Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Růstový potenciál české ekonomiky klesá. Odolá koruna výplachu rizikových aktiv?

Rozbřesk: Růstový potenciál české ekonomiky klesá. Odolá koruna výplachu rizikových aktiv?

05.08.2024 9:16
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Dosavadní růstový model české ekonomiky se vyčerpává. S takovým závěrem přišel odborný aparát ČNB, který v nové makroekonomické prognóze snížil dlouhodobý rovnovážný růst tuzemské ekonomiky o 0,5 procentního bodu na 2,5 %. Ke snižování tempa potenciálního růstu přitom dle centrální banky docházelo postupně již od roku 2016, kdy byl identifikován významný strukturální zlom.

Ze sektorového pohledu po roce 2016 fakticky stagnuje průmyslová výroba, páteřní odvětví tuzemské ekonomiky. To lze ilustrovat na zastavení růstu tržního podílu českých vývozců do Německa, stejně jako na zpomalování růstu přidané hodnoty průmyslu. To mělo za následek zpomalení tempa dohánění vyspělých ekonomik, především v porovnání s Polskem.

Snížení tempa potenciálního růstu jde ruku v ruce s pomalejším tempem růstu produktivity. Dle centrální banky lze hledat příčiny utlumeného růstu produktivity mezi tzv. měkkými ukazateli – jde o kvalitu institucí, intenzitu výzkumu a vývoje nebo nedostatečný rozvoj infrastruktury.

Z tohoto důvodu ČNB snížila rovnovážný růst produktivity ze 3 % na 2,5 %. V podobném rozsahu pak revidovala i dlouhodobě udržitelný růst nominálních mezd na 4,5 %. Z pohledu finančních trhů je důležité, že se tyto změny promítají také do předpokladu o nižším tempu posilování české koruny. Její reálný kurz sice v posledním desetiletí zhodnocoval přibližně o 1,5 %, do budoucna však centrální banka předpokládá tempo reálného (a nominálního) posilování o jedno procento ročně, dnešním kurzem přibližně o 25 haléřů.

Pomalejší konvergence tuzemské ekonomiky je nepříjemnou zprávou, která fakticky znamená pomalejší růst životní úrovně. Na druhou stranu jde vlastně o přiznání již několik let pozorovaného – česká ekonomika bojuje s celou řadou strukturálních problémů, které se vládám nedaří uspokojivě řešit. Bez efektivnějšího vzdělávacího systému, pružnějšího trhu práce, kvalitní veřejné správy nebo rozvinuté dopravní infrastruktury přitom nemusí jít o poslední přepisování růstového potenciálu směrem dolů…


*** TRHY ***

Koruna

České koruně se po zasedání ČNB relativně dařilo, když se podívala pod hladinu 25,30 EUR/CZK. Nad očekávání slabá data z amerického trhu práce, resp. rostoucí obavy z recese ale odšpuntovaly výplach na amerických akciových trzích. Ten by mohl korunu z počátku tohoto týdne dostat pod tlak, zvláště pokud by se negativní sentiment dále prohloubil (to může způsobit např. fakt, že se Warren Buffet zbavil poloviny svých akcií Apple).
Kromě rostoucí averze k riziku budou korunu zajímat také tuzemská data. Výsledky červnového maloobchodu (dnes) a průmyslu (zítra) dle nás zaostaly za očekáváním trhu a těžko tak dodají české měně vzpruhu. Ve čtvrtek pak přijdou na řadu data z trhu práce dle metodiky MPSV.

Eurodolar
Dávka slabších amerických čísel probudila (nejen) pár EUR/USD z letního dřímání a poslala jej nejvýše od poloviny července. Předně trh vstřebával slabší než očekávané payrolls (114 tis. namísto očekávaných 175, plus negativní revize minulých čísel), ale negativně překvapila i míra nezaměstnanosti (vystoupila na 3,4 %). Trh začal i kvůli naplnění "Sahm rule", jednoho z měkkých "pravidel" pro indikaci recese zohledňujícího právě růst nezaměstnanosti, okamžitě sázet na razantnější snižování sazeb ze strany Fedu - pravděpodobnosti zářijového poklesu o 25, respektive 50bps, se v pátek v podstatě otočily. Trh nyní vidí pokles o 50bps s 80% pravděpodobností.
Nadcházející týden není z hlediska očekávaných událostí příliš zajímavý. Dnes bude zveřejněn index ISM ve službách za červenec, který v předchozím měsíci poklesl pod hranici 50 bodů (rovněž indikující útlum aktivity) a čeká se jeho návrat nad ni. Z pohledu dolaru pozitivní roli může hrát růst napětí na Blízkém východě, jehož jsme v posledních dnech svědky.

Akcie
Výsledky Amazonu za minulý kvartál nebyly úplně zklamáním, když čistý zisk na akcii porazil odhady o 20,59 % při tržbách takřka v rámci konsensu. Akcie odepsaly okolo 9 %, čímž protly i 200denní klouzavý průměr, který byl jakousi oporou před cestou níže. Čistý zisk Intelu na akcii zaostal za odhady o 81 % při tržbách v rámci konsensu. Akcie Intelu se propadly o více jak 25 %, což je největší propad od roku 1982. Tržby i čistý zisk společnosti Apple na akcii porazily odhady analytiků, a to především díky silnějším tržbám v segmentu služeb (Apple TV+, Apple Pay a App Store) a zvýšeného zájmu o nový iPad. Akcie se posunuly severním směrem o cca. 0,5 %. Výprodejům se opět nevyhnuly akcie mag 7, kdy Nvidia odepsala přibližně 2 %, Meta ztratila zhruba 2 %, Tesla nechala v trhu více jak 4 %.


Čtěte více:

Eisman: Umělá inteligence na samém počátku, firmy teprve čistí data
03.08.2024 15:43
Steve Eisman z Neuberger Berman byl podle svých slov překvapen tím, ja...
Bleakley Advisors: Powella zajímá inflace a nezaměstnanost, ne dění na akciovém trhu
04.08.2024 16:57
Jay Powell se jako šéf americké centrální banky zaměřuje na to, jaká b...
Michael Wilson: Nevalná očekávání u zisků dopadnou na akcie navázané na ekonomiku
05.08.2024 6:53
Podle Michaela Wilsona z Morgan Stanley slabší výhled zisků amerických...
Víkendář: Saúdská Arábie se sbližuje s Čínou
03.08.2024 8:25
Podle Bloombergu se upevňují vazby mezi Čínou na straně jedné a zeměmi...
Víkendář: Zlepšení u automobilek není otázkou letošního roku
04.08.2024 8:11
Některé americké automobilky zklamaly investory svými posledními čtvrt...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2025
22:01Americké indexy dokázaly v závěru týdne posílit  
17:59Footshop a.s.: Informace pro investory
17:55Na trhu se přetlačují dvě investiční teze. Která vyhrává?
17:15Evropa zelenou uhájila, v Praze se dařilo povýsledkové Monetě  
15:42Slabý dolar představuje vedle cel další problém pro zisky firem
14:01UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2024
13:38UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2024
13:34UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2024
13:11Perly týdne: Recese a dolar měnící podmínky ve světové ekonomice
12:07ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:53Jakub Blaha: Intel díky předzásobení zákazníků poráží odhady Wall Street, výhled na druhé čtvrtletí je však mnohem pochmurnější  
11:20Pátek je na akciích zelený. Alphabet potěšil, Čína možná udělí výjimky z cel  
10:55Komentář analytika: Alphabet překonává očekávání díky rekordním ziskům z reklamy a 28% růstu cloudu  
10:51UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o jedenácté výplatě úrokového výnosu
9:56Čistý zisk Monety za 1Q mírně zaostal za naším očekáváním. Čisté úrokové výnosy lehce zklamaly  
9:27SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden – březen/2025
9:21FT: Apple kvůli celní válce s Čínou plánuje montovat iPhony pro USA v Indii
9:08Rozbřesk: Důvěra v českou ekonomikou mírně poklesla
8:54Moneta dodala mírně horší čísla, než se očekávalo, Alphabet naopak očekávání překonal a futures jsou v zeleném  
8:12MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2025 dosáhl 1,5 mld. Kč, bilanční suma přesáhla 500 mld. Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data