Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zentiva a ostatní výrobci generik v regionu - skvělá budoucnost, nebo přehnaná očekávání?

16.3.2005 13:29

V roce 2005 začne vlna vyprchávání patentových práv na originální léky, u nichž kombinovaná hodnota jejich trhů dosahuje mnoha desítek miliard USD. Toto je mimo jiné jedním z hlavních faktorů, které budou ovlivňovat výkony výrobců generických léků nejen v CEE regionu, tj. nejen společností Zentiva, Richter, Egis, Krka, Pliva, atd. Pro posouzení této příležitosti se tato problematika dá rozdělit na dvě základní části. Za prvé jde o poměr efektivního množství léků, které budou k dispozici pro (na originálním výrobci nezávislou) generickou konkurenci - toto zejména jako výslednice obranných strategií a taktik originálních producentů v oblasti patentů a penetrace do generického subodvětví. Za druhé bude rozhodovat intenzita generické konkurence v rámci nově vzniklých trhů - trhů léků, které již nejsou patentově chráněny.

Co se týče druhého bodu, není nepoznaným jevem, že přes výrazný úspěch léku v době jeho patentové ochrany (z pohledu jeho FCF generujícího potenciálu), po jejím vypršení se jeho generické ekvivalenty stanou až ztrátovým podnikáním. Důvodem je intenzita konkurence na novém trhu - dochází k tomu, že onen "blockbuster" přitáhne takové množství generických firem, že je po vypršení své patentové ochrany jeho ekvivalenty neudrží nad break-even bodem. Lze tedy v rámci poměrně konkurenčních generických trhů (v mnoha případech s komoditními rysy) mluvit o jakémsi selhání koordinace - přestřelení množství firem, které tento trh může uživit (jev často typický právě pro cyklické komoditní trhy). Následující schémata a grafy tuto situaci osvětlí.

Předpokládejme, že celková poptávka po léku (a jeho bioekvivalentech) není závislá v relevantním rozmezí na ceně (např. v případě těžkých chronických nemocí tento předpoklad není úplně mimo). Zvýšení počtu jeho dodavatelů po vypršení patentové ochrany vede poté k relativně prudkému poklesu ceny za neměnícího se objemu trhu, jak znázorňuje první graf.


Zdroj: Patria Finance

Není přitom výjimkou, že vstup generické konkurence na trh vede k poklesu ceny daného produktu a ekvivalentů v řádu desítek procent - mimo jiné přímý důsledek tvaru/sklonu oněch pomyslných poptávkových a nabídkových křivek.

Následující grafy pak ukazují jak v obecném případě při zvyšujícím se počtu konkurentů v daném segmentu klesá cena (předpokládáme 5% pokles při vstupu každého dalšího konkurenta, celkový reálný objem se díky nulové cenové elasticitě nemění), druhý graf pak ukazuje následné změny nominální velikosti celého trhu a velikosti tržních podílů v nominální a reálné hodnotě.


Zdroj: Patria Finance

Ono na počátku zmíněné selhání koordinace, kdy se v jednom okamžiku množství firem rozhodne o vstupu na daný trh, tak má na tento z jejich pohledu devastující účinek. Sníží se nominální hodnota celého trhu, klesá jak reálný podíl na trhu jednotlivých firem, který je v nominálním vyjádření umocněn tlakem na ceny.

V reálu je přirozeně situace složitější o skupinu faktorů zahrnujících cenovou politiku jednotlivých firem (včetně jejich schopnosti ustát cenové války), charakteristiku jejich produktu (včetně marketingu a promotion) a diferenciaci (např. síla brandingu na některých trzích) mezi jednotlivými firmami, jejich rozdílnou nákladovou efektivitu (také schopnosti vydržet cenový tlak) a následné schopnosti snižovat ceny/marže, možnou nenulovou elasticitu poptávky po léku (která mírní výše uvedené růstem celého trhu v reálných hodnotách), atd. Nicméně, uvedené by mělo dostatečně poukazovat na základní rysy jednoho z rizik očekávaného rozletu generických výrobců založeného na expirační vlně očekávané v brzké době. Zejména producenti v rozvojových zemích - Indii a rostoucí měrou i Číny, představují pro tradiční producenty generik zvyšující se hrozbu. Ta je pak umocněna jejich vlastní expanzí kapacit živenou očekáváním, že poměrně tučná léta v minulosti budou nadále pokračovat. Jednou z možných strategických reakcí na tento "rozvojový" tlak je pohyb směrem výše na stupnici produktů s přidanou hodnotou (supergenerika, biogenerika, apod.), toto téma jde ale nad rámec tohoto článku.


Váš názor
  • Zentiva a ostatní výrobci generik v regionu - skvělá budoucnost, nebo přehnaná očekávání?
    17.3.2005 16:45

    Dobrý den, s velkým zájmem jsem si přečetl Váš příspěvek, ale jednu věc jsem přeci jen postrádal. Scházel mi zřetelněji formulovaný kvantitativní a kvalitativní odhad vývoje společnosti Zentiva s ohledem na téma, kterému se článek věnuje, a podobně odhad vývoje farmaceutických trhů, na kterých Zentiva působí. Mám na mysli například, zda odhadujete posun v poměru prodejů generik a originálních léčiv proti současnosti, jak se změní dynamika vývoje farmaceutickcýh trhů a průměrných cen léčiv proti doposud pozorovanému vývoji, jak se mohou změnit poměry zastoupení výrobců na těchto trzích, jaké šance má Zentiva obstát v podmínkách , o kterých mluvíte. Pokud taková úvaha, či závěr jsou formulovány, budu rád za jejich zveřejnění , či zaslání. Děkuji S přáním úspěšného dne Petr Hlinomaz
Aktuální komentáře
17.6.2018
15:29Má pořádání fotbalového mistrovství ekonomický smysl?
8:38Víkendář: Elon Musk a umění vysávat vládní peníze
16.6.2018
14:31Nová technologie může odepsat elektromobily a řešit problém s emisemi
7:39Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy
15.6.2018
22:03Wall Street ze strachu z nových cel zakončila týden v rudé barvě
18:15Avast vstupuje do indexu pražské burzy PX. Rebalance podrobně  
18:13Investujte do HUB VENTURES. Do světového fenoménu coworkingu
18:01Akcie Erste a CETV si drobně pomohou v regionálním indexu, naopak u ČEZ  
17:50Nové technologie jsou vidět všude. Jen ne tam, kde by to bylo nejvíce potřeba
17:44Komerční banka, a.s. - zveřejňuje informaci o změnách v představenstvu
17:26Americká cla pokazila konec týdne. Dolar ztratil na atraktivitě, ale většinu zisků drží  
17:00Členská základna ČSSD schválila vstup do vlády s hnutím ANO
16:07Karel Sokolovský: Banka, která má potenciál (video)
16:05Trump rozhodl o uvalení nových cel na čínské zboží
14:51Těžařům v Kongu odzvonila měděná léta
13:13Perly týdne: Itálie je silná a němečtější než Německo
12:21Adobe mírně překvapil, přepálené akcie to neohromilo (komentář analytika)  
10:50Faktory, které nejvíce ovlivňují dlouhodobou návratnost investic
10:49Trhy lehce v negativní náladě, koruně se stále nedaří. Téma obchodních válek je zpět  
10:45Po ránu se nedaří evropským bankám, Adidasu nahrává fotbal

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y