Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlato se chová neobvykle

Zlato se chová neobvykle

31.08.2023 20:34

Již nějaký čas se od sebe odtrhává řada doposud docela vzorně spolupracujících proměnných. Občas na tyto „anomálie“ poukazuji, dnes se v této souvislosti podíváme na zlato. Jemu se tu moc nevěnuji, ale dnes učiním výjimku, i proto, že ona mezera vznikla ve vztahu k výnosům amerických vládních dluhopisů. A to je zase naopak můj kandidát na nejdůležitější proměnnou na globálních finančních trzích.

Jak ukazuje následující graf, až donedávna šla cena žlutého kovu poměrně stejnou cestou, jako reálné výnosy desetiletých vládních dluhopisů. Nejde o věc překvapivou, tato vazba bývá vysvětlována tím, že čím vyšší jsou výnosy, o to větší náklad příležitosti při držení průběžně nic nevynášejícího zlata. A naopak. Jinak řečeno, čím více vynáší dluhopisy, o to více si investoři rozmyslí, zda držet místo nich zlato. Jehož cena tak má tendenci k poklesu (a naopak). Stejný mechanismus by ale měl fungovat i u jiných aktiv, včetně akcií (proto jsou výnosy dluhopisů součástí nákladu kapitálu/požadované návratnosti).

Pointa grafu je v tom, že v posledních čtvrtletích se od sebe reálné výnosy a cena zlata odtrhly – v logice výše uvedeného přestali investoři z nějakého důvodu tolik věnovat pozornost tomu, že atraktivita dluhopisů roste. Pokud by tak naopak činili i nadále, předchozí korelace, neřkuli kauzalita, by implikovala cenu zlata výrazně níže.

tt

Zdroj: X

Druhý dnešní graf pracuje s nominálními výnosy dluhopisů a relativní cenou zlata, měřenou k cenám mědi. Tento poměr sám o době bývá někdy vykreslován jako indikátor stavu globální ekonomiky – vyšší měď ke zlatu by měla být známkou boomu a nízkého rizika a naopak (protože měď je kovem průmyslovým, zlato je v této logice považováno za bezpečný přístav). Samotná fialová křivka by tak již nějaký čas naznačovala globální posun k „risk-off“ režimu.

vv

Zdroj: X

Vývoj fialové křivky by na globální cyklický vývoj docela seděl, mně na něm zaujalo nejvíce to, že nejde tak úplně v souladu se strukturálními tezemi o mědi. Tedy s tezemi o tom, jak prudce bude posilovat cena mědi kvůli energetické transformaci. Možná se tu tedy projevuje zejména cyklus – měď, respektive Dr. Copper, je konec konců považována za významný globální cyklický indikátor. I když pohled na historická data podle mne ukazuje, že se to s jeho vypovídací schopností přehání.

Každopádně, zlato se ve své absolutní i relativní ceně (k mědi) nyní chová neobvykle ve vztahu k reálným i nominálním výnosům dluhopisů. Pokud bychom pak chtěli být hodně kreativní a úvahu s kauzalitami bychom obrátili, dospěli bychom k tomu, že výnosy amerických vládních dluhopisů jsou nyní nepatřičně vysoko (s ohledem na globální růstový a rizikový profil). Pak bych ale čtenáře odkázal na svou sérii úvah o dlouhodobé „rovnovážné“ výši těchto výnosů.

 

Čtěte více:

Konec cyklu zvedání sazeb – implikace pro dolar (a zlato)
11.05.2023 17:45
U akcií na konci cyklu zvedání sazeb dost záleží na tom, v jakém infl...
Analýza Invesco: Jak si vede zlato?
01.06.2023 6:16
První čtvrtletí roku 2023 navázalo na slušnou výkonnost z posledních t...
Historická anomálie: Nové technologie - staré firmy
29.08.2023 17:45
Elektromobily dostala na trh Tesla, ne společnosti jako Ford, VW, či T...
Nejlepší tradeři všech dob: Paul Tudor Jones
30.08.2023 17:41
Za jednoho z nejlepších traderů všech dob je po právu považován Paul T...
Fidelity International: Britské gilty jsou nastaveny příliš pesimisticky
31.08.2023 13:34
Globální dluhopisy v létě ztrácely půdu pod nohama pět týdnů v řadě. ...
Propad peněžní nabídky - nejde jen o směr, ale i o výchozí bod
30.08.2023 16:05
Liz Ann Sonders ze Schwabu stejně jako někteří další poukazují na aktu...

Váš názor
 • tento článek je nesmysl
  08.09.2023 9:18

  Moje zlato se chová stále stejně, nepozoroval jsem, že by se chovalo neobvykle. Moje zlato je stále atraktivní doktore. Vidím jak na něj stále zízají a slintají, vidím tu závist v očích těch co mají doma zlato s neobvyklým chováním, které už dávno ztratilo atraktivitu. Je to jen o tom, jaké zlato si pořídíte. Každej by chtěl to nejlepší zlato, ale potom nakupuje juany, tak si dovedete asi představit co potom asi doma má.
  oradapoisson
 • křivka 30-D
  06.09.2023 20:02

  aneb hotovosti zatím ještě dosti
  Mudr.c
 • zlato?!
  06.09.2023 17:35

  Zlato vypadá atraktivněji, než by mělo být dle minulých zkušeností cyklického trhu? V tom případě možná vzrostlo vnímané riziko, že problém (do kterého vstoupíme/vstupujeme/jsme) není cyklický/dočasný/krátkodobý.
  dan_tencl
  • Re: zlato?!
   06.09.2023 19:52

   Neděste svět. /// Zlato přece už asi 50 let není atraktivní. Historie ZLATÉHO STANDARDU je pohnutá... Zlato dnes hromadí snad jen ten kdo očekává měnovou reformu. FED tuto komoditu přece opustil v polovině 80.let, zjevně jakožto mrtvou duši, snad pro to, že fyzické zlato v jeho bilanci činilo sotva 4% účetní hodnoty zlatých rezerv... (výroční zpráva privátní firmy, což FED je, každoročně popisuje hospodářské výsledky a kromě toho také vše co firma řešila, proč to řešila, co plánuje řešit atd., hloubka do historických pramenů je veřejná a dlí na firemních doménách) /// Ano, existují země, které zlato stále těží, ale to je jen díky tomu, že doposud neměly "nic lepšího" ke směně za potraviny a léky nebo jak zaměstnat vlastní populaci. Logicky takové země zlato mohou hromadit do rezerv, ale jen pokud mají co lepšího na trh prodat, aby nakoupily léky, potraviny. Existují i takové země, které chtějí zlato do rezerv nakoupit, ačkoliv ho netěží a přitom jejich národní měna je tzv.kompatibilní (případ CZ). Možná je důvodem tohoto zdánlivě nákladného kroku NADBYTEK NÁRODNÍCH ZDROJŮ nebo pro řádného hospodáře rčení "všeho do času" (existence úvah o reformě EU - uvažuje se o plánu do 2030 přijmout UA, Moldavsko a Gruzii a současně o snaze změnit hlasovací režim na kvorum namísto práva veta, první návrh přelom 2023/2024)
   Mudr.c
   • ha ha
    06.09.2023 23:24

    Není atraktivní. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-byznys-komodity-dluhopisy-centralni-banky-nakupuji-zlato-nejvic-v-historii-220886.........https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/centralni-banky-nakup-zlata.A230505_151849_eko-zahranicni_tbr
    Velkamedvědice
   •  
    06.09.2023 22:28

    Jen jsem se pokusil laicky interpretovat grafy, netvrdím, že jsem se trefil. A nejde o to, jak je nebo není zlato atraktivní, ale proč stoupá na atraktivitě, když by to neměla být pozice ve zlatě výhodná. Jaká myšlenka stojí za anomálií?
    dan_tencl
    •  
     06.09.2023 22:32

     ... lepší zlato v sejfu, než potištěné papírky v ruce. Zlatem si však zadek neutřeš, ale papírky ano :D
     Kočičák
Aktuální komentáře
22.09.2023
17:24Monetární politika v následujících letech - mezi mírně pod a mírně nad je velký rozdíl
17:01Wall Street roste a zelenat se před víkendem začíná i Evropa  
15:04Průzkum Reuters: V září ČNB sazbami nehne, ale do konce roku hlavní na 6,50 %  
14:50Ceny domů a bytů v Německu se ve čtvrtletí snížily nejvíce od roku 2000
13:10Než otevře Wall Street: Activision Blizzard, Palantir, Vertex Pharma  
12:49Perly týdne: Která aktiva jsou nastavena na tvrdé, měkké a na žádné přistání?
12:38Nová pokuta přes 9 miliard korun pro Intel. Evropská komise musela ustoupit verdiktu Soudního dvora
11:47Británie signalizovala, že schválí spojení firem Microsoft a Activision
11:02Podnikatelská aktivita v eurozóně v září dál klesá, tempo se ale zmírnilo
10:59Monopol Space X a nové firmy v odvětví uvažující jinak než stará škola
10:35Raiffeisenbank a.s.: Výplata dluhopisu ISIN XS2321749355
10:10Smíšená data z Evropy a stabilní pozice Bank of Japan. Dluhopisy mají dopoledne navrch  
9:46UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
9:20Rozbřesk: Česko s inflací v titulcích. Stojí za ní spíše dražší služby než potraviny
8:55BoJ pokračuje v uvolněné politice, evropská cena zemního plynu po odvolání stávky v Austrálii klesá  
8:44Japonská centrální banka pokračuje v mimořádně uvolněné měnové politice
6:47Chavez: Umělá inteligence je v základu stále jen matematika, lidí bude stále třeba
21.09.2023
22:02Zámoří pokračovalo v propadu po jestřábím zasedání FEDu  
17:40Dvě valuační mezery a mimořádná síla současných příběhů na trhu
17:11Akcie se snaží najít pevnější půdu pod nohama, delší výnosy pokročily výš  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data