Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste Bank kupuje srbskou Novosadska banku a vstupuje na trh s vysokým růstovým potenciálem

Erste Bank kupuje srbskou Novosadska banku a vstupuje na trh s vysokým růstovým potenciálem

19.5.2005 9:16

EB oznámila, že získá 83,3% podíl v srbské Novosadske bance za částku 73,2 mil. EUR, což odpovídá poměru cena/účetní hodnota 3,3. EB plánuje do roku 2009 investovat dalších 35 mil. EUR formou navýšení kapitálu. Novosadska banka je relativně malá retailová banka s aktivy v hodnotě 132,3 mil. EUR, 260 tisíci klienty a tržním podílem dosahujícím pouze 2 %. Nicméně Novosadska banka je druhou největší bankou ve Vojvodině, jednom z nejvíce prosperujících regionů v Srbsku, který má zároveň nejužší ekonomické a kulturní vazby na Rakousko a další země středoevropského regionu. EB plánuje zvýšení tržního podílu banky na 10 % během následujících pěti let. EB plánuje, že Novasadska banka začne již po uplynutí 18 měsíců transformačního procesu a intenzivního obchodního vývoje vykazovat zisk a že návratnost kapitálu Novosadske banky do roku 2008 dosáhne minimálně 20 %.

Akvizice banky je v souladu se strategií managementu EB expandovat také do zemí jihovýchodní Evropy. Na první pohled vypadá akvizice Novosadske banky draze, nicméně je prvním krokem k expanzi na bankovní trh s vysokým růstovm potenciálem. Poměr bankovní aktiva/HDP tvoří zhruba 34 % (250 % v Eurozóně) a poměr půjčky/HDP je přibližně 20 % (100 % v Eurozóně). Zpráva je pro EB pozitivní, neboť za vývojem akcie EB stojí především úspěšná historie akvizic, restrukturalizací a integrací středoevropských bank do skupiny Erste Bank. Kromě toho je dnes výplatní den dividendy v hodnotě 0,5 EUR/akcie. Rozhodný den pro výplatu dividendy byl 13. květen.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data