Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Česká republika vstoupí do systému ERM II ve druhé polovině roku 2007

MF: Česká republika vstoupí do systému ERM II ve druhé polovině roku 2007

28.11.2005 11:04
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF:
Ministerstvo financí společně s Českou národní bankou zastává názor, že Česká republika by v systému ERM II měla setrvat pouze nezbytně nutnou dobu, to znamená dva roky před předpokládaným termínem přijetí jednotné evropské měny.

„Je na rozhodnutí každé členské země, kdy do tohoto systému vstoupí, ale my se shodujeme na tom, že ČR by do systému měla vstoupit ve druhé polovině roku 2007,“ říká náměstek ministra financí Tomáš Prouza.

Pro účely ČR je vstup do systému ERM II ve druhé polovině roku 2007 relevantním termínem vzhledem s plánovaným zavedením eura 1.1.2010.

Česká republika plní Konvergenční program dokonce lépe, než jak se k němu zavázala a ze zemí Visegradské 4 plní nejvíce Maastrichtských kritérií. „Není důvod do systému ERM II spěchat. Pro přijetí jednotné evropské měny je nutná ekonomická sladěnost a splnění 5 Maastrichtských kritérií. Ta bychom měli plně splnit v roce 2008,“ dodává Tomáš Prouza.


Váš názor
 • socani
  28.11.2005 11:17

  Chlubit se vstupem za 1,5 roku ..!!! .. po tom , co to udělali Slováci ..??? Ať se jde Sobatka klouzat ..!!! ...reformy ČSSD ... kde jsou ..???
  aaa
  • čím později, tím lépe
   28.11.2005 14:05

   čím později tam vstoupíme, tím lépe. Naše koruna se proti EURo stále zhodnocuje a přijetím nevýhodného kursu by se navždy zafixovalo zbídačení našeho národa.
   Milan
   • More rec
    29.11.2005 9:31

    Nevidim duvod spechat, v dobe ekomonicke expanse by mohl zpusobit radu problemu, ci vyrazne zpomalit rust HDP. Vymena penez neni tak narocna, vzpomente si jak se provadela menova rozluka v unoru 1993. Rok 2010 vypda jako dobry termin.
    Mirek
    • Tak, tak
     29.11.2005 11:47

     Do ERM II bychom měli vstupovat, až se kurz koruny vůči Euru dlouhodobě ustálí. Pokud koruna dlouhodobě posiluje (nebo by naopak dlouhodobě ztrácela), pak rozhodně není vhodná doba pro fixaci jejího kurzu k Euru. Sjednocování Evropy (vč. měnového) beru jako nutnost pro schopnost čelit vnějším tlakům ostatních velkých států (Čína, USA, Rusko) a společně si alespoň trošku vydobýt zastání ve "světovém volném obchodu". Úplně nejlepší by bylo vyčkat pár let, co přijetí EURa udělá s ekonomikami prvních nově přistoupivších států ze střední a východní Evropy. Pokud jim to prospěje - OK, proč to neudělat taky. Pokud ne, pak není kam spěchat.
     PaulC
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba