Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Burza mění složení dozorčí rady, nově v ní zasednou Bakala, Roman, Michal či Míl

Burza mění složení dozorčí rady, nově v ní zasednou Bakala, Roman, Michal či Míl

9.6.2005 13:35
Autor: 

Následuje tisková zpráva BCPP:
Na svém dnešním 13. zasedání schválila řádná valná hromada akcionářů Burzy cenných papírů Praha, a.s. Zprávu o podnikatelské činnosti burzy a o stavu jejího majetku za rok 2004. Dále pak účetní závěrku za rok 2004, včetně rozhodnutí o rozdělení zisku, konsolidovanou účetní závěrku, zásady činnosti na rok 2005, snížení základního kapitálu, změny stanov, zvolila nové členy burzovní komory a dozorčí rady.

1) Zpráva o podnikatelské činnosti burzy za rok 2004

Akcionáři projednali a schválili Zprávu o podnikatelské činnosti burzy a o stavu jejího majetku na rok 2004. V tomto roce se i z pohledu burzy stalo nejvýznamnější událostí vstup České republiky do EU, v souvislosti s čímž se pražská burza stala od 1. května 2004 řádným členem Evropské federace akciových burz (FESE). Aktivně spolupracovala na přípravě zákona o podnikání na kapitálovém trhu (ZPKT), který vstoupil v platnost 1.5.2004, plně se řídí direktivami EU, a nahradil téměř celý zákon o cenných papírech. Pokračovalo i nadále řešení projektu Centrálního depozitáře cenných papírů, a.s., na kterém burza spolupracuje se společností Univyc, a.s.. Probíhala další etapa modernizace obchodního, vypořádacího a komunikačního systému. V roce 2004 došlo rovněž ke změně ve vedení burzy. Ing. Pavel Hollmann, který vykonával funkci ředitele do 31.5.2004 byl od 1.9.2004 nahrazen Ing. Petrem Koblicem.

2) Účetní uzávěrka za rok 2004 a rozhodnutí o rozdělení zisku
Výsledkem hospodaření burzy za rok 2004 je zisk před zdaněním ve výši 42,260 mil. Kč. Po odvedení daně z příjmu, dodatečném odvodu za rok 2003 a dopadu odložené daně je výsledkem hospodaření Burzy cenných papírů Praha, a.s. zisk ve výši 30,469 mil. Kč. Tohoto výsledku bylo dosaženo díky vyššímu objemu tržeb než předpokládal rozpočet a současně nižšímu čerpání nákladů. Prostředky, které zůstávají po povinném odvodu do rezervního fondu burza použije na krytí neuhrazených ztrát z minulých let.

3) Konsolidovaná účetní závěrka za rok 2004

Výsledkem hospodaření Burzy cenných papírů, a.s., společnosti Univyc, a.s. a Centrální depozitář, a.s. je čistý zisk 41,725 mil. Kč.

4) Zpráva dozorčí rady, auditorská zpráva

Valná hromada vzala na vědomí Zprávu dozorčí rady za období roku 2004. Byla seznámena se zprávou auditora k řádné účetní závěrce a konsolidované účetní závěrce společnosti za rok 2004.

5) Zásady činnosti a hospodaření burzy na rok 2005
Valná hromada schválila zásady činnosti burzy na rok 2005 a souhlasila s prioritami jakými jsou podpora kotací na BCPP, dokončení projektu Centrálního depozitáře cenných papírů, a.s., harmonizace burzovní legislativy s novými zákony, rozvoj systémů burzy, zlepšení mediálního obrazu, prohloubení nákladové efektivnosti a v neposlední řadě mezinárodní spolupráce. Záměrem hospodaření je dosáhnout výsledku před zdaněním ve výši 10,8 mil. Kč.

6) Návrh na snížení základního kapitálu
V souladu s platnou zákonnou úpravou schválila valná hromada snížení základního kapitálu burzy o 47,476 mil. Kč na 266,316 mil. Kč. Snížení základního kapitálu vychází jednak z povinnosti vzít z oběhu vlastní akcie, které má společnost v držení déle než tři roky a dále pak z povinnosti snížit základní kapitál o akcie, které společnost nabyla na základě usnesení valné hromady z 21.10.2004.

7) Změny stanov burzy
S účinnosti od 9.6. 2005 schválila valná hromada změnu ve Stanovách Burzy cenných papírů Praha, a.s. Nově budou členové burzovní komory voleni a odvoláváni dvoutřetinovou většinou. Počet členů burzovní komory se snížil na šest.

8) Změny ve složení burzovní komory
Valná hromada vzala na vědomí rezignaci Ing. Michaela Jasanského ke dni 16. února 2005 a kooptaci Jana Klenora za náhradního člena burzovní komory.

Na další pětileté volební období byl opětovně zvolen:

* Ing. Peter Palečka

Novým členem burzovní komory byl dále zvolen:

* Ing. Jan Klenor

9) Změny ve složení dozorčí rady
Valná hromada vzala na vědomí změny ve složení dozorčí rady. Dne 1.6. 2005 odstoupili pánové JUDr. Martin Aschenbrenner, LL.M., Ph.D., Ing. Jiří Klumpar, Ing. Jan Struž, Ing. Věslav Michalik, CSc., Ing. Roman Klaban a paní Ing. Petra Wendelová, CSc. .

Na pětileté volební období byli nově zvoleni:

* Ing. Tomáš Prouza
* Ing. Tomáš Kvapil
* JUDr. Martin Roman
* Zdeněk Bakala
* Ing. Jiří Michal
* Ing. Jaroslav Míl


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba