Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zentiva a ostatní výrobci generik v regionu - skvělá budoucnost, nebo přehnaná očekávání?

16.3.2005 13:29

V roce 2005 začne vlna vyprchávání patentových práv na originální léky, u nichž kombinovaná hodnota jejich trhů dosahuje mnoha desítek miliard USD. Toto je mimo jiné jedním z hlavních faktorů, které budou ovlivňovat výkony výrobců generických léků nejen v CEE regionu, tj. nejen společností Zentiva, Richter, Egis, Krka, Pliva, atd. Pro posouzení této příležitosti se tato problematika dá rozdělit na dvě základní části. Za prvé jde o poměr efektivního množství léků, které budou k dispozici pro (na originálním výrobci nezávislou) generickou konkurenci - toto zejména jako výslednice obranných strategií a taktik originálních producentů v oblasti patentů a penetrace do generického subodvětví. Za druhé bude rozhodovat intenzita generické konkurence v rámci nově vzniklých trhů - trhů léků, které již nejsou patentově chráněny.

Co se týče druhého bodu, není nepoznaným jevem, že přes výrazný úspěch léku v době jeho patentové ochrany (z pohledu jeho FCF generujícího potenciálu), po jejím vypršení se jeho generické ekvivalenty stanou až ztrátovým podnikáním. Důvodem je intenzita konkurence na novém trhu - dochází k tomu, že onen "blockbuster" přitáhne takové množství generických firem, že je po vypršení své patentové ochrany jeho ekvivalenty neudrží nad break-even bodem. Lze tedy v rámci poměrně konkurenčních generických trhů (v mnoha případech s komoditními rysy) mluvit o jakémsi selhání koordinace - přestřelení množství firem, které tento trh může uživit (jev často typický právě pro cyklické komoditní trhy). Následující schémata a grafy tuto situaci osvětlí.

Předpokládejme, že celková poptávka po léku (a jeho bioekvivalentech) není závislá v relevantním rozmezí na ceně (např. v případě těžkých chronických nemocí tento předpoklad není úplně mimo). Zvýšení počtu jeho dodavatelů po vypršení patentové ochrany vede poté k relativně prudkému poklesu ceny za neměnícího se objemu trhu, jak znázorňuje první graf.


Zdroj: Patria Finance

Není přitom výjimkou, že vstup generické konkurence na trh vede k poklesu ceny daného produktu a ekvivalentů v řádu desítek procent - mimo jiné přímý důsledek tvaru/sklonu oněch pomyslných poptávkových a nabídkových křivek.

Následující grafy pak ukazují jak v obecném případě při zvyšujícím se počtu konkurentů v daném segmentu klesá cena (předpokládáme 5% pokles při vstupu každého dalšího konkurenta, celkový reálný objem se díky nulové cenové elasticitě nemění), druhý graf pak ukazuje následné změny nominální velikosti celého trhu a velikosti tržních podílů v nominální a reálné hodnotě.


Zdroj: Patria Finance

Ono na počátku zmíněné selhání koordinace, kdy se v jednom okamžiku množství firem rozhodne o vstupu na daný trh, tak má na tento z jejich pohledu devastující účinek. Sníží se nominální hodnota celého trhu, klesá jak reálný podíl na trhu jednotlivých firem, který je v nominálním vyjádření umocněn tlakem na ceny.

V reálu je přirozeně situace složitější o skupinu faktorů zahrnujících cenovou politiku jednotlivých firem (včetně jejich schopnosti ustát cenové války), charakteristiku jejich produktu (včetně marketingu a promotion) a diferenciaci (např. síla brandingu na některých trzích) mezi jednotlivými firmami, jejich rozdílnou nákladovou efektivitu (také schopnosti vydržet cenový tlak) a následné schopnosti snižovat ceny/marže, možnou nenulovou elasticitu poptávky po léku (která mírní výše uvedené růstem celého trhu v reálných hodnotách), atd. Nicméně, uvedené by mělo dostatečně poukazovat na základní rysy jednoho z rizik očekávaného rozletu generických výrobců založeného na expirační vlně očekávané v brzké době. Zejména producenti v rozvojových zemích - Indii a rostoucí měrou i Číny, představují pro tradiční producenty generik zvyšující se hrozbu. Ta je pak umocněna jejich vlastní expanzí kapacit živenou očekáváním, že poměrně tučná léta v minulosti budou nadále pokračovat. Jednou z možných strategických reakcí na tento "rozvojový" tlak je pohyb směrem výše na stupnici produktů s přidanou hodnotou (supergenerika, biogenerika, apod.), toto téma jde ale nad rámec tohoto článku.


Váš názor
  • Zentiva a ostatní výrobci generik v regionu - skvělá budoucnost, nebo přehnaná očekávání?
    17.3.2005 16:45

    Dobrý den, s velkým zájmem jsem si přečetl Váš příspěvek, ale jednu věc jsem přeci jen postrádal. Scházel mi zřetelněji formulovaný kvantitativní a kvalitativní odhad vývoje společnosti Zentiva s ohledem na téma, kterému se článek věnuje, a podobně odhad vývoje farmaceutických trhů, na kterých Zentiva působí. Mám na mysli například, zda odhadujete posun v poměru prodejů generik a originálních léčiv proti současnosti, jak se změní dynamika vývoje farmaceutickcýh trhů a průměrných cen léčiv proti doposud pozorovanému vývoji, jak se mohou změnit poměry zastoupení výrobců na těchto trzích, jaké šance má Zentiva obstát v podmínkách , o kterých mluvíte. Pokud taková úvaha, či závěr jsou formulovány, budu rád za jejich zveřejnění , či zaslání. Děkuji S přáním úspěšného dne Petr Hlinomaz
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)