Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zentiva a ostatní výrobci generik v regionu - skvělá budoucnost, nebo přehnaná očekávání?

16.03.2005 13:29

V roce 2005 začne vlna vyprchávání patentových práv na originální léky, u nichž kombinovaná hodnota jejich trhů dosahuje mnoha desítek miliard USD. Toto je mimo jiné jedním z hlavních faktorů, které budou ovlivňovat výkony výrobců generických léků nejen v CEE regionu, tj. nejen společností Zentiva, Richter, Egis, Krka, Pliva, atd. Pro posouzení této příležitosti se tato problematika dá rozdělit na dvě základní části. Za prvé jde o poměr efektivního množství léků, které budou k dispozici pro (na originálním výrobci nezávislou) generickou konkurenci - toto zejména jako výslednice obranných strategií a taktik originálních producentů v oblasti patentů a penetrace do generického subodvětví. Za druhé bude rozhodovat intenzita generické konkurence v rámci nově vzniklých trhů - trhů léků, které již nejsou patentově chráněny.

Co se týče druhého bodu, není nepoznaným jevem, že přes výrazný úspěch léku v době jeho patentové ochrany (z pohledu jeho FCF generujícího potenciálu), po jejím vypršení se jeho generické ekvivalenty stanou až ztrátovým podnikáním. Důvodem je intenzita konkurence na novém trhu - dochází k tomu, že onen "blockbuster" přitáhne takové množství generických firem, že je po vypršení své patentové ochrany jeho ekvivalenty neudrží nad break-even bodem. Lze tedy v rámci poměrně konkurenčních generických trhů (v mnoha případech s komoditními rysy) mluvit o jakémsi selhání koordinace - přestřelení množství firem, které tento trh může uživit (jev často typický právě pro cyklické komoditní trhy). Následující schémata a grafy tuto situaci osvětlí.

Předpokládejme, že celková poptávka po léku (a jeho bioekvivalentech) není závislá v relevantním rozmezí na ceně (např. v případě těžkých chronických nemocí tento předpoklad není úplně mimo). Zvýšení počtu jeho dodavatelů po vypršení patentové ochrany vede poté k relativně prudkému poklesu ceny za neměnícího se objemu trhu, jak znázorňuje první graf.


Zdroj: Patria Finance

Není přitom výjimkou, že vstup generické konkurence na trh vede k poklesu ceny daného produktu a ekvivalentů v řádu desítek procent - mimo jiné přímý důsledek tvaru/sklonu oněch pomyslných poptávkových a nabídkových křivek.

Následující grafy pak ukazují jak v obecném případě při zvyšujícím se počtu konkurentů v daném segmentu klesá cena (předpokládáme 5% pokles při vstupu každého dalšího konkurenta, celkový reálný objem se díky nulové cenové elasticitě nemění), druhý graf pak ukazuje následné změny nominální velikosti celého trhu a velikosti tržních podílů v nominální a reálné hodnotě.


Zdroj: Patria Finance

Ono na počátku zmíněné selhání koordinace, kdy se v jednom okamžiku množství firem rozhodne o vstupu na daný trh, tak má na tento z jejich pohledu devastující účinek. Sníží se nominální hodnota celého trhu, klesá jak reálný podíl na trhu jednotlivých firem, který je v nominálním vyjádření umocněn tlakem na ceny.

V reálu je přirozeně situace složitější o skupinu faktorů zahrnujících cenovou politiku jednotlivých firem (včetně jejich schopnosti ustát cenové války), charakteristiku jejich produktu (včetně marketingu a promotion) a diferenciaci (např. síla brandingu na některých trzích) mezi jednotlivými firmami, jejich rozdílnou nákladovou efektivitu (také schopnosti vydržet cenový tlak) a následné schopnosti snižovat ceny/marže, možnou nenulovou elasticitu poptávky po léku (která mírní výše uvedené růstem celého trhu v reálných hodnotách), atd. Nicméně, uvedené by mělo dostatečně poukazovat na základní rysy jednoho z rizik očekávaného rozletu generických výrobců založeného na expirační vlně očekávané v brzké době. Zejména producenti v rozvojových zemích - Indii a rostoucí měrou i Číny, představují pro tradiční producenty generik zvyšující se hrozbu. Ta je pak umocněna jejich vlastní expanzí kapacit živenou očekáváním, že poměrně tučná léta v minulosti budou nadále pokračovat. Jednou z možných strategických reakcí na tento "rozvojový" tlak je pohyb směrem výše na stupnici produktů s přidanou hodnotou (supergenerika, biogenerika, apod.), toto téma jde ale nad rámec tohoto článku.


Váš názor
  • Zentiva a ostatní výrobci generik v regionu - skvělá budoucnost, nebo přehnaná očekávání?
    17.03.2005 16:45

    Dobrý den, s velkým zájmem jsem si přečetl Váš příspěvek, ale jednu věc jsem přeci jen postrádal. Scházel mi zřetelněji formulovaný kvantitativní a kvalitativní odhad vývoje společnosti Zentiva s ohledem na téma, kterému se článek věnuje, a podobně odhad vývoje farmaceutických trhů, na kterých Zentiva působí. Mám na mysli například, zda odhadujete posun v poměru prodejů generik a originálních léčiv proti současnosti, jak se změní dynamika vývoje farmaceutickcýh trhů a průměrných cen léčiv proti doposud pozorovanému vývoji, jak se mohou změnit poměry zastoupení výrobců na těchto trzích, jaké šance má Zentiva obstát v podmínkách , o kterých mluvíte. Pokud taková úvaha, či závěr jsou formulovány, budu rád za jejich zveřejnění , či zaslání. Děkuji S přáním úspěšného dne Petr Hlinomaz
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m