Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zpevňování koruny v minulých měsících bylo podle Tůmy neúnosné, další pohyb sazeb bude dolů

Zpevňování koruny v minulých měsících bylo podle Tůmy neúnosné, další pohyb sazeb bude dolů

22.3.2005 13:33
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma dnes zopakoval, že další pohyb úrokových sazeb bude spíše směrem dolů. Tůma je podle svých slov spokojen, že koruna nyní oslabila a korigovala tak svoje předchozí zpevnění. Posilování koruny v posledních měsících označil guvernér za neúnosné. Snížení sazeb nasvědčuje i makroekonomické prostředí. Inflační rizika jsou podle Tůmy nyní spíše neutrální nebo směrem dolů. (zdroj: Reuters)

Guvernér ČNB dnes prakticky zopakoval, co řekl již dříve, jeho slova jsou v souladu i s předchozími komentáři ostatních členů bankovní rady. Naše očekávání je, že ČNB přistoupí ke snížení sazeb o 25 bodů na příštím měnovém jednání rady 31. března. Pravděpodobnost výraznějšího poklesu sazeb se snížila s tím, jak koruna oslabila znovu k úrovním okolo hranice 30,00 z dvouapůlletých maxim na 29,30 Kč/EUR. Aktuálně se česká měna obchoduje k euru na 29,97 Kč/EUR, proti dolaru na 22,80 Kč/USD.


Váš názor
 • poznámka
  23.3.2005 10:04

  Zpevňování koruny vzhledem k externí a interní zadluženosti ČR je nežádoucí. V tomto smyslu bych očekával i vyjádření MF ČR k drobným střadatelům s tímto zněním :" vedeme si tak dobře jako nikdy předtím, proto nenáme čas se zabývat zhodnocováním vašich úspor..."
  René Skuček
 • Pozor na spoof!!!
  23.3.2005 6:39

  Podobnou rétoriku sme mohli slyšet loni na jaře ,ale opačným směrem. Milý Mr. Tůma připravoval všechny na zvyšovvání sazeb a ejhle přišel opak! Vyhrál si Tůmo, ale tentokrát Ti na to neskočím!!!
  Lumír Mistr
 • reakce
  22.3.2005 22:27

  Každej máte svůj píseček a na něm se hrabete maloměštáci, jeden exportuje a ten poslední určitě žije na dluh,ale v širších souvislostech které mají vliv na celou českou společnost nejste schopni vnímat. Ale to je ta laciná naše konzumní společnost .Jen JÁ.
  t
 • Tůmovo úkol zní.
  22.3.2005 18:02

  Držet nízko úrok také jinak cenu peněz a tak pomáhat komerčním bankám ve velkém kšeftu,úvěrech.Je třeba poděkovat centrálním bankéřům za možnost žít ve velkém na dluh jak stát tak občané, ale kam až to dospěje tato zrůdnost.Za několik let budete mít možnost hodnotit komu prospěla nízká úroková sazba naší společnosti určitě ne, ale bankám ano.To už guvernér bude sedět za zásluhy v nějaké lukraiví pozici u některé komerční banky.
  t
 • Reakce
  22.3.2005 14:43

  Soudruhu Tůmo, snížíme Ti Tvůj nehorázně vysoký plat, tím ušetříme peníze v rozpočtu, následně snížíme daňové zatížení, což se projeví snížením nákladů u firem a zvýšením konkurenceschopnosti a nemusíme bojovat proti silné koruně.
  Franta
  • re Reakce
   22.3.2005 18:32

   Nemám žádný zvláštní důvod milovat pana Tůmu a nižší daně bych samozřejmě uvítal. Ovšem je třeba říci, že se mi jako exportérovi jen vlivem posilujícího kursu koruny vůči euru přitvrdily od roku 1999 podmínky o 20 %. A to nemluvím o inflaci, energiích, růstu mezd apod. Světové ceny v dolarech v "mé" komoditě přitom mezitím stačily klesnout a dalších cca 20 %. Jinak řečeno, moje firma musí dnes být nejméně dvakrát efektivnější než před několika málo lety. Zdá se Vám to málo tvrdé? Jinak řečeno, chce-li pan Tůma bojovat proti silné koruně, má mé sympatie.
   Josef
  • re Reakce
   22.3.2005 15:03

   Franto , kdybys uměl to co on tak si jistě zasloužíš stejný plat jako on. Ušetřít peníze v rozpočtu lze mnohokrát jinak-ale to je na dloooohou diskusi.... Nesoudruh pepa
   pepa
   • Reakce
    22.3.2005 15:09

    Soudruh Tůma nám zatím ukazuje, že toho moc neumí - viz. hospodaření centrální banky v loňském roce!
    Franta
    • Hospodaření
     22.3.2005 16:15

     hospodaření? centrální banka myslím nemá v popisu práce vytváření zisku...
     Karel
     • Hospodaření
      22.3.2005 19:14

      Pánové, koukám jak u vyjevení kolik máme odborníků na bankovnictví. Ale raději v centru vidím Tůmu než vás.
      cyrda
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů