Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance ČR: z extrému do extrému k lepšímu výsledku

Platební bilance ČR: z extrému do extrému k lepšímu výsledku

11.8.2005 10:19
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Schodek běžného účtu platební bilance se v červnu vyhoupnul na neočekávaně vysokých 15,3 mld. Kč. Zdrojem překvapení se staly dividendy vyplácené do zahraničí. Nicméně díky přebytkům obchodní bilance se běžný účet letos vyvíjí velmi příznivě. Jeho schodek se podle našeho odhadu v polovině roku pohybuje na úrovni 3,6 % HDP. Loni touto dobou činil 6,3 % HDP.

Česká ekonomika se letos opět o krůček posunula v prostoru vymezeném teorií životního cyklu investic. Loni v 1. pololetí byly do zahraničí repatriovány zisky v objemu 20,3 mld. Kč, letos to již bylo 31,5 mld. Kč. Při rozdělování zisku vytvořeného zahraničními investory v ČR loni připadlo na dividendy 32 procent, na reinvestice 68 procent. Letos se podíl dividend zvýšil na 36 procent. Klíčovou otázkou je, zda jsme si za tuto cenu (dividendy vyplácené do zahraničí) koupili výrobní zařízení, které nám vynáší více, laicky řečeno. Odpovědí je vývoj obchodní bilance. Loňská půlroční bilance vykazovala záporné saldo 7,8 mld. Kč, letos naopak přebytek 38 mld. Kč. Svých historických extrémů tak nyní dosahuje jak obchodní bilance tak bilance výnosů. Důležitý je součet přínosů a nákladů spojených s přílivem přímých zahraničních investic. Schodek běžného účtu po šesti měsících dosahuje 10,1 mld. Kč, před rokem činil 51,0 mld. Kč. V poměru k HDP na roční bázi, což je asi nejužitečnější ukazatel pro letmé pozorovatele české ekonomiky, klesl schodek běžného účtu ve 2. čtvrtletí na 3,6 % HDP, loni ve druhém kvartálu dosáhl 6,3 % HDP. Potom se nelze divit, že je kurz koruny odsouzen k postupnému zhodnocování.

Finanční účet platební bilance v červnu obohatila privatizace Českého Telecomu. Bohaté měsíce. V květnu Unipetrol, v červnu Český Telecom. Díky tomu příliv přímých zahraničních investic dosáhl ve 2. čtvrtletí 133 mld. Kč. Vyšší byl jen jednou. To když se inkasovaly příjmy z prodeje Transgasu před třemi lety. Bilanci portfoliových investic ovlivnily především obchody se státními dluhopisy a jedno nová privátní emise dluhopisů v zahraničí.

Za celý letošní rok očekáváme pokles schodku běžného účtu na zhruba 90 mld. Kč (3,1 % HDP) z loňských 144 mld. Kč (5,2 % HDP). I nadále by měl být schodek běžného účtu spolehlivě pokryt přebytkem finančního účtu.


Váš názor
  • No vidíte pane Marek, že to jde psát objektivně
    11.8.2005 15:22

    .
    PaulC
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data