Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pád amerických dluhopisů se blíží splasknutí dot-com bubliny, jedinou šancí na obrat je krach akcií

Pád amerických dluhopisů se blíží splasknutí dot-com bubliny, jedinou šancí na obrat je krach akcií

05.10.2023 13:18
Autor: Jaroslav Máca, Patria Finance

Ztráty na amerických státních dluhopisech (Treasuries) s delší splatností začínají soupeřit s některými z nejznámějších tržních krachů v historii USA.

Treasuries s maturitou 10 a více let se podle údajů agentury Bloomberg propadly o 46 % od vrcholu v březnu 2020. To je jen o něco málo méně než 49% propad amerických akcií v důsledku prasknutí tzv. dot-com bubliny na přelomu století. Propad třicetiletých dluhopisů byl ještě horší a dosáhl 53 %, čímž se přiblížil 57% propadu akcií během hluboké finanční krize.

Rozsah ztrát slouží jako výstražné připomenutí rizika, které se pojí s investováním do dluhopisů s velmi dlouhou splatností, kde jsou ceny nejcitlivější na změny úrokových sazeb. To bylo dříve součástí přitažlivosti těchto cenných papírů díky tomu, jak Fed po většinu minulého desetiletí snižoval výpůjční náklady téměř na nulu.

huh

Zdroj: Bloomberg

Ale jak centrální banka uskutečnila nejagresivnější utahování měnové politiky za poslední dekády, aby zkrotila rychle rostoucí inflaci, mix historicky nízkých počátečních výnosů, dluhopisů s dlouhou dobou splatnosti a rychle rostoucích sazeb se ukázal jako bolestivá kombinace.

„To je něco,“ uvádí Thomas di Galoma, „veterán“ se 40 lety zkušeností na finančních trzích, aktuálně působící v investiční společnosti BTIG.

„Abych byl upřímný, nikdy jsem si nemyslel, že ještě někdy uvidím 5% desetileté dluhopisy. Dostali jsme se do prostředí po globální finanční krizi, kdy si všichni prostě mysleli, že sazby zůstanou nízké.“

Současné ztráty Treasuries s dlouhou splatností jsou více než dvojnásobné oproti dalšímu největšímu propadu v roce 1981, kdy tehdejší předseda Fedu Paul Volcker v rámci tlumení tehdejší vlny zvýšené inflace (Great Inflation) vyhnal desetileté výnosy na téměř 16 %.

Překonaly také průměrnou ztrátu 39 % za sedm medvědích akciových trhů v USA od roku 1970, včetně loňského propadu indexu S&P o 25 % poté, co Fed začal zvyšovat sazby z téměř nulové úrovně.

Snad nejlepším příkladem ohromující bolesti způsobené investorům je propad Treasuries s 30-letou splatností a úrokovou sazbou 1,25 % vydaných v květnu 2020. Tento dluhopis ztratil od své emise více než polovinu hodnoty a obchoduje se za zhruba 45 centů za dolar.

„Je tu spousta utrpení v portfoliích,“ řekl di Galoma. „Viděli jsme několik velkých pohybů, ale nezdá se, že by vydržely. Tentokrát to prostě pokračuje. Je to trochu jako vzdorovat gravitaci.“

Podle analytiků Barclays představuje jedinou šanci pro cenné papíry s pevným výnosem jako jsou Treasuries vytrvalý pokles cen na akciovém trhu.

„Neexistuje žádná magická úroveň výnosů, která by po dosažení automaticky přilákala dostatek kupujících a vyvolala udržitelný růst dluhopisů,“ napsali analytici v čele s Ajayem Rajadhyakshou ve své poznámce. „V krátkodobém horizontu si dokážeme představit jeden scénář, kdy dluhopisy výrazně vzrostou: Pokud riziková aktiva v příštích týdnech prudce poklesnou.“

Propad Treasuries způsobil v posledních měsících šok na globálním trhu dluhopisů, protože investoři se připravují na to, že výpůjční náklady zůstanou vyšší po delší dobu (Higher-for-Longer). Ačkoli se výprodej ve středu zmírnil, obchodníci jsou ve střehu, aby se volatilita znovu nezvýšila - zejména pokud páteční údaje o mzdách mimo zemědělský sektor v USA budou silnější, než se očekává.

uhu

Zdroj: Bloomberg

Je nepravděpodobné, že by americká centrální banka zmírnila svůj program tzv. kvantitativního zpřísňování, což z ní mimo jiné podle Barclays činí čistého prodejce Treasuries. Kromě toho zvýšení jejich nabídky v důsledku rostoucího deficitu také zvyšuje termínovou prémii v neprospěch dluhopisů s delší splatností, uvedli.

Poptávka bude slabá, protože čisté nákupy zahraničních centrálních bank zpomalují, napsali analytici. Japonští investoři – největší zahraniční držitelé dluhu USA – budou pravděpodobně dávat přednost domácímu dluhopisům s tím, jak výnosy vzrostou, až Bank of Japan upraví svoji měnovou politiku.

To vše podle Barclays znamená, že osud dluhopisového trhu leží v rukou akcií. Zhruba 5% pokles indexu S&P 500 v posledních třech měsících je daleko od toho, co je potřeba k vyvolání oživení na trhu cenných papírů s pevným výnosem, napsali analytici.

„Rozsah výprodeje dluhopisů byl tak ohromující, že akcie jsou z hlediska ocenění pravděpodobně dražší než před měsícem,“ napsali. „Domníváme se, že případná cesta ke stabilizaci dluhopisů vede přes další přecenění rizikových aktiv směrem dolů.“

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Vedle „výš po delší dobu“ tu může být i docela opomíjené „níž po delší dobu“
28.09.2023 14:55
V médiích typu Bloomberg, či CNBC se již nějaký čas docela často hovoř...
Jsou velké změny a stávky na trhu práce v USA počátkem bodu obratu?
02.10.2023 6:21
Jsou stávky v USA a požadavky na změny odměn a pracovního prostředí kr...
Lockhart: Jestli příští rok přijde snížení sazeb, bude to až na jeho konci
29.09.2023 7:03
Dennis Lockhart stál v čele Federal Reserve Bank of Atlanta a v rozhov...
Paralýza federálních úřadů v USA zatím zažehnána, Biden zákon již podepsal
01.10.2023 8:02
Obě komory amerického Kongresu schválily zákon o nouzovém financování ...
Týdenní výhled: Akcie budou tančit v rytmu výnosů. Shutdown odvrácen – dobře, nebo špatně?
02.10.2023 14:22
USA na poslední chvíli odvrátily tzv. shutdown, tedy nucené osekání vl...
Hladké přistání. Ale na čem?
04.10.2023 15:38
Dění na akciovém trhu táhnou příběhy, které jsou v daný moment nejlepš...
Rob Arnott: Výnosová křivka příčinou recese. Sazby jsou příliš vysoko, měly by jít dolů
04.10.2023 7:13
Rob Arnott z Research Affiliates hovořil na Bloombergu o tom, že pokud...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data