále mírně zrychlila z titulu růstu cen zejména potravinářské výroby a rafinovaných ropných produktů. Růst cen stavebních prací sice mírně zvolnil, zůstává však stále dvouciferný.
„V červnu pokračoval meziroční růst cen všech výrobců. Ceny zemědělských výrobců se meziročně zvýšily o více než 42 % a ceny v průmyslu o 28,5 %. Ceny stavebních prací meziročně vzrostly dle odhadů o 12,8 % a ceny tržních služeb pro podniky byly vyšší o více než 6 %,“ upozorňuje Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.
Ceny stavebních prací se meziročně dle odhadů zvýšily o 12,8 % (v květnu o 13,5 %). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 25,9 % (v květnu o 26,5 %).

"Červnové ceny výrobců naznačují, že cenové tlaky u některých cen již patrně dosáhly vrcholu, což souvisí i s poklesem řady cen komodit na světových trzích v posledních týdnech z důvodu obav ze slábnutí světové ekonomiky, říká hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler "Na druhou stranu řada cenových tlaků nepolevuje. Ceny zemědělské výroby dále zrychlují, což bude dále probublávat do vyšší cen potravin. Také ceny elektřiny a plynu z titulu obav z přerušení dodávek plynu z Ruska v polovině letošního roku dále citelné vzrostly, což bude dále zvyšovat cenové tlaky (graf 2). Další zdražování potravin a energií tak u spotřebitelských cen převáží působení vyšší srovnávací základny z druhé poloviny minulého roku. Vzhledem k uvedenému vývoji tak bude inflace v dalších měsících dále zrychlovat a dosažení 20% hranice se z pohledu současného vývoje jeví jako hotová věc."

V květnu meziročně vzrostly ceny v EU o 36,4 % (v dubnu o 37,0 %). Ceny se zvýšily ve všech zemích EU. Nejvíce vzrostly ceny v Dánsku o 59,8 % a v Rumunsku o 59,2 %. Na Slovensku byly ceny vyšší o 41,5 %, v Německu o 33,5 %, v Polsku o 32,2 %, v Česku o 27,9 % a v Rakousku o 27,4 %.
Zdroj: ČSÚ, ČBA