Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Loudavá německá lokomotiva: HDP v roce 2005 +0,9 %

Loudavá německá lokomotiva: HDP v roce 2005 +0,9 %

18.01.2006 12:20
Autor: David Marek

Německý statistický úřad dnes zveřejnil první odhad hrubého domácího produktu v loňském roce. Po růstu ekonomiky o 1,6 % v roce 2004 zvolnilo loni německé hospodářství tempo růstu na 0,9 %. Tristní výsledek. A nikoli ojedinělý. V posledních pěti letech se výkon německé ekonomiky zvýšil pouze o 3,6 % a horší výsledek ve vyspělém světě nezaznamenala snad žádná ekonomika. Za stejnou dobu například stoupl hrubý domácí produkt v EU-25 o 8,0 %, EMU-12 o 6,5 %, USA o 13,5 % a UK o 12,1 %. Čína stačila zdvihnout svůj výkon dokonce o více než polovinu.

Tři čtvrtiny růstu německé ekonomiky v loňském roce zajistil zahraniční obchod. Vývoz se reálně zvýšil o 6,2 %, dovoz stoupl o 5,0 %. Mírně kladný byl také příspěvek investic a tvorby zásob, naopak spotřeba vlády klesla. Spotřební výdaje domácností loni stagnovaly. Vysvětlením je pokles objemu vyplacených mezd a platů o 0,3 %. Nicméně díky poklesu daňové zátěže, disponibilní důchod domácností více méně stagnoval.

Zaměstnanost v německém hospodářství loni klesla o 0,3 % (121.000 osob) a produktivita práce se tedy zvýšila o 1,2 %. Zajímavé je, že nesnížila jen zaměstnanost, ale i nezaměstnanost (o 37.000 osob). Logicky tedy klesl počet ekonomicky aktivních osob.

Nepříznivý vývoj v Německu zanechal stopy i na české ekonomice. Vývoz z ČR do Německa se loni zvýšil pouze o 0,2 % (podle údajů za leden až listopad), zatímco o rok dříve stoupl o 23 %. Celkový vývoz z ČR přitom loni stoupl o 8,5 %. Podíl vývozu do Německa na celkovém vývozu z ČR tak klesl o dva procentní body na 34 %. Před „nepříliš vydařenou pětiletkou“ přesahoval podíl vývozu do Německa 40 % celkového vývozu z ČR.

Obraz německé ekonomiky v letošním roce se ale opět mírně vyjasňuje. Institut HWWA zvýšil svůj odhad růstu HDP z 1,2 % na 1,4 %. IWH dokonce posunul svou prognózu růstu HDP na 1,7 %, stejně jako DIW a Ifo. Příslibem příznivého vývoje jsou také poslední hodnoty průmyslové výroby, maloobchodních tržeb a „měkkých“ indikátorů jako jsou indikátory důvěry podnikatelů (Ifo), investorů (ZEW) či nákupních manažerů v průmyslu a ve službách.

Z pohledu dlouhodobě udržitelného tempa růstu ale příliš důvodů k jásání stále není. Německá politika se podobně jako její český protějšek musí opírat o křehké kompromisy a do razantních reformních kroků se raději nikdo nepouští. Svázané ruce má i nový kabinet Angely Merkelové. Hospodářskou politiku Německa navíc dále omezuje potřeba vypořádat se s vysokým rozpočtovým schodkem. Ten loni podle metodiky ESA 95 dosáhl 3,5 % HDP a opět tak Německo porušilo limit Paktu stability a růstu.

Naplnění mírného optimismu, který nyní v případě německé ekonomiky převládá, by bylo samozřejmě dobrou zprávou pro české vývozce a jejich subdodavatele. Ke strukturálnímu posunu v podobě plného zapojení do volného trhu EU a zvýšení výrobních a exportních kapacit díky předchozí vlně investiční aktivity by se tak letos mohl přidat příznivý impuls německého hospodářského cyklu. I proto letos počítáme se zrychlením růstu celkového vývozu z ČR, dalším zvýšením přebytku obchodní bilance a udržením svižného tempa růstu české ekonomiky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data